Petrol
86.46
-0.59%
Euro
19.4958
0.51%
Dolar
18.6361
0.02%
Altın
1.067
0.69%
Borsa
4978
0.00%
Bitcoin
323.850
1.40%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Emniyet'ten CHP'li Engin Altay'a Anıtkabir yanıtı

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın, Anıtkabir girişinde kendisine zorluk çıkarıldığı iddiasına Emniye Genel Müdürlüğü yanıt verdi.
  • DHA
  • 10.11.2016 - 22:04
  Emniyet'ten CHP'li Engin Altay'a Anıtkabir yanıtı

  Emniyet Genel Müdürlüğü'nden konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

  "CHP Grup Başkanvekili Sayın Engin Altay, bugün TBMM kürsüsünden Anıtkabir girişinde kendisine zorluk çıkarıldığını iddia ederek görevli emniyet mensupları hakkında, 'Ya Fetullahçı terör örgütünün mensupları ya da Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık korumaları, bir siyasi partinin silahlı kuvvetleri, …eşkıyalık yapan, terör estiren, milletin vekillerine terbiyesizlik yapan güvenlik kuvvetleri, …AKP'nin silahlı kuvvetleri' şeklinde ifadeler kullanarak Emniyet Teşkilatını ve Emniyet Teşkilatının tüm personelini hedef alan haksız ithamlarda bulunmuştur.

  "POLİS, TEDBİRLERİ ALMAKLA YÜKÜMLÜDÜR"

  Sayın Milletvekilinin iddiasının aksine, Anıtkabir girişinde CHP milletvekillerinin bulunduğu otobüsün içeri alınmaması veya bekletilmesinde Anıtkabir'de görevli polislerin hiçbir dahli olmamıştır. Zira, her zaman oluğu gibi 10 Kasım günü Anıtkabir'de gerçekleştirilecek olan anma töreninde alınacak tedbirler Genelkurmay Genel Sekreterliği'nce belirlenmiş olup; ziyaretçi katılımlarının 07.15'te başlayıp 08.30'da bitecek şekilde planlanması kararı alınmıştır. Anıtkabir girişinde görevli polislerin alınan kararı uygulamak ve gerekli tedbirleri almak yükümlülüğünün bulunduğu açıktır. Saat 08.45'te Sayın Altay'ın makam aracı ile CHP milletvekillerinin bulunduğu bir otobüsün Anıtkabir'in 1 No'lu Nizamiyesine gelmesi üzerine, görevlilerce kendilerine Genelkurmay Genel Sekreterliğince alınan karar hatırlatılmış ve Anıtkabir'in 08.30 itibari ile ziyaretçilere kapatıldığı ifade edilmiştir.

  "MİLLETVEKİLLERİMİZE OLUMSUZ TAVIR OLMADI"

  CHP Milletvekillerinin Anıtkabir'e girmekte ısrarcı olmaları üzerine konu Anıtkabir Komutanlığı'na iletilmiş ve Milletvekillerimizin Anıtkabir'e girişi sağlanmıştır. Yukarıdaki iddianın aksine, Anıtkabir girişinde görev alan polislerimiz, Milletvekillerimize yönelik herhangi bir olumsuz tavır ve davranış içerisinde bulunmamış; taleplerini yetkili makamlara ileterek Milletvekillerimizin Anıtkabir'e girişlerini sağlamışlardır.

  Devletimizin temel unsurlarından biri olan Emniyet Teşkilatı, ülkemizin dört bir tarafında kamu düzeninin ve güvenliğinin tesisi, halkımızın huzur ve güveni, insan haklarının korunması görevlerini büyük bir özveriyle ve hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan canı pahasına yerine getirmektedir.

  "HAKSIZ İTHAMLAR KABUL EDİLEMEZ"

  Demokrasimize ve milli iradeye karşı gerçekleştirilen hain darbe girişiminin kahramanca püskürtülmesinde üstün gayret gösteren, gece gündüz demeden gerçekleştirdiği çalışmalarıyla ülkemizde huzuru ve güveni tesis eden Emniyet Teşkilatımıza, onun cefakâr ve fedakâr personeline yönelik bu haksız ithamlar kabul edilemez. Siyasette uzun süre tecrübesi bulunan ve Grup Başkanvekilliği gibi önemli bir görevi yürüttüğü için kendisinden daha sorumlu davranması beklenilen Sayın Altay'ın haksız ithamlarını kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz."


  Görüş Bildir