Euro
10.1457
-0.15%
Dolar
8.6494
-0.18%
Altın
494.44
0.58%
Borsa
1.385
-0.46%
Bitcoin
369.917
-3.66%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  Erdoğan: Başkanlık sistemi için en idealine karar verelim

  Endonezya ve Brunei ziyaretlerinin ardından Türkiye’ye dönen Başbakan Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı
  • 11.11.2012 - 09:08
  Erdoğan: Başkanlık sistemi için en idealine karar verelim

  Erdoğan: Başkanlık sistemi için en idealine karar verelim #1

  Endonezya ve Brunei ziyaretleri sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, idam cezası tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. "Uluslararası camia AB'den ibaret değil. ABD, Çin, Rusya ve Japonya'da idam var" diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Siyasi suçlarla ilgili olarak değil ama terör ve ölüme sebebiyet verme kapsamında idamı tartışmak elbette mümkün olabilir."

  SİYASETÇİ ÖCALAN İLE GÖRÜŞEMEZ

  Siyasetçi ada ile (Öcalan) görüşemez. Bu tarihi bir hata olur. Bununla birlikte teröristle kucaklaşanla da görüşemez. Teröristle kucaklaşmayanlarla görüşülür. Nitekim, Adalet Bakanım Selahattin Demirtaş’la, Sırrı Süreyya Önder’le görüştü.

  AÇLIK GREVLERİ

  “Açlık grevleri nasıl bitecek?” sorusuna ise Erdoğan, "İsteklerin büyük bölümü karşılandı" şeklinde yanıt verdi.

  "BAŞKANLIK SİSTEMİ İÇİN EN İDEALİNE KARAR VERELİM"

  Başbakan'ın değindiği konular arasında başkanlık sistemi de vardı. Anayasa Komisyonu’na verilen AK Parti teklifinde ABD'deki başkanlık sisteminin öngörüldüğünün hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Ben illa ABD sistemi olsun demiyorum. Öyle çalışalım ki, Türk sistemi olsun. Çok farklı sistemlerin bize faydalı yanlarını alalım. En ideali için karar verelim" dedi.

  İDAMI TARTIŞMAK MÜMKÜN

  “İdam toplumda da tartışmalı bir konu. Dünyada bu cezayı uygulamayan ülkeler de uygulayan ülkeler de var. Uluslararası camia sonuçta AB’den ibaret değil. Mesela ABD, Çin, Rusya ve Japonya’da idam var. Öte yandan Norveç’te 77 kişiyi öldürmüş bir insanın sadece 21 yıl hapisle cezalandırılmasını anlamak kolay değil. Olaya bir de öldürülenlerin açısından bakmak lazım. Siyasi suçlarla ilgili olarak değil ama terör ve ölüme sebebiyet verme kapsamında idamı tartışmak elbette mümkün olabilir.”

  OBAMA'YLA YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEĞİZ

  Gazeteciler Suriye konusunda ABD Başkanı Barack Obama ile ne konuştuklarını da Erdoğan’a sordu. "Arkadaşlarımız kendi aralarında görüşecekler" diyen Erdoğan, "Daha sonra biz Başkan Obama ile belki telefonla, belki yüz yüze görüşeceğiz" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir