Petrol
110.42
-0.32%
Euro
17.3009
1.55%
Dolar
16.1459
1.38%
Altın
963.85
1.59%
Borsa
2392
0.45%
Bitcoin
476.139
-2.38%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Erdoğan Dünya Ekonomik Forumu özel toplantısında konuştu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya Ekonomik Forumu'nun "Bölgesel Kalkınma için Kaynakların Ortaya Çıkarılması" temalı özel toplantısının açılışına katıldı.
  • 28.09.2014 - 19:02
  Erdoğan Dünya Ekonomik Forumu özel toplantısında konuştu

  Erdoğan Dünya Ekonomik Forumu özel toplantısında konuştu #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu'nun "Bölgesel Kalkınma için Kaynakların Ortaya Çıkarılması" temalı toplantısında konuşma yaptı. Daha sonra Klaus Schwab'ın sorularını cevaplandırdı.

  OBAMA 'HAKLININ GÜÇLÜ OLDUĞU BİR DÜNYA' DEDİ

  "Dünya 5'ten büyüktür. Dünyanın kaderini bu 5 ülkenin eline bırakamayız artık dünya 2. dünya savaşı şartlarını yaşayan dünya değildir. Hükümet başkanları çok haklısın diyorlar ama kürsüye çıkıldığı zaman kimse bunu konuşmuyor. Mesele buna inanıyorsak BM'nin reforma edilmesi gerektiğine inanıyorsak bu alanda planlamasını yapalım. Herkes çekiniyor acaba ben bunu konuşursam şu ülke ne der. Kimse şunu düşünmüyor mesela Obama konuşmasında şu ifadeyi kullandı, "Haklının güçlü olduğu bir dünya"

  DÜNYA BU ÜYELERİN DEDİĞİNE MAHKUM MU?

  Evet eğer bunu istiyorsak 5 ülke karar vermemelidir. Her kıtadan bir temsilcinin olduğu değişimli kadro oluşturulması lazım. 15 üyeden mi oluşacak tamam 15 üye ama o 15 üye yılda bir değişebilir. Tüm ülkelere orada sıra gelmelidir. Şu anda Suriye'de Irak'ta zulüm var, karar verirken ne diyor. BM konseyi ne der? Hatta o 5 üyenin içinde biri hayır derse olmaz. Peki dünya bu üyelerin dediğine mahkum mu?

  Benim kaderim sürekli o 5 tane üyenin 2 dudağının arasında olmamalıdır. Şu anda Suriye'de zulüm var, Irak'ta zulüm var. Karar verirken ne deniyor? BM Güvenlik Konseyi ne der? Veya bu 5 üye ne der? Veya geç onu, o 5 üyenin içinde herhangi bir üye ne der? 'Hayır' diyorsa mesele bitmiştir. Kimse onu değiştiremez. Tüm dünya, bir üyenin iki dudağının arasına mahkum mu?

  DARBECİLERLE AYNI MASAYA OTURMADIM

  Ben Tayyip Erdoğan olarak demokrasiye inanıyorsam darbecilerle aynı masada yer alamam. Çünkü o zaman ben halkıma kendimi anlatamam, demokrasi mücadelesi öyle kolay değil.

  PEKİ EY DÜNYA PKK'YA NİYE SES ÇIKARMIYORSUN?

  IŞİD terörü ortaya çıktı, yeni değil bu. El Kaide'den türedi ve Irak'ın üçte birini işgal etmiş durumdalar. Peki ey Dünya! IŞİD gibi bir terör örgütü çıktığında ayaklanıyorsun da PKK ortaya çıktığında niye bir tavır sergilemiyorsun? Mısır'da halkın seçtiği başkanın darbeyle indirilmesine niye ses çıkartmadınız. Bu katliamı yapan insanı nasıl kürsüye çıkartıyorsunuz?

  HAVADAN BOMBA ATMAK GEÇİCİ ÇÖZÜMDÜR

  Şu anda Irak ve Suriye'deki terör örgütüne yönelik bir koalisyon tarafından yapılan operasyon, hiç kuşkusuz önemlidir. Ancak bunun yeterli olmadığını, sorunlara kalıcı çözümler üretecek mekanizmaların da devreye girmesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Havadan bomba atmak, soruna ancak geçici bir çözüm sağlar, sorunun üzerini örter."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir