Petrol
111.56
-0.43%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
488.858
3.10%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Erdoğan dünya liderlerine güvenli bölgeyi anlatacak

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'deki Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde liderlere güvenli bölgeyi anlatacak.
  • Ajanslar
  • 11.03.2016 - 09:20
  Erdoğan dünya liderlerine güvenli bölgeyi anlatacak

  Erdoğan dünya liderlerine güvenli bölgeyi anlatacak #1

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünya barışının en kritik zirvelerinden biri olan Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne (NSS) katılmak üzere ay sonunda ABD'ye gidecek.

  ZİRVEYE 58 DÜNYA LİDERİ KATILACAK

  Erdoğan, programında son anda bir değişiklik olmazsa, Washington'daki zirvenin ardından Maryland'e geçerek, Türkiye'nin yaptırdığı dünyanın en büyük külliyenin açılışını yapacak. Nükleer silahlar dünyanın acil önlem alınması gereken en tehlikeli tehdidini oluşturuyor. Liderler, bu tehdide karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere 31 Mart-1 Nisan'da, Washington'da düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde biraraya gelecek. Zirve'ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, 53 ülkenin, 4 uluslararası örgütün ve 58 liderin katılması bekleniyor.

  ZİRVEDE BİRÇOK KONU ELE ALINACAK

  Zirvede, giderek artan nükleer tehdide çözüm arayışları, yüksek zenginleştirilmiş uranyum kullanımını en aza indirmenin yolları, nükleer kaçakçılığa karşı alınacak önlemler, nükleer güvenlikte işbirliğini artırma yolları, radyoaktif kaynakların güvenliğinin artırılması ve nükleer terörizmle savaş konuları ele alınacak. Liderlerin, bu zirvede 'yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum kullanımını en aza indirmeyi sürdürme' taahhüdünü yinelemeleri bekleniyor. Ayrıca, küresel nükleer güvenliği pekiştirecek bir çerçeve belgesi imzalanması için de halen çabalar sürüyor. Randevular henüz oluşmadı ancak Erdoğan'ın zirvede ABD Başkanı Obama ve birçok devlet ve hükümet başkanı ile ikili görüşmeler yapması da gündemde.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN GÜNDEMİ: SURİYE VE PYD

  Erdoğan'ın gündemindeki iki ana konu Suriye'deki gelişmeler ve PYD. Suriye'de Halep'ten Türkiye sınırına varan bir güvenli bölge kurulmasının önemine dikkati çekecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bölgenin Suriye'deki tüm sivillere açık olması, ancak Esad rejimi ve DAEŞ'e olduğu gibi terör örgütü PYD'ye de kapalı olması gerektiğini vurgulayacak.

  EN BÜYÜK KÜLLİYEYİ AÇACAK

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programında bir değişiklik olmazsa Washington'dan 40 kilometre uzaklıktaki Maryland eyaletine geçerek, Türkiye tarafından inşa ettirilen dünyanın en büyük külliyesinin açılışını yapacak. Erdoğan, ABD Başkanı Obama'ya “O tarihte müsait olursanız o vesileyle Maryland'deki külliyemizi de beraber açabiliriz” teklifinde bulunmuştu. Ancak, Beyaz Saray'dan henüz bir yanıt gelmedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir