Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
0
0.00%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Erdoğan, Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'na katıldı İZLE

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da düzenlenen 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nda Bağ-Kur'lulara erken emeklilik müjdesi verdi.
  • 26.11.2014 - 11:00
  Erdoğan, Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'na katıldı İZLE

  Erdoğan, Esnaf ve Sanatkarlar Şurası na katıldı İZLE #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nda yaptığı konuşmasında prim borcunu ödeyemediği için emekli olmayan Bağ-Kur'lulara erken emeklilik müjdesi verdi. Erdoğan, prim borçlarını ödeyemediği için emeklilik hakkını kazanamayan Bağkur'lulara, Halk Bankası'nın yüzde 0,97 faizle kredi vereceğini açıkladı.

  Erdoğan'dan Prim borcu olan Bağ-kur'lulara emeklilik müjdesi İZLE

  TAKSİCİ DEYİP GEÇEMEZSİN

  "Esnaf ve Sanatkarlar şurasının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Şuranın düzenlenmesinde emeği olan TOBB, TESK gibi kurumlara teşekkür ediyorum. Osmanlı cihan devleti Osman Gazi'nin ahilik geleneğine göre kılıç kuşanması ile kurulmuştur. Biz de esnaf ve sanatkar demek ticaret yapan sırf ekonomik faliyette bulunan insan demek değildir.

  ESNAF, TÜRKİYE'NİN RUHU

  Bizim medeniyetimizde esnaf ve sanatkar gerektiğinde asker, gazi ve kahramandır,Gerektğinde adaleti sağlayan hakim abi ve kardeştir. Taksici deyip geçemezsiniz, Bakkal deyip manav deyip geçemezsiniz mahalle ve sokağın ruhu abisidir. Çok açık söylüyorum esnafı aldığınızda Türkiye ruhundan bir şey kalmaz.

  ELİNİ, KAPINI VE SOFRANI AÇIK TUT

  Esnaf bismillah der dükkanını açar müşteriyi değil nasibini bekler kısmetini bekler. Osmanlı'da çekiçlerin bakırın üzerine iki darbede indiriyorlar bakırcının dilinden Allah Allah diye zikir dökülüyor. Keçeciler yünü vücutlarına vurduklarında Allah Allah diyor. Öyle bir teşkilat düşünün ki 1000 yıldır arkadaşlarına şunu tavsiye ediyor elini açık tut, kapını açık tut, sofranı açık tut, elini bağlı tut, dilini bağlı tut, belini bağlı tut.

  ENSAF YAŞADIKÇA MİLLET YAŞAR

  Rabbim bu milleti ekmeksiz susuz havasız vatansız bırakmasın. Ama onlar kadar böyle güzel bir cemiyetten mahrum bırakmasın. Esnaf yaşadıkça bu millet ve devlet ayakta kalır. Bu nedenle esnafın acı bir ekonomi altında ezilmesine karşı çıkacağız.

  Erdoğan, Esnaf ve Sanatkarlar Şurası na katıldı İZLE #2

  SESSİZ KALIRSAN BÜYÜK DEVLET OLAMAZSIN

  Türkiye bölgesel meselelerle neden bu kadar ilgili diyenler oluyor. Mısır için susalım, Filistin için susalım, Suriye'yi Irak'ı görmezden gelelim diyenler oluyor. Medyada yazan çizenler oluyor. Mısır'a Filistin'e Suriye'ye susmak da mümkün. Avrupa nasıl susuyorsa nasıl görmezden geliyorsa bizde susabilir, görmezden gelebilirdik. O zaman büyük devlet olamazsınız. Acaba birileri bu bölgeye 12 bin kilometreden niye geliyor. Bunun üzerinde düşünmemiz lazım. Niye geliyorlar ne alakası var bunlarla. Bunun üzerinde durmamız lazım. Sessiz tepkisiz kalırsanız Hacı Bektaş'ın Hacı Bayramı Veli'nin esnaf sanatkarın karşısına alnınız ak çıkamazsınız.

  BAZILARI ANKARA'DA OTURUP HERŞEYE ÇAMUR ATIYOR

  Bazılarının işi gerçekten çok kolaydır. Ankara'da ofisinde oturacaksın nerede iş yapılıyorsa onu kıyasıya eleştireceksin. Ekonomiyi, çözüm sürecini, Suriye politikasını, Irak politikasını eleştir. Pergel gibi bir ayağın bir ayağın burada merkezde olacak diğer ayağınla alemleri gezeceksin diyor Mevlana. Biz de bunu yanlış anlayıp iki ayağını da merkeze sabitleyip ahkam kesenler var. Adeta parmağını dahi kıpırdatmadan yan gelip yatan yattığı yerden de önüne gelene çamur atan bir zihniyet malesef var. Yan gelip yatanlar varsın yatmaya devam etsinler. Ama biz bürokratın, teknokratın koşturmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanı asla istisna değildir. Koşan koşturan ve terleyen bir cumhurbaşkanı istiyor ve böyle de olmanın gayretini veriyoruz. Siyasetin bütün taraflarından bizim arzumuz beklentimiz de budur. Oturduğu yerden yattığı yerden her yapılanı eleştiren millete değil uluslararası çevrelere medyaya servis yapan bir siyaset Türkiye'nin sorunlarına çözüm üreten bir siyaset olamaz. Herkes el ele verecek ter akıtacak ve Türkiye'nin yükselmesini sağlayacak.

  ADALET ARIYORUM

  Öyle bir yargı düşünün ki ihalesi 2 yıl önce bitmiş bir Galataport projeyi durduruyor. Bu işin inşaatı başlayacak. Bu nasıl bir vatanseverlik milliyetperverliktir. Orada da söyledim. Cumhurbaşkanı'nın ihaneti vataniye diye bir suçu var peki yargıcın ne suçu var o ne ile yargılanacak. Biz ülkeyi nasıl uçuracağız bunu konuşuyoruz beyler yürütmeyi durdurma kararı veriyor. Bu 1 değil, 2,3,4,5 değil. Dert başka bu meseleyi çözmemiz lazım. Belli bir nazarla olaylara bakamazsınız. Hakikat gözlüğü ile bakmaya mecbursunuz onun için adalet arıyorum adalet. MGK'dan aldığımız tavsiye kararı sıradan bir karar değildir. Legal görüntü altında illegal faaliyetlerle ulusal güvenliğimizi tehdit eden tüm unsurlara karşı mücadelemiz sürecek Bakanlar Kurulu da kararını almıştır. Bugünden geriye dönüş Allah'ın izniyle olmayacak. Her zaman ileriye bakacak birlikte ileriye yürüyeceğiz. Türkiye'nin uçması lazım. Bizi dışardan bitiremezler bizi ancak içerden bitirebilirler. Bunlara karşı tavrımız farklı olmalıdır. Son 1 yıl içinde esnaf kardeşlerimizle buluşmalarımızda iki noktaya dikkat çektim.

  YAPTIĞIMIZ UYARI PARALELCİLERİ RAHATSIZ ETMİŞ

  Paralel yapının nasıl musallat olduğunu çoğu zaman şantajla kumpasla baskı ile esnaf ve sanatkarımızı bugün net olarak gördük ve görüyoruz. Paralel yapı ile ilgili olarak gerek yurt içinde gerek yurt dışında yaptığımız uyarılar paralel yapının bazı müttefik ve yol arkadaşlarını rahatsız ediyor. Şantajın bazı siyasiler üzerinde etkili olduğunu görmek bizi üzüyor. Ekvator Ginesi'nde yaptığımız uyarılar da bu manada birilerini rahatsız etmiş. Afrikalı dost ve kardeşlerimizi bu sinsi yapı hakkında uyarmak bizi en tabii hakkımızdır. Farklı maskeler altında ajan tavrı ile Afrika'da faaliyet göstermesi ülkemiz adına da dost ve kardeş ülkeler için de tehdittir. Bu yapıyla mücadelemiz milletimizin de verdiği yetki uyarınca hız kesmeden devam edecektir. Esnaf ve sanatkar kardeşimin de omuz ve destek verdiğini biliyor ve her birinize bu manada teşekkür ediyorum.

  BAĞ-KURLULARA ERKEN EMEKLİLİK

  SGK bugün öğleden sonra Halk Bankası ile protokol imzalayacak ve bununla emeklilik imkanı var fakat borçlarını ödeyemeyenler için emeklilik hakkını kazanamayan Bağ-Kur'lu kardeşimize Halk Banka'mız 0,97 aylık faizle ve 36 ay vadeli olacak bir kredi vermek suretiyle Bağ-Kur'lu bu borçlarını ödeme imkanını yakalayacak. Hemen anında istifade etmeye başlayacak. Hükümetimizin bu noktada atacağı adımla yapılandırmaya konu miktar 3,6 milyar TL. Ve tüm Bağ-Kur'lu kardeşlerime Halkbankası'nın güzel bir imkanı hazırlanıyor. Bu imkanın tüm esnafımıza tabi kredi borcunu krediyi çektikten 3 ay sonra ödemeye başlayacak birde bu imkan geliyor. Bağ-Kur'lu da bu noktada emeklilik sıkıntısını aşmış olacak. Bu konuda ben gerek Bakanımızı, Halk Bankası yönetimini hükümetimizi kutluyorum tebrik ediyorum hayırlı olsun diyorum."


  Görüş Bildir