Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.800
0.10%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  The Economist: Erdoğan milliyetçi seçmenden çekiniyor

  Economist Dergisi bu haftaki sayısında Ak Parti Hükümeti ve barış sürecini analiz etti.
  • 13.09.2013 - 14:51
  The Economist: Erdoğan milliyetçi seçmenden çekiniyor

  The Economist: Erdoğan milliyetçi seçmenden çekiniyor #1

  Daha önce yayımladığı bir analizde Türk seçmenleri CHP'ye oy vermeye davet eden İngiliz dergi The Economist, bu kez de Erdoğan'ın çözüm sürecinde milliyetçi seçmenden çekindiğini yazdı. Derginin bu analizi "Economist MHP'yi mi kaşıyor" yorumunu akla getirdi.

  Derginin analizinde, devletin yetkili organları ile PKK arasında devam eden barış müzakerelerinin ağır işlediği yorumu yapıldı. Barış sürecinde hükümetin attığı adımlara değinilen analizde, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı’da daha büyük bir hücreye yerleştirildiği ve Anadolu Ajansının Kürtçe yayına başladığı hatırlatılıyor.

  'PKK HÜKÜMETTEN İŞARET BEKLİYOR'

  Economist, AA’nin Kürtçe yayınına ilişkin bir Twitter kullanıcısının yaptığı “İçeriği ne olacak? Daha çok yalan mı?” eleştirisine de yer veriyor. PKK’nın 9 Eylül’de ‘çekilmeyi durdurdukları’ yönündeki ifadelerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘bütün PKK’lılar çekilene kadar yeni bir adım atılmayacağına dair açıklamasını aktaran dergi, PKK’nın hükümetten ‘bir işaret beklediğini’ belirtiyor.

  'ANAYASADA İNCE DEĞİŞİKLİKLER ŞART'

  Dergi, PKK’nın ‘en büyük talepleri’ olarak nitelediği devlet okullarında Kürtçe eğitim hakkının gerçekleşmesi için anayasada ‘ince değişiklikler’ yapılması gerektiğini ifade ediyor. Meclis Anayasa Komisyonu’nun tartışmaların içine gömüldüğünü, AKP’nin de kendi başına anayasal değişlik yapamayacağını yazıyor ve ekliyor: “Ama binlerce Kürt’ün dayanaksız suçlamalarla hapse atılmasına neden olan ceza kanunun terörle ilgili maddelerini değiştirebilirdi. Ve meclise giriş için seçim barajını yüzde 10’dan aşağı çekebilirdi.” Derginin görüşlerine yer verdiği Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de, “Türkiye’nin batısında da, doğusunda da Kürtler seçilebilir, koalisyon hükümetlerinde iktidarı paylaşabilirlerdi. Bu, birliği sağlamlaştırabilirdi” diyor.

  'PYD ANKARA'YA BÜRO AÇABİLİR'

  Suriyeli muhalifin iddiası: Türkiye bize silah veriyor “Kürtler, AKP’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki kuzenleriyle ilişkisinde ikiyüzlü davrandığını görüyor” yorumunu yapan dergi şöyle devam ediyor: “Suriye’de Kürtlerin yaşadığı fiili özerk bölgelerin idaresini elinde tutan PKK bağlantılı Demokratik Birlik Partisi lideri Salih Müslim, görüşmeler için iki defa İstanbul’a davet edildi. PYD’nin Ankara’da büro açabileceği konuşuluyor. Ama PYD yetkilileri Türkiye’yi Suriye’de kendilerine karşı savaşan cihatçıları silahlandırmakla suçluyor. Urfa’da bir devlet hastanesindeki Suriyeli muhalifler, Kürtlerle çatışırken vurulduklarını doğruluyor. Genç bir muhalif, “Türkiye bize bazı silahlar veriyor” iddiasında bulunuyor. Hükümet buna karşı çıkıyor ve Suriye’deki radikal İslamcıların kendi güvenliğine tehdit oluşturduğunu söylüyor.”

  'YEREL SEÇİMLER HÜKÜMETİN REFERANDUMU'

  Gezi Parkı protestolarını bastırılması ve olaylar sırasında beş kişinin ölmesiyle, hükümetin imajının sarsıldığı yorumunu yapan dergi, gelecek yıl Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin ‘hükümet için referandum olarak görüldüğünü’ yazıyor. Antakya’da Ahmet Atakan’ın ölümünün yeni gösterileri tetiklediğini aktaran dergi, analizini şu ifadelerle sürdürüyor:

  'ERDOĞAN MİLLİYETÇİ SEÇMENDEN ÇEKİNİYOR'

  “Kürtler de kendi kitlesel gösterilerini düzenlemekle tehdit ediyor. Ama Erdoğan, AKP’nin Öcalan’la görüşmesine tepki gösteren milliyetçi seçmenleri dışlamaktan korktuğu için onların taleplerine boyun eğme konusunda isteksiz olabilir”. “AKP’yi eleştirenler bile Erdoğan’ın Kürtler için seleflerinden daha çok şey yaptığını kabul ediyor” yorumunu yapan derginin, görüşlerine yer verdiği İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Mesut Yeğen de ‘ne hükümet ne de PKK çatışmalara yeniden başlamaya hazır. Mart ayında ilan edilen ateşkes sürecek” diyor. Economist dergisi yazısını, ‘yılbaşından bu yana ne bir askerin ne de bir PKK’lının öldüğünü’ belirten Mesut Yeğen’in, “Bu da en büyük ödüldür” sözleriyle sonlandırıyor


  Görüş Bildir