Petrol
111.42
2.19%
Euro
17.4717
-0.32%
Dolar
16.75
0.31%
Altın
973.8
0.40%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
330.149
2.88%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  Erdoğan Putin'in Esad açıklamasını düzeltti

  Erdoğan Putin'in Esad açıklamasını düzeltti

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'deki seçimlerde büyük desteğe sahip olduğunu söyleyen Putin'in Esad açıklamasını "Dünyada darbeciler hep yüksek oyla gelir." şeklinde düzeltti.
  • 01.12.2014 - 21:18

  Erdoğan Putin in Esad açıklamasını düzeltti #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, ortak bir basın açıklaması yaptı. Putin, Suriye ve Esad ile ilgili yaptığı açıklamasında "Suriye'de seçimlerde Esad'in büyük bir desteğe sahip olduğunu" belirtmesi üzerine Erdoğan'dan düzeltme geldi.

  DARBECİLER HEP YÜKSEK OYLA GELİR

  Erdoğan, Suriye'de seçimlerin antidemokratik şartlarda yapıldığına dikkat çekerek "Dünyada darbeciler hep yüksek oyla gelir. Esad'in meşrulaştırılması gibi bir çaba var" ifadelerini kullandı.

  Erdoğan, Putin'in Esad açıklamasını düzeltti İZLE

  ESAD GİDERSE NE OLUR YAKLAŞIMI YANLIŞ

  Erdoğan'ın Suriye konusunda açıklamaları şöyle;

  "Esad rejimini yok farz etmek gerekiyor.  Bu konuda 4 yıllık bir süreç içerisinde birçok görüşmemiz oldu. Suriye'deki mevcut yönetimin bu durumlarını çok açıkça ben ortaya koydum. Suriye'deki şu halin bir çözüme ulaştırma konusunda mutabıkız, yöntem konusunda ayrılık var. Oradaki DEAŞ terör örgütüne yönelik ortak kanaate sahibiz. Hatta BM'de sayın Lavrov'u da dinlemiştim. Kendileri de DEAŞ terör örgütüne karşı ortak platform içerisinde yer alma düşüncelerini söylemişlerdi. Dünyada senin teröristin iyi, benimki kötü diye bir anlayış olamaz. Teröre karşı ortak mücadele platformu şart. Mezhep açısından bakmaya kalkarsak sorunu çözemeyiz. "Esad giderse ne olur?" yaklaşımı çok yanlış. Esad rejimini yok farz etmek gerekir. Esad ile beraber burada netice almak mümkün değil. Burada tüm Suriye'yi oluşturan farklı kesimlerin oluşturacağı bir yönetimin oluşması inanıyorum ki Suriye'ye objektif bakanların görevidir. Bu anlayışla biz Suriye'ye karşı tavrımızı sürdürüyoruz."

  Suriye seçimleriyle ilgili bir değerlendirme yapacak. Dünyada darbeciler hep yüksek oyla gelirler. Yüzde 90, yüzde 95 oyla gelirler. Bizde de darbelerden sonra yapılan seçimlerde, açık oy, gizli tasnifle seçim neticelenir. Ondan sonra istedikleri bir netice açıklanırdı. Bunun biliyorsunuz Mısır'da da neticesini aynı şekilde gördük. Kimler seçime katılabildi, kimler katılamadı? Aynı şekilde Suriye'de de seçime kimler katıldı, kimler katılamadı? Demokratik bir ortamda bu seçimlerin yapılamadığını görüyüruz. Nitekim Mısır'da demokratik bir seçim yapıldığında Mursi yüzde 52 gibi bir oyla iktidara geldi. Antidemokratik yöntemlerle şu anda iktidarda olan kişinin meşrulaştırılması gibi bir çaba var. Bunu göreceğiz."

  Erdoğan Putin in Esad açıklamasını düzeltti #2

  ESAD'IN OY ORANI OLDUKÇA FAZLA OLDU

  Putin'in açıklamaları ise şöyle;

  "Suriye'deki durumun ortak olmadığı konusunda ortak düşüncemiz mevcut. Orada çeşitli terör gruplarının güçlenmesini istemiyoruz. Orada yaşayan tüm insanlar nasıl kendini güvende hissedebilirler ve yönetim konusunda nasıl eşit haklar elde edebilirler, bu konuda işbirliği yapmalıyız. Bu kararlar öncelikle Suriye'nin halkı ve siyasi güçler için uygun olmalı. Daha önce Suriye ile ilgili tutumumuzu açıkladım. Esad'in iktidarda kalması konusunda ısrarcı mıyız. Ben bunun Suriye halkına sorulması gerektiğine inanıyorum. Seçimlerde Esad'in oy oranı oldukça fazla oldu. Biz orada normal bir durum olduğunu düşünmüyoruz. Oradaki kanlı savaşın bitmesi uğruna ve Suriye'nin gelişmesi uğruna biz çabalayacağız."

  Erdoğan Putin in Esad açıklamasını düzeltti #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir