Petrol
84.41
0.05%
Euro
17.6985
0.05%
Dolar
18.4511
0.01%
Altın
966.43
0.05%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
356.094
-0.02%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C
  Erdoğan: Suriye'den gelen her tehdide karşılık vereceğiz

  Erdoğan: Suriye'den gelen her tehdide karşılık vereceğiz

  Erdoğan açıkladı: TSK'nın angajman kuralları değişmiştir. Suriye sınırında yapılacak tüm ihlallere karşılık verilecektir
  • 26.06.2012 - 12:31

  Erdoğan: Suriye den gelen her tehdide karşılık vereceğiz #1

  Başbakan Erdoğan, bugünkü grup toplantısında Suriye krizinin ardından önemli mesajlar verdi. Erdoğan'ın açıklamaları Arapça ve İngilizce olarak da canlı yayınlandı. Başbakan'ın konuşmasını France 24 Kanalı ve El Cezire naklen yayınladı. Erdoğan konuşmasında çok sert mesajlar verirken, "TSK'nın angajman kuralları değişmiştir. Suriye sınırında yapılacak tüm ihlallere karşılık verilecektir " dedi.

  Başbakan, ayrıca "Türkiye olarak elbette savaş çığırtkanlarının tuzağına düşmeyiz. Ancak uluslararası sularda uçağımıza yapılan saldırı karşısında susacak, tepkisiz kalacak bir ülke değiliz" dedi.

  İşte Erdoğan'ın o sözleri..

  ALTINI ÇİZEREK SÖYLÜYORUM: ULUSLARASI SULARDA VURULDU

  Bildiğiniz gibi 22 Haziran 2012 tarihinde Suriye'nin 13 deniz mili açığında, uluslar arası hava sahasında RF-4 uçağımıza saldırı düzenlendi, uçağımız Suriye karasularına düştü.

  Altını çizerek söylüyorum. Suriye kara sularında uçağımız vurulmamıştır, uluslararası sularda vurulmuştur. Bunun bilinmesi lazım, bunu saptırma gayreti içinde olan içeride ve dışarıdakiler var. Pilotlarımıza yönelik başlattığımız arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyoruz.

  TÜRKİYE'NİN GAZABI ŞİDDETLİDİR

  Şu noktanın altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum. Türkiye'nin dostluğu ne kadar değerliyse, herkes bilsin ki Türkiye'nin gazabı da o kadar şiddetlidir.

  Yumuşak başlılığımız uysal koyun olduğumuz anlamına gelmez. Bu birilerini aldatmasın. Sağ duyulu olmamız acziyet gibi algılanmasın. Ben burada tarihimden aldığım güçle, ecdadımdan aldığım mirasla konuşuyorum. Bin yıllık bir devlet geleneğine sahip olan Türk milleti tarihin akışını değiştirmiş bir millettir. Burada da kimseye tarih dersi verecek değilim. Biz tarihi yaparız, onu kimin yazacağına kimin okuyacağına ders alacağına karışmayız.

  TSK'NIN ANGAJMAN KURALLARI DEĞİŞTİ

  Bu saldırının Suriye tarafından kasıtlı olarak yapıldığına dair bilgilendirme çalışmalarımız devam etmektedir. Buradan tüm dünyaya açık açık şunu ifade ediyorum. Türkiye yerini zamanını ve yöntemini kendisi tayin ederek, bu haksızlığa karşı uluslararası hukuka dayalı haklarını kullanacak ve gerekli adımları atacaktır.

  Biz Suriye yönetiminin kendi halkı için bir tehdit haline geldiğini görüyoruz. Ama bu son olay Esed yönetiminin Türkiye'nin güvenliğine de açık tehdit haline geldiğini ortaya koymuştur. Artık yeni bir aşamaya geçilmiştir.

  TSK'nın angajman kuralları artık yeni aşamaya göre değişmiştir. Suriye'den Türkiye sınırına yaklaşan her askeri unsur bir tehdit olarak değerlendirilecek ve askeri tehdit olarak hareket edilecektir. Buradan Suriye rejimini bir hata yapmaması ve Türkiye yönetimini sınamaması yönünde uyarıyoruz.

  SAVAŞ ÇIĞIRTKANLARININ TUZAĞINA DÜŞMEYİZ

  Türkiye Cumhuriyeti ne yaptığını da ne yapacağını da gayet iyi bilmektedir. Türkiye olarak elbette savaş çığırtkanlarının tuzağına düşmeyiz. Ancak uluslararası sularda uçağımıza yapılan saldırı karşısında susacak, tepkisiz kalacak bir ülke değiliz. Uluslararası hukuk çerçevesinde bu hadisenin üzerine kararlılıkla gideceğiz. Suriye halkı bizim kardeşimizdir, Suriye halkı bu eli kanlı diktatörden kurtuluncaya kadar Türkiye onlara her türlü desteği verecektir. Buradan Suriyeli kardeşlerimizi yeniden selamlıyorum, muhakkak ki Allah'ın yardımı yakındır.


  Görüş Bildir