Euro
9.9983
1.33%
Dolar
8.3214
1.74%
Altın
476.04
0.88%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
440.590
-2.89%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C
  Erdoğan'dan kürk giyenlere eleştiri

  Erdoğan'dan kürk giyenlere eleştiri

  Başbakan Erdoğan kürk giyenleri eleştirirken, bu ticaretten rahatsız olduklarını belirtti.
  • 08.04.2013 - 11:10

  Erdoğan dan kürk giyenlere eleştiri #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Orman Forumu 10. Konferansında konuştu. Soğuk algınlığı nedeniyle kısık sesle konuştuğu gözlenen Erdoğan, kürk giyenlere yönelik eleştirilerde bulundu. Erdoğan, bilinçsiz tüketim ile ilgili sözleri Kızılderili atasözüyle örneklendirdi.

  Erdoğan'ın konuşması

  Erdoğan dan kürk giyenlere eleştiri #2

  Konuşmasının başında sesinin kısıklığıyla ilgili açıklama yapan Erdoğan, "Herhalde biraz soğuk algınlığım da var. Ama böyle önemli bir toplantıyı ihmal edemezdim. Böyle de olsa bu toplantıya katılacağım dedim." sözlerine yer verdi 

  İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

  BANA NE BAŞKASINDAN DEME 

  Bir çoğunuzun Somali ya da benzeri ülkeleri gördüğünüze eminim.
  Mogadişu'da binlerce insan bir kilometrekarelik toprak parçası üzerinde çadır bile denilemeyecek yerlerde yaşıyor. Bir avuç pirincin ulaşılması zor bir hayal olduğu manzara ile karşılaştık. Ziyaretimiz sırasında gözümüzün önünde bir bebeğin yetersiz beslenmeden hayatını kaybettiğine şahit olduk. Somali'de her gece rüyasında bebeği için bir bardak süt gören annelerin aksine kuzeyde ve batıda alışveriş arabalarını dolduran insanlara şahit olduk. Dünyada öyle bir kalkınma stratejisi hakim ki bir bölgenin refahı maalesef diğer ülkenin sefaletine dayanıyor.
  Birilerinin zaferi birilerinin yenilgisi ile mümkün olmuş. Böyle bir çağda bana ne başkasından deme lüksüne hiç kimse sahip değildir.

  KÜRK GİYENLERE ELEŞTİRİ

  Sadece gövde taşıyan, gövdesinin üzerine kafa, o kafanın içinde beyin taşıyan fizyolojik varlıklar değiliz. Biz kalp, ruh ve vicdan taşıyoruz.
  Eğer üzerimize giydiğimiz elbise Bangladeş'te 5 yaşındaki bir çocuğun umutlarıyla dokunduysa, eğer çocuklarımıza verdiğimiz çikolata Afrika'nın nehirlerine zehir kattıysa, giydiğimiz palto bir hayvan türünün yok olmasına sebep olduysa böyle bir ticaretten rahatsız olmak zorundayız.

  KIZILDERİLİ ATASÖZÜYLE ÖRNEK

  Ecdadımızdan miras olarak aldığımız ve çocuklarımıza emanet ettiğimiz dünyayı bu denli hızla tüketmeye devam edersek bizlere bile nefes alacak atmosfer kalmayacaktır. Çok bilinen bir Kızılderili atasözü örnek vermek istiyorum: Bütün ağaçlar kesildiğinde, bütün sular kirlendiğinde, hava solunamaz hale geldiğinde işte o zaman paranın yenilebilir bir şey olmadığını anlayacaksınız.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir