Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.610
-3.41%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Erdoğan'ın 2 günlük İran gezisinin kodları

  Erdoğan'ın 2 günlük İran gezisinin kodları

  Başbakan Erdoğan'ın Seul'den sonraki rotasında İran var..
  • 26.03.2012 - 16:22

  Erdoğan ın 2 günlük İran gezisinin kodları #1

  ENSONHABER.com / DETAY HABER  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Seul'de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi öncesinde bir araya geldi.

  Görüşmeden sonra ortak basın açıklaması yapan iki lider, Suriye konusuna vurgu yaptı. Bugün başlayacak zirveden sonra Erdoğan'ın İran'a geçecek olması, görüşmenin zamanlama açısından da kritik önem taşıdığını gösteriyor.

  DÖNÜŞ ROTASINDA İRAN VAR

  Başbakan Erdoğan, Güney Kore'den ayrıldıktan sonra 28 Mart'ta Türkiye'ye dönmeden İran'a uğrayacak. Burada Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın yanı sıra; dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile de görüşecek.

  İRAN'A MESAJ

  Başbakan'ın İran'da iki gün kalmayı planladığı öğrenildi. Erdoğan, İran'da muhataplarına; nükleer zirvede alınan kararları ve ABD Başkanı Obama ile yapacağı görüşmeden çıkan sonuçları aktaracak; uluslararası toplumun beklentilerini iletecek.

  ERDOĞAN DENGE GÖZETİYOR

  Erdoğan'ın Hameney'le yapacağı görüşme büyük önem taşıyor. Ahmedinejad ve Hamaney arasında yaşanan gerilim gün yüzüne çıkmıştı. İran seçim sonuçlarıyla iyice netleşen safları gözardı etmeyen Başbakan Erdoğan, hem Ahmedinejad'la hem de Hamaney'le görüşecek. Bu görüşme Erdoğan'ın muhalif kanat ve iktidar arasında denge gözettiği anlamına geliyor. 

  AHMEDİNEJAD'IN CANINI SIKAN SEÇİM SONUÇLARI

  İran'da bu ay yapılan seçimler Ahmedinejad'a büyük şok yaşatmıştı. Seçimler sonucunda Hamaney taraftarları meclisteki sandalye sayısının yüzde 75’ine sahip oldu. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad taraftarlarıysa, meclisteki sandalye sayısının sadece yüzde 7’sini ele geçirdi. Bu sonuç, Ahmedinejad için yenilgi olarak yorumlanıyor. 

  İran’da yönetiminin ekonomi politikalarındaki başarısızlığı ve enflasyon oranının giderek artması, Ahmedinejad’ın başarısızlığında en temel neden olarak gösteriliyor.

  HAMANEY VE AHMEDİNEJAD'IN ARASINI AÇAN OLAY

  Dini lider Ali Hamaney’in Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad arasındaki gerilim ilk kez geçen yıl nisan ayında su yüzüne çıkmıştı. İran Cumhurbaşkanının İstihbarat Bakanı Haydar Moslehi’yi görevden almak istemesiyle başlayan krizde Ayetullah Hamaney, Ahmedinejad’ın kararını bozarak Moslehi’yi görevine iade etmişti.


  Görüş Bildir