Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.533
-0.02%
Dolar
16.8286
0.01%
Altın
977.1
-0.07%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
334.610
2.89%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Erdoğan'ın alıntıladığı o söz Oğuz Atay'ın mı

  Erdoğan'ın bugünkü grup toplantısında Türk soluna yönelik kullanmış olduğu söz Oğuz Atay'ın değil.
  • 28.02.2012 - 14:10
  Erdoğan'ın alıntıladığı o söz Oğuz Atay'ın mı

  Erdoğan ın alıntıladığı o söz Oğuz Atay ın mı #1

  Başbakan Erdoğan'ın Oğuz Atay'ın sözü diye alıntıladığı o söz Atay'ın "Günlük" kitabından alıntılanmış.

  Erdoğan ın alıntıladığı o söz Oğuz Atay ın mı #2ATAY O SÖZÜ ALINTI YAPMIŞ

  Kitapta Atay, Erdoğan'ın bugünkü grup toplantısında CHP'yi eleştirmek için kullandığı o sözü 'bir sosyalist eleştirmenden' alıntı yaparak kullandığı ortaya çıktı. Günlük'te o sözün geçtiği bölüm olan 5 Ocak 1975 tarihli yazısında, 'bir sosyalist eleştirmenimizin dediği gibi 'türk solu geç kalkar, çünkü bir gece önce sabaha kadar içmiştir.' diyor.

   

  BAŞBAKAN ERDOĞAN NE DEDİ

  "CHP'nin Genel Başkanı itiraf etti. Ne dedi o kadar sık meyhaneye gitmeyin dedi. Gidecekseniz de bari hepiniz aynı meyhaneye gitmeyin dedi. Yazar Oğuz Atay'ın güzel bir sözü var: Türk solu geç kalkar çünkü bir gece öncesinde çok içer. Bunlar geç uyanıyorlar. Bunlar 27 Nisan'da iş işten geçtikten sonra uyandılar."

  İşte Oğuz Atay'ın yazısında geçen o kısım;

  "...Sosyalizmi ahlâksızlık sanırlar, bu yüzden emperyalizm ile sosyalizmi birbirine karıştırırlar. allah için bazı sosyalistlerimiz de özel yaşantılarıyla onlara hak verdirecek durumdadırlar. Bir sosyalist eleştirmenimizin dediği gibi ‘türk solu geç kalkar, çünkü bir gece önce sabaha kadar içmiştir.’ Bu insanlardan Türk halkı artık bir şey beklememeli. Üç kağıtçılıkla ne devrim olur, ne de ümmeti islâm kurtulur. Bunlar ‘çürüyen et, dökülen diş’ gibidirler. Bayrak yaptıkları inançlarına rağmen, aslında inançsızdırlar. Kim hangi kapıdan ekmek yiyorsa, o kapının kulluğunu etmektedir. Bunlar Osmanlı İmparatorluğu’nun mirasının kötü bölümü olan kapıkulu kurumunun temsilcileridir. Kendilerine karşı çıkılmasını, haksız yere işgal ettikleri görüşlere karşı hakaret sayarlar. Kendini sosyalist sayan biri, suçunu ortaya dökeni halk düşmanı olarak suçlayarak yavuz hırsızlık oynar. Kendini kapitalist olarak ilân eden birinin serveti, fabrikası yoksa böyle birine herkes güler; haydi ordan çulsuz derler, züğürt kapitalist olur mu? Nedense kendisini sosyalist sayanlardan kimse ehliyet sormamaktadır. Olsa olsa ‘sosyalizme sempati duyan’ yani özel deyimiyle ‘sempatizan’ sayılması gerekenler ortalığı kasıp kavurmaktadırlar. Sonra solda ve sağda hayli kalabalık olan bu çıkarcı zümre, bütün gösterişine rağmen kim parayı bastırırsa ona hizmet etmektedir. Ele güne karşı, hele sağcılara karşı ayıp olmasın diye de kabahatlar örtbas ediliyor. Kol kırılır yen içinde.’"

   

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir