Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Erdoğan'ın İstişare ve Değerlendirme Toplantısı konuşması

  Başbakan Erdoğan, İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda AK Partili belediye başkanlarına hitap etti.
  • 11.06.2014 - 11:55
  Erdoğan'ın İstişare ve Değerlendirme Toplantısı konuşması

  Erdoğan'ın İstişare ve Değerlendirme Toplantısı konuşması #1

  Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarının satır başları; 

  "Sizler sadece belediye başkanları değilsiniz. AK Parti'nin kutsal emanetini taşıyan insanlarsınız. Siz alt yapıyı üst yapıyı yapacaksınız. Sizler gönüllere gireceksiniz. Hizmet yeterli değil. Hizmet gönle girmektir. Eğer gönül kırarsak yaptığımızın bir ehemmiyeti yoktur. Sokakta yürürken arkanızdan belediye başkanı geçiyor demesinler adam gibi adam geçiyor desinler.

  "BUGÜN KÖY OLAN YERLER 50 YIL SONRANIN ŞEHİRLERİ"

  Belediye Başkanı şehir eminidir. Sizler bir medeniyet tasavvurunu temsil ediyorsunuz. Sizler modern zamanın akıncı beylerisiniz. Demokrasi yerelde başlar. Bugün köy olan yerler 50 yıl sonranın şehirleridir. Temel sağlam olacak. Şimdilerde moda bir tabir var ya çatı aday. Temelin yok ki çatın olsun.

  "SİZ BİR KAPI AÇARSANIZ GERİSİ GELECEKTİR"

  Çarpık şehirleri düzeltmek için çalışıyoruz. Bir anda bunları düzeltmek mümkün değil. Siz bir kapı açıp devam ederseniz gerisi gelecektir. Yurt dışına çıktınız gelişmiş şehirlere baktınız.

  "TEMELİ OLMAYANIN ÇATISI OLUR MU"

  Şimdilerde moda var ya çatı cumhurbaşkanı arıyorlarmış falan. Temeli olmayanın çatısı olur mu? Çatıdan temele inilmez, temelden çatıya çıkılır.

  "GAYE İSTANBUL’DAN DA GÜZEL ŞEHİRLER"

  Ecdadımız temelleri doğru atmıştır ama bunu yıktılar. Biz bu yıkılan çarpık kentleşmeyi düzeltmeye çalışıyoruz. Çoğunuz yurtdışına gitti. Her bir belediye başkanımızın kendisine her gün bu soruyu defalarca sorması gerekir: Benim şehrim neden böyle değil? Konya bugün de ihtişamlı bir şehir ama tarihte çok daha ihtişama sahipti. Bizim yeniden hayranlık duyulan şehirlerimiz olmak zorunda. Bu şehirleri yine biz bozduk. İmara aykırı gecekondu, her vatandaşın açık bulduğu meydana istediği şeyi kondurmasıyla bozuldu. Şehirler nasıl bozulduysa bu kadro şehirleri yeniden inşa edecek. Dizlerinin üzerine çökmesi istenen bu medeniyet sizlerin gayretleriyle ayağa kalkacak. Her bir şehrin İstanbul’dan da güzel olması gayemiz olacak.

  "BELEDİYECİLİKTE DAMDAN DÜŞEN BİRİ OLARAK SÖYLÜYORUM"

  Benim ilim, kentim küçük. Rezerv alanı meydana getirmem mümkün değil gibi bahanelerin arkasına sığınmak gayretiyle bu tür kentsel değişim yapmaktan kaçmanın yollarını arıyor. Hiçbir yere sığınmanın anlamı yok. Belediyecilikte damdan düşen biri olarak açık söylüyorum: Hiç bunlara sığınmayın. Birilerine rant sağlamanın peşinde olmayacağız.

  "FEVKALADE HALLER DIŞINDA DİKEY MİMARİDEN YANA OLMAYIN"

  Fevkalade haller dışında hiçbir zaman dikey mimariden yana olmamamız lazım. Mimari estetiğimiz yatay mimari üzerinedir. 50 kat 10 kat binalar yapmak suretiyle kimseye hava atmanın peşinde olmayalım. Birilerine rant sağlamak için 100 kat bina yap, oradan götürsün. Biz buralarda hassas olacağız. Küçük meseleler son derece önemlidir. Halkın kullandığı küçük alanlarda göze gönle yapılan yatırımlar büyük altyapı yatırımlarından kıymetlidir.

  "24 AYAR ALTINLA YOL DÖŞESEN TENEKE DERLER"

  Onlara yolları 22-24 ayar altınla döşesen... Bunlar teneke ya der.. Ben onlardan bahsetmiyorum. Gerçekten çocuk gibi daf olanlardan bahsediyorum. Halen belediyeleri engelli vatandaşlarımızın sorununu çözmemiştir, çözememiştir. Vatandaş, evindeki huzuru sokakta da bulsun. 

  ''KENDİ ZİHNİYETLERİNDEN BİRİ YAPSAYDI KARŞI ÇIKMAZLARDI''

  Taksim'deki Kışla'yı biz değil de kendi zihniyetlerinden biri yapsaydı, karşı çıkmazlardı. Taksim mabedsiz bir bölge. Cami projesine itiraz edildi. Yapılacak olumlu şeylere, bunların tavrı olumsuzdur. Dünyanın en büyük havalimanının temelini attık. Bu sıradan bir şey değil.

  3. HAVALİMANI'NIN TEMEL ATMA TÖRENİ: DEMEK Kİ 5 YİĞİDE İHTİYAÇ VARDI

  Dünyanın en büyük havalimanı temelini attık. Dün ATAK helikopterlerinin devir teslim törenini yaptık. Havalimanı ile ilgili kolay kolay bir şey yazamıyorlar ama kenarından köşesinden nasıl bunu kötüleriz diye düşünüyorlar
  Demek ki burayı yapacak 5 tane yiğide ihtiyaç vardı. Yap işlet devret sistemiyle nasıl yaparız diye arayış içinde olduk. 
  Sadece bir havalimanı inşa etmiyoruz. Bunlar aslında büyük davanın adamı olmanın gerçekleştiği anlardır."

  Görüş Bildir