Euro
9.8659
-0.01%
Dolar
8.1927
0.17%
Altın
473.03
0.24%
Borsa
1.33
-2.55%
Bitcoin
444.683
-3.33%
10ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 10 C
  Erdoğan'ın odasında sigara içen başbakan

  Erdoğan'ın odasında sigara içen başbakan

  Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncke ile Başbakan Erdoğan'ın ilginç hikayesi...
  • 12.04.2013 - 09:53

  Erdoğan ın odasında sigara içen başbakan #1

  Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker'ı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın makam aracına alarak Esenboğa Havalimanı'na kadar uğurlaması dikkat çekti. İki lider arasında Başbakanlık'ta yapılan görüşmede ilginç bir 'sigara' polemiği de yaşandı.

  DİPLOMATİK JESTİN ARDINDAKİ ÖYKÜ

  İki lider arasındaki bu diplomatik jestin perde arkasında şöyle bir öykü yatıyor: Başbakan Erdoğan yasaklı olduğu dönemde AK Parti Genel Başkanı olarak Lüksemburg'u ziyaret ettiğinde o gün Başbakan olan bugünkü Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker Başbakan Erdoğan'ı havaalanında karşılamış ve şöyle demişti: "Belki yasaklı olabilirsiniz, ama ben size ve Türk milletinin iradesine olan saygım nedeniyle sizi havaalanında karşılamak istedim."

  Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker 10 yıl önce Erdoğan'ı yine havalimanından kendisi uğurlamıştı.

  ERDOĞAN O VEFAYI UNUTMADI

  Şimdi Başbakan Erdoğan o günleri hatırlayarak Lüksemburg Başbakanı'nı Esenboğa Havalimanı'na kadar uğurladı ve bir de nostaljik jest yaptı. 10 yıl önce Lüksemburg gezisinde tercümanlığını yapan şimdiki Devlet Bakanı ve AB Baş Müzakerecisi Egemen Bağış'ı aradı. Ve dedi ki: "Lütfen siz de Lüksemberg Başbakanı Jean Claude Juncker ile benim bineceğim araca gelin, çevirmenleri almayalım. O günleri hatırlayalım."

  Böylece Lüksemburg Başbakanı'nı Erdoğan ve Bağış 10 yıl önce karşılandıkları gibi Ankara'dan yolcu ettiler.

  SİGARA İÇMEK İÇİN İZİN İSTEDİ

  İki liderin kapalı kapılar arkasında Başbakanlık'ta yaptığı görüşmede ilginç bir sigara diyaloğu da yaşanmış. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın anlattığına göre; Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker, Erdoğan'dan odasında sigara içmek için izin istemiş. Sigaraya karşı olması ve bu konudaki hassasiyetiyle tanınan Erdoğan da Juncker'in bu isteğini geri çevirmeyerek odasında sigara içmesine izin vermiş. Bağış, bu olayı 'Erdoğan'ın odasında sigara içebilen tek kişi' olarak nitelendiriyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir