Petrol
92.28
0.52%
Euro
18.3281
-1.18%
Dolar
18.5821
0.06%
Altın
1.028
-0.02%
Borsa
3456
0.00%
Bitcoin
372.447
-1.27%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Erdoğan'ın Sakarya İl Kongresi konuşması

  Başbakan Erdoğan Sakarya'da partisinin il kongresinde konuşuyor.
  • 15.06.2012 - 15:21
  Erdoğan'ın Sakarya İl Kongresi konuşması

  Erdoğan ın Sakarya İl Kongresi konuşması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sakarya'da partisinin il kongresinde önemli açıklamalar yapıyor.

  İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

  Osmanlı bakiyesi üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti birlik ve beraberlik yapısı üzerine gelişti... Maalesef bir zamanlar faşist rüzgarlara kapılan idareciler var. Temizlik hala devam ediyor... 1940'larda red inkar ve asimilasyon projeleri üretildi... Sorunların çaresi için dışarı bakmaya gerek yok.

  BİZDEN ÖNCE NİYE BUNLARI YAPMADINIZ

  Şimdi okullarımızda seçmeli ders uygulamasını başlatıyoruz. Öğrenci ortaokuldan itibaren Kur'an öğrenecek, isterse Peygamberimizin hayatını öğrenebilecek. Yaşayan dil ve lehçelerin öğrenilmesini de mümkün kıldık.. Sadece Kürtçe değil Çerkezce, Lazca, Gürcüce öğrenmek isteyenler yeterli sayıya ulaşırsa öğrenecek. Şimdi diyorlar ki neden zorunlu değil. Bahane bulacaklar ya bizden önce niye bunları yapmadınız.

  "OHAL'İ KALDIRDIK"

  30 sene önce Güneydoğu Anadolu'da hangi hakkı teslim ettiniz. Bir TV yayınını bile yapamıyorlardı. Partimizi kurmak için dolaşıyorduk dediler ki sadece şu olağanüstü kaldırın başka isteğimiz yok dedi. İktidar olduk birinci ayında OHAL'i kaldırdık. Şimdi var mı konuşan ya da isteyen?

  "YOLLAR YAPILIYOR, TÜNELLER AÇILIYOR"

  Biz bütün hakları sağlamanın yanında Güneydoğu'ya 32 katrilyon yatırım yaptık. Fakat onlar öyle garip bir insan ki terör örgütünün uşağı. Temel atmaya gittiler ve temel attırmamak için her türlü eylemi yaptılar. İş makinaları yaktılar. Biz yenisini gönderdik... Şırnak havaalanını provoke etmek istediler ama o eylemlere rağmen biz yapıyoruz. Iğdır'ı engellemek istediler ama biz yakında açıyoruz. 10 yıl önce anlatsalardı buna kim inanırdı. Yollar yapılıyor. Tüneller açılıyor.

  Göreve geldiğimizde dünyanın 27. ekonomisiydik şimdi 16. ekonomisiyiz... İnsanımıza verdiğimiz değerin bu yaşam içinde göstergesini göreceğiz.

  Biz Hakkari'ye havaalanı yapıyoruz. Temel attırmamak için her türlü eylemi yaptılar. Ama biz temeli attılar. İş makinelerini yaktılar.

  "ATALARINIZI YOK MU SAYIYORSUNUZ?"

  Milliyetçilik adına bu ülkede garip şeyler oluyor. Bir reddi miras oluyor. Osmanlı Selçuklu mirası yok sayılıyor. Bahçeli ve MHP'liler çıkıyor güya yapılanı eleştiriyor. Yav siz atalarınızı yok mu sayıyorsunuz bu nasıl Türkiye vizyonu. Osmanlı döneminde hariciye yazışmaları Fransızca yapılırdı. Resmi gazete Türkçe'nin yanında Ermenice ve Rumca gazeteler de basılıyordu. Mahkeme kayıtları Arapça tutuluyor Fermanlar Farsça yazılıyordu. Bunun dışında kimsenin diline karışılmıyordu. Kimse kusura bakmasın milliyetçiyin diyenler önce gidip kendi tarihlerini öğrensinler. Bunlar önünü kestiklere adamın yolunu kesip Fatiha'yı oku deyip sonra yanındakine doğru okudu mu diye sorarlar. Esas milliyetçilik, bilmektir. Bilmediğini kabul etmektir. Cahil ile sohbet zordur diline ne gelirse söyler diline. Onlar siyaset üretmiyor devlet refleksi ile hareket ediyor.

  MHP SEÇMENİNE SESLENDİ

  Bahçeli'den ben 3 kez randevu istedim hiçbirine cevap vermedi. CHP'nin önceki yönetimden randevu istedikkameraları dayattılar... Ben MHP'li kardeşlerime sesleniyorum. Sizin bu yöneticilerinize sorun bu Ortaasya steplerine ne kadar gittiniz. Biz Karakurum'a kadar gittik. Orhun anıtlarına 42 KM asfalt yol yaptık... Sayın Bahçeliye sorsak Orhun anıtlarını bilmez.

  Çık, Bahçeli dünyayı gez, nerede ecdadımız varsa orada Ak Parti iktidarını görürsün.

  "GİDİN HAKKARİ'YE BAKIN"

  Bir de BDP var. Irktan beslenen. Şiddetin olduğu yerde siyaset yoktur. Siyasetin olduğu yerde de şiddet olamaz. Bunlar irade koymak yerine terör örgütüne iradelerini teslim ediyorlar. Gidin Hakkari'de belediye onlarda hiçbir hizmet yok. İnsanın orada değeri yok. Biz onların şiddete varan yaklaşımlarına rağmen modern hastane yaptık. Batıda ne varsa doğuda da o olacaktır.


  Görüş Bildir