Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
414.922
-1.21%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Erdoğan'ın sözlerine Irak'tan destek

  Haşimi, Maliki'nin Türkiye ile ilgili çıkışını değerlendirdi.
  • 23.04.2012 - 23:06
  Erdoğan'ın sözlerine Irak'tan destek

  Erdoğan ın sözlerine Irak tan destek #1

  Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, İstanbul'dan Yavuz Sultan Selim Feribotu ile Yalova'ya gelerek Termal ilçesindeki Termalium Otel'e geçti. Burada kendisine tahsis edilen villada bir süre dinlenen Haşimi, daha sonra gazeteci yazar Hüseyin Gülerce ile bir süre baş başa görüştü.

  Otelden ayrılmadan önce otelin ziyaretçi defterine görüşlerini yazan Haşimi, basın mensuplarının sorularına yanıt verdi.

  "O SÖZLERE GENİŞ BAKILMALIYDI"

  Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, ''Türkiye bölgede düşman devlet haline gelmeye başladı'' sözlerini değerlendiren Haşimi, şöyle konuştu:

  ''Sevdiğim ve saydığım dostum Recep Tayyip Erdoğan, 'Irak sağlıklı bir ortamda değil' demişti. Irak Başbakanı'nın da bu açıklamayı geniş bir görüşle karşılaması gerekirdi. Türkiye'nin kendi görüşünü zorla Irak'a empoze edeceğini düşünmüyorum. Ancak Türkiye'nin Irak'ta olan bitenden endişe etmesi de gayet doğaldır. Zira Irak 'ta olanlar olumlu ya da olumsuz Türkiye'yi etkileyecektir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın bu açıklamasının Irak içişlerine karışmak olarak algılanması doğru bir yaklaşım değildir. Irak'ın bir komşusunun açık açık 'Bizim Irak üzerinde etkimiz var" sözlerine Irak hükümeti sessiz kaldı. Asıl içişlerine karışmak olarak bu açıklamanın algılanması lazımdı. Türkiye'nin komşusu hakkında endişe etmesi, içişlerine karışması anlamına gelmemektedir.''

  "İRAN'IN IRAK ÜZERİNDE ETKİSİ VAR"

  Irak 'ta bir mezhep çatışması çıkmasından endişe duyduğunu ifade eden Tarık Haşimi, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Irak 'ta şu an için en endişe verici konu, mevcut siyasi sorunlar bir mezhep çatışmasına dönüşebilir. Türkiye Başbakanı da bizim gibi bundan endişeli. Irak'ta bir tarafın iktidarı ele geçirip diğer tarafı bertaraf etmesinden ciddi endişe duyuyorum. Irak'taki hükümet tüm Irak halkını kucaklamalıdır. Irk, din, dil mezhep gözetmeksizin herkesin hükümeti olmalıdır. Irak, anayasasında belirtildiği gibi medeni bir devlet olmalıdır. Irak Anayasası'nda böyle yazıyor ama uygulamada tam tersi yapılıyor. Anayasaya aykırı uygulamalar var.''

  İran'ın Irak üzerindeki etkisini de değerlendiren Haşimi, ''İran'ın Irak üzerindeki etkisine kimse itiraz etmedi. İran bunun onur verici olduğunu düşünüyor. İran, ABD'yi Irak'tan çıkmaya kendilerinin mecbur bıraktığını söyleyerek Irak'taki etkisini daha da arttırmaya çalışıyor'' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir