Petrol
76.82
0.39%
Euro
19.7408
0.27%
Dolar
18.6466
0.05%
Altın
1.075
0.36%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.651
2.36%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C
  Erdoğan'ın Yatırım Zirvesi konuşması

  Erdoğan'ın Yatırım Zirvesi konuşması

  Başbakan Erdoğan Yatırım Zirvesi'nde konuşma yaptı...
  • 11.05.2012 - 10:16

  Erdoğan ın Yatırım Zirvesi konuşması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF Başkanı Lagarde'nin de katıldığı Yatırım Danışma Konseyi Zirvesi'nde katılımcılara hitap etti. Yine kredi derecelendirme kuruluşlarına çatan Erdoğan, "Bu derecelendirme kuruluşları ya Türkiye'ye hiç uğramıyorlar ya da sağda solda duyduklarıyla bu tür değerlendirmeler yapıyorlar" dedi.

  Başbakan Erdoğan Yatırım Danışma Konseyi'nde yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

  ÇİN'DEN SONRA EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKE TÜRKİYE

  2011 yılında Türkiye uluslararası doğrudan yatırımları %76 oranında artmıştır. Türkiye 34 OECD ülkesi arasında 16. sıradayken 2 sıra yükselmiştir. 2006 - 2008 yılları arasındaki tarihi seviyelerini geride bırakmıştır.

  Ülke ekonomisi %8,5 büyüme gerçekleştirerek Çin'den sonra en hızlı büyüyen ülke olmuştur.

  3500 dolar olan kişi başı milli gelir 3 kat artışla 10444 dolar olmuştur. Satın alma gücü kalitesine göre milli gelir 8700 dolar iken 2011 yılında 16500 dolar olarak gerçekleşmiştir.

  Türkiye'nin ihracatı 2002 yılındaki 35 milyar dolara göre bu yıl 165 milyar dolara yükselmiştir.

  İŞSİZLİĞİ EN HIZLI DÜŞÜREN ÜLKE

  Türkiye, istihdamını en hızlı artıran işsizliğini en hızlı düşüren ülke olmuştur.

  2002'den beri oluşturduğumuz sağlam yapı ve titizlikle uyguladığımız yapısal reformlar Türkiye'nin gücünü artırıyor. Yatırım üretim istihdam politikası arasındaki titizliği muhafaza etmeye devam edeceğiz.

  İstikrar ve güvenden taviz vermeden geleceğe ilerleyeceğiz. Türkiye'nin disiplin konusunda yere ne kadar sağlam bastığı 12 Haziran'da görülmüştür.

  KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARINA ÇATTI

  Bazı Avrupa ülkelerinde popülist uygulamalar yapılırken Türkiye popülizme asla taviz vermemiştir. Rekor seviyede büyüyen dış politikada taviz vermeyen bir ülkenin kredi derecelendirme kuruluşları tarafından farklı değerlendirilmesi bizim kabul edeceğimiz bir durum değildir. Biz burada kasıt ararız.

  Objektif olmayan bu tavırlar araştırılmalıdır. Büyüyen bir ülkeyi soru işaretlerine kuşkulara maruz bırakmak yatırım akışını engelleyecek derecelere bırakmak bu kadar kolay olmamalı. Türkiye 2023 yılı için önüne hedefler koymuştur. Bu kuruluşlar ya Türkiye'ye hiç uğramıyorlar sağdan soldan duyduklarıyla değerlendiriyorlar. Bizim bu durumda bu kuruluşlara karşı değerlendirmemiz çok farklı olacaktır.

  Biz hakkımızda yapılan haksız ve mesnetsiz değerlendirmelere kulak asmadan yolumuzda ilerleyecek ve 2023 yılında 2 trilyon dolar geliriyle dünyanın en büyük ekonomisi olan bir Türkiye'yi inşa edeceğiz. Yatırım ortamını iyileştirmek için sürekli çalılşıyoruz.

  2023 HEDEFİ

  Bugüne kadar ki 7 toplantıya katıldım. Dünya bankası ve Uluslararası Para Fonu gibi kuruluşların yöneticilerinden de etkin bir şekilde yararlandım. Önerileriniz doğrultusunda kaydettiğimiz ilerleme raporlarını kamuoyuyla paylaşıyoruz.

  Geçtiğimiz yıl 2023 ihracat stratejisini açıkladım. Ülke olarak önümüze 500 milyar dolar ihracat hedefi koyduk. yatırım üretim ihracat politikasında emek yoğun teknolojisinden bilgi yoğun teknolojisine geçmeyi açıkladık. Yeni bilgi teknolojisiyle yatırımların artmasını amaçlıyoruz.

  Türkiye'nin bir enerji koridoru haline gelmesi ulaşım alt yapısının geliştirilmesi gibi çalışmalar hızla devam etti ve ediyor.

  Çağrı üzerine çalışma evden çalışma ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma düzenlerini yasal düzene bağladık.

  Son dönemde AR-GE harcamalarını, artış hızına büyüme kazandırarak %3 arttırdık. Yatırım ortamını iyileştirmek için kararlı adımlar atmaya reformları tereddütsüz hayata geçirmeye çalışacağız.

  Uluslararası kuruluşlar bölgesel yönetim merkezlerini İstanbul'a taşımışlardır. İstanbul artık Orta Asya Avrupa Ortadoğu gibi bölgeleri yönetme merkezi haline gelmiştir.

  Geçtiğimiz 7 yıl boyunca olduğu gibi bu yıl ve önümüzdeki yıllarda da sizlerin öneri ve eleştirilerini almayı sürdüreceğiz


  Görüş Bildir