Petrol
96.41
-0.19%
Euro
18.2442
-0.09%
Dolar
18.0762
-0.02%
Altın
1.02
-0.06%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
417.111
-2.06%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Erkan Mumcu'dan muhafazakarlara ağır eleştiri - İzle

  Erkan Mumcu'dan muhafazakarlara ağır eleştiri - İzle

  Erkan Mumcu siyaseti bıraktıktan sonra ilk kez ortaya çıktı.
  • 26.12.2011 - 15:39

  Erkan Mumcu dan muhafazakarlara ağır eleştiri - İzle #1

  Anavatan Partisi eski genel başkanlarından Erkan Mumcu, uzun bir aradan sonra yeniden ortaya çıktı ve Türkiye'deki muhafazakar kesime yönelik sert eleştirilerde bulundu.

  "BU KİTLE LÜMPEN KİTLEDİR"

  Haber5'in haberine göre; Sanat yaşamının 25.yılını dolduran Yönetmen İsmail Güneş onuruna düzenlenen gecede söz alan Mumcu, Türkiye'de kendisine muhafazakar diyenlerin öncelikle kendi köylülüklerini itiraf etmeleri gerektiğini belirtti. Muhafazakarlığın henüz Türkiye'de tanığı olunan bir şey olmadığını ifade eden Mumcu: "1960'lara kadar Türkiye'de hâla muhafazakârlığa rastlamak mümkün. Kentliliğini bilen ve hala Osmanlıdaki medeniyet mirasının varisi olma yetkinliğine sahip kentli insanlar vardı. Kentli muhafazakarlar vardı. Kentler taşralılar tarafından işgal edildiğinden beri Türkiye'de kendisine "muhafazakar" diyen bir lümpen kitle var. Bu kitle lümpendir çünkü kendi gerçek durumunun kendi kimliğine ilişkin gerçeği yansıtan bir bilince sahip değildir." dedi.

  VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

  Eleştirilerine muhafazakarlar üzerinden devam eden Mumcu, şu ifadelere yer verdi: "Türkiye'deki taşralı kitlelerin Müslümanlığı bile üstlenilmiş bir kimliktir. İdrak edilmiş içselleştirilmiş yaşanılabilinir bir kimlik değildir. Eğer yaşayabildikleri bir kimlik olarak içselleştirebilmiş olsalardı bu onları her şeyiyle ortaya çıkardı. Şiirle, sanatla ,estetikle, mimariyle, iç mimariyle kültürel varlık olmasıyla her şeyiyle ortaya çıkardı."

  SEÇİMLERDE SANDIĞA GÖMÜLMÜŞTÜ

  Hatırlanacağı üzere; Erkan Mumcu'nun 22 Temmuz 2007 Köşk seçimi öncesinde askerlerin baskısıyla seçimlere katılmadığı iddia edilmişti.

  2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’dan “seçime katılmaması” yolunda bir mesaj aldığı iddia edilen dönemin Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, “Ne doğrudan ne dolaylı bir mesaj gelmedi. Bunlar çocukça yalanlar” demişti.

  Ancak Mumcu, Köşk seçimleri sürecindeki tavrından sonra Türk siyaset sahnesinden en hızlı kaybolan isimler arasında çoktan yerini almıştı..


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir