Eroğlu'ndan Hristofyas'a İsrail uyarısı

Eroğlu'ndan Hristofyas'a İsrail uyarısı

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, TRT Avaz'da Ada'daki son tartışmayı yorumladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TRT Avaz'da İbrahim Gürkan Sarı'nın sorularını cevapladı.

Eroğlu'na, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Hristofyas'ın, Netanyahu'dan İsrailli işadamlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yatırım yapmaması talebinde bulunduğu, bu isteğe karşılık hava ve deniz üssü talebinin dile getirildiği hatırlatıldı.

"BAŞINA BÜYÜK BELA ALIR"

KKTC lideri, bu konuda şunları söyledi:

"İsrail'in şartlarını kabul ettiği zaman başlarına çok daha büyük belalar alacak. Bir kere Avrupa Birliği'nde huzuru kaçacak. İkincisi bizden ve Anavatan Türkiye'den dolayı huzuru kaçacak. Üçüncüsü İsrail o kadar asker ve hava üssü Kıbrıs'a yerleştirir ve açarsa ileride Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin başına çok daha büyük belalar gelecek. Böyle baş ağrısı yapacak bir kararı Rum tarafının alacağına inanmıyorum."

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile İsrail arasında döşenecek bir petrol boru hattından söz edildiği, Rum tarafında güvenliği sağlamak amacıyla İsrailli 20 bin askerin adaya geleceği yönündeki haberlere de açıklık getirdi.

"BANA GÖRE MÜMKÜN DEĞİL"

Avrupa Birliği dönem başkanlığı yapan bir devletin, İsrail'e böyle bir üs vermesinin mümkün olmadığını söyleyen Eroğlu, "Üstelik de Yunanistan'ın da bunu destekleyeceğinden emin değilim. Çünkü Yunanistan da NATO üyesi, NATO ülkesi. Bu bakımdan bence bu çeşitli gelişmelere dikkat ederek yapılan yorumdan öteye başka bir şey değildir gibi geliyor bana" şeklinde konuştu.