Petrol
93.47
1.82%
Euro
18.3409
-1.11%
Dolar
18.569
-0.01%
Altın
1.02
-0.92%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
377.200
0.66%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Füle: Rumlar çözüme engel olmayacak

  Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Kıbrıs temaslarını değerlendirdi.
  • 20.06.2012 - 21:35
  Füle: Rumlar çözüme engel olmayacak

  Füle: Rumlar çözüme engel olmayacak #1

  Kıbrıs Rum kesiminde bulunan Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, KKTC ve Kıbrıs Rum kesiminde yaptığı 2 günlük temaslarının sonunda, Rum tarafındaki Avrupa Komisyonu temsilciliğinde düzenlediği basın toplantısında, ''Bu ziyaret, Rum tarafının AB dönem başkanlığının başarılı olacağı ve müzakerelerin devamının bununla çelişkili olmayacağı yönündeki inancımı belirtme fırsatı tanımıştır'' dedi.

  ADAYI YENİDEN BİRLEŞTİRMENİN ALTERNATİFİ YOK

  Füle, AB'nin, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde taraflara daha etkin bir şekilde yardımcı olabilmek için kendi rolünü değerlendirdiğini belirtti.

  Adadaki liderler ve siyasi parti başkanları ile yaptığı görüşmelerde müzakerelerdeki çıkmazdan duyduğu derin endişeyi ve iki toplum arasındaki diyaloğun devamının önemini dile getirdiğini aktaran Füle, ''Mevcut durum bir seçenek değildir. Kapsamlı bir çözüme varma ve adayı yeniden birleştirmenin alternatifi yoktur'' dedi.

  EN KÖTÜ SONUÇ MÜZAKERELERİN DURMASI

  ''B planının'' bulunmadığını, çözümün getireceği faydaların liderlerin vereceği tavizlerden çok daha büyük olduğunu kaydeden Füle, ''En kötü sonuç müzakerelerin durmasıdır'' ifadesini kullandı

  ''Kıbrıs Rum yönetiminin AB dönem başkanlığının Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki çalışmaları da olumlu etkileyebileceğini'' savunan Füle, şunları söyledi:

  ''Avrupa Biriliği Konsey Başkanlığı boyunca tüm gözler Kıbrıs Türk toplumu da dahil olmak üzere adada olacak ve Kıbrıs sorununun çözümündeki aciliyet de artacak. Başarılı bir konsey başkanlığı ardından Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki vizyonumu temaslarım esnasında yineledim.''

  KIBRIS'A YİNE GELECEĞİM

  Kıbrıs Rum yönetiminin AB başkanlık döneminin, Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıslı Türklerle ilişkilerini donduracağı anlamına gelmediğini kaydeden Füle, ''Bunun aksine, muhataplarımla ilişkilerimizi yoğunlaştıracağız. Yaz tatili ardından görüşmelere devam etmek için geri geleceğim'' dedi.

  Kıbrıs'ın güney ve kuzeyindeki siyasi partilerin başkan ve temsilcileriyle bir araya geldiği akşam yemeğinden olumlu mesajlar aldığını ifade eden Füle, ''Onları geçmiş hakkında değil de gelecekle ilgili konuşmalarını görmek beni umutlandırmıştır'' diye konuştu.


  Görüş Bildir