Petrol
96.59
3.14%
Euro
18.2387
-0.21%
Dolar
18.0646
0.65%
Altın
1.019
0.28%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
427.393
0.57%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Gezi olayları sonrası hükümetin yol haritası

  AK Parti son yaşanan hadiselerin ışığında izleyeceği strateji belli oldu.
  • 06.07.2013 - 11:54
   Gezi olayları sonrası hükümetin yol haritası

   Gezi olayları sonrası hükümetin yol haritası #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kurmayları ile birlikte Gezi Parkı eylemleri konusunda yapılan toplantıların ardından hükümetin izleyeceği stratejinin detayları ortaya çıkmaya başladı.

  Türkiye'den Yücel Kayalıoğlu'nun haberine göre, 2014 yılında yapılacak iki kritik seçimi (yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimi) de dikkate alan AK Parti yönetiminin yaptığı tespit ve bundan sonra izlenecek yolla ilgili değerlendirmeleri şöyle sıralanıyor...

  YENİ ANAYASA ŞART

  Kimse tehlikenin farkında değil. Türkiye'nin siyasi zemini kayıyor. CHP ve Kılıçdaroğlu, anti siyaset yaparak siyaset zeminini yok etmek istiyor. CHP ile birlikte bütün toplum kesimlerinin oynanan oyunun fark etmesi için daha çok çaba sarfedilecek. Çünkü bir ülkede siyaset kurumu işliyorsa demokrasi işler.

  Hiçbir problem kendini üreten evrende çözülmez. Bir üst evrende çözülür. Bu da yeni anayasa ile mümkün olur. Yeni anayasa bugün daha değerli bir hale gelmiştir. CHP ve MHP'nin yeni anayasaya daha çok ihtiyaç olduğunu görmesi lazım.

  MUHALEFETE VE MEDYAYA İZİN VERİLEMEYECEK

  Türkiye şu anda bir demokrasi problemi yaşıyor. Bunu aşmak için daha çok diyalog ve işbirliği gerekir. Bu tür kırılmalarda öncelikle parti tabanı sağlamlaştırılır. Başbakan bunu yaptı. İnsanlara 'Bir sıkıntı yok, kriz aşılır' dedi. 'Gücümüz var' mesajı verilmeliydi. Başbakan bunu da yaptı. Belli kesimler tek problem kaynağı olarak iktidarı görüyor. Bu kriz üzerinden muhalefet ve medya iktidarla hesaplaşmak istiyor. Buna izin verilmeyecek.

  ALEVİ AÇILIMI YAPILACAK

  Son süreçte özellikle Alevi vatandaşlar kullanıldı. Bu sebeple öncelikli olarak Alevilerin sakinleştirilmesi sağlanacak. Almanya ve İran, Alevilere yaşama hakkı tanınmayacağı yönünde provokasyon yapıyor. Yapılması gereken şey hızlı bir şekilde Alevilerle bir diyalog kurulması. Çok kısa sürede bu gerçekleştirilecek. Çözüm süreci de enfeksiyona açık. Orada da bir hassasiyet oluşturulması lazım. Demokratikleşme paketi kısa sürede gündeme getirilecek.

  "Sokakta bir öfke var. Siyaset bunu yönetemezse asıl o zaman siyaset zemini kayar. Onun için CHP'yi MHP'yi ve BDP'yi de korumak gerekiyor."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir