Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.352
-0.21%
Dolar
16.5879
-0.30%
Altın
971.03
-0.20%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
339.547
-0.69%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Gül ve Kral Abdullah Hürkuş'a bindi

  Kral Abdullah'la birlikte Hürkuş'u inceleyen Abdullah Gül, pilot pozu verdi.
  • 06.03.2013 - 15:31
  Gül ve Kral Abdullah Hürkuş'a bindi

  Gül ve Kral Abdullah Hürkuş a bindi #1

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Ürdün Kralı 2'inci Abdullah, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ-TAİ) tesislerinde incelemelerde bulundu, ATAK helikopterinin gösteri uçuşunu izledi.

  GÜL ÇALIŞMALARLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ

  Aynı makam aracıyla Saray'daki TUSAŞ tesislerine gelen Cumhurbaşkanı Gül ile Kral Abdullah'ı Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, TUSAŞ Yönetim kurulu Başkanı Yalçın Kaya, Genel Müdür Muharrem Dörtkaşlı ve diğer ilgililer karşıladı. TUSAŞ Genel Müdürü Dörtkaşlı, Gül ve Kral Abdullah'ın şeref defterini imzalamasının ardından Kral Abdullah'ın babası merhum Kral Hüseyin'in 27 Haziran 1987'de Türkiye'ye yaptığı ziyaret kapsamında TUSAŞ'taki incelemelerinde çekilen fotoğrafı gösterdi. Cumhurbaşkanı Gül, Kral Abdullah ve beraberindekilere TUSAŞ'ın çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

  PİLOT KABİNİNE OTURDULAR

  Basına kapalı yapılan bilgilendirmeden sonra heyet, tasarım ve üretimleri Türk mühendislerce TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirilen insansız hava aracı ANKA, başlangıç temel eğitim uçağı HÜRKUŞ ve taarruz tektik ve keşif helikopteri ATAK'ın sergilendiği hangara geçti. ANKA ve HÜRKUŞ'u inceleyen Cumhurbaşkanı Gül ve Kral Abdullah'a yetkililer bilgi verildi. ATAK helikopterinin bulunduğu bölümde incelemelerde bulunan Gül ve Kral Abdullah, yakalarında isimlerinin de yazdığı pilot montlarını giyerek, ATAK helikopterinin pilot kabinine oturdu.

  Cumhurbaşkanı Gül Kral ile birlikte pilot selamı verdi

  Gül ve Kral Abdullah Hürkuş a bindi #2

  BASINA POZ VERDİLER

  Helikopter pilotu olan Kral Abdullah yetkililere sorular sorarak, ATAK helikopteriyle ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gül de hem helikopter hakkında yetkililerden bilgi aldı hem de pilot kasklarını inceledi. ATAK helikopterinin önünde basına poz veren iki lider, daha sonra uçuş kulesine geçti.

  Gül ve Kral Abdullah, tüm testlerden başarıyla geçen ve çeşitli ülkeler tarafından talep edilen, yüksek manevra kabiliyetli ATAK helikopterinin özel uçuşunu izledi.

  ÜRDÜN SİPARİŞ VERECEK

  Konuk Kral 2. Abdullah, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, beraberindeki heyetle birlikte kuleye çıktı. Basın mensuplarının alınmadığı kuleden Atak Helikopterinin deneme uçuşları izlendi. Yaklaşık 20 dakika boyunca helikopteri izleyen Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın helikopter siparişi vereceği öğrenildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir