Petrol
87.27
2.50%
Euro
18.1881
0.29%
Dolar
18.5527
0.28%
Altın
991.4
0.32%
Borsa
3180
-1.04%
Bitcoin
357.770
-1.09%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Gül'den Tunus'a: Sizler tarih yazmıyor yapıyorsunuz

  Gül, Tunus Meclisi'ne hitap etti: Arap istikbaline ışık tutacak fenersiniz
  • 08.03.2012 - 18:12
  Gül'den Tunus'a: Sizler tarih yazmıyor yapıyorsunuz

  Gül den Tunus a: Sizler tarih yazmıyor yapıyorsunuz #1

  Tunus Meclisi'ne hitap eden ilk konuk cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, "Kadim dostluk ve kardeşlik müktesebatıyla bağlı olduğumuz Tunus halkının milli iradesinin hakiki manada vücud bulduğu bu Meclis'te sizlere hitap etmekten büyük onur duyuyorum." dedi.

  Milletvekillerine, "Arap Baharı'nın, Arap uyanışının fitilini ateşleyen Tunus'un geleceğini inşa eden sizlere hitap etmek şüphesiz büyük bir ayrıcalıktır." diye seslenen Gül, Tunus halkının temsilcilerine seslenen ilk konuk cumhurbaşkanı olmaktan, Türk milleti ve şahsı adına büyük gurur ve heyecan duyduğunu dile getirdi. Gül, şöyle devam etti: "Heyecan duyuyorum; çünkü, sizler sadece Tunus'un değil tüm Arap aleminin istikbaline ışık tutacak bir fenersiniz. Heyecan duyuyorum; çünkü bu Meclis bölgemizde her türlü bedeli ödemek pahasına büyük bir özgürlük, hak, adalet ve onur mücadelesi veren tüm kardeş halkların yüzünü çevirdikleri bir demokrasi mabedidir. Heyecan duyuyorum; çünkü sizler tarih yazmıyor, yapıyorsunuz."

  TÜRK HALKI BAŞARDIKLARINIZI BÜYÜK TAKDİRLE İZLİYOR

  Tunus halkının başarısını "gerçekten tarihi" olarak nitelendiren Gül, "Daha önce yaptığım pek çok konuşmada Tunus Devrimi'nin ateşlediği Arap Baharı'nı Avrupa'daki 1848 ve 1989 devrimlerine benzettim. Yaşanan dönüşümün tarihin hızlanmasından kaynaklanan geri dönülemez bir süreç olduğunu hep vurguladım. Bu nedenle, Tunus halkı olarak muvaffakiyetlerinizle ne kadar öğünseniz yeridir. Bugüne kadar başardıklarınızı Türk halkı olarak büyük takdirle izliyoruz." ifadelerini kullandı.

  Tunus'un kurucu milli meclisinin, Arap Baharı'nın etkilerini yaşayan ülkeler arasında, Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı'nı seçebilmiş, hükümetini kurabilmiş tek meclis olduğuna dikkat çeken Abdullah Gül, şöyle devam etti: "Zira devrim geçirmiş hiçbir ülkeye nasip olmamış demokratik olgunluk ve anlayış içinde milli mutabakatı sağladınız. Devrimi nispeten en az maliyetle gerçekleştirdiniz. Daha fazla kardeşkanının dökülmesine, yeni kin ve nefret tohumlarının ekilmesine izin vermediniz. Devlet kurumlarının tahrip olmasına müsaade etmediniz. Tunus halkının tüm renklerini, tercihlerini yansıtan temsil niteliği fevkalade yüksek bir Kurucu Meclis oluşturmayı başardınız."

  Abdullah Gül, Kurucu Meclis'in yeni, demokratik, müreffeh Tunus'un yol haritasını belirleyecek anayasayı da büyük bir titizlik ve olgunluk içinde hazırlayacağına inancının tam olduğunu dile getirdi.

  "DEVRİMİN BU TOPRAKLARDA YEŞERMESİ TESADÜF DEĞİL"

  Arap Baharı'nın kaynağı olan Yasemin Devrimi'nin bu topraklarda yeşermesinin tesadüfi olmadığını vurgulayan Gül, "İslam aydınlamasının zirve noktasını temsil eden büyük İslam mütefekkiri İbn-i Haldun'un doğduğu topraklar olan Tunus'ta, modern tarihin üçüncü demokrasi dalgasının fitilinin ateşlenmesi tesadüflerle açıklanamayacak tarihi bir olaydır. Tunuslu genç ve aydınların kıvılcımını yaktığı bu devrim de, Batı Avrupa ve Amerika'da cereyan eden birinci demokrasi dalgası, 1989'dan sonra Doğu Avrupa ve Latin Amerika'da yaşanan ikinci demokrasi dalgası gibi tarihteki yerini alacaktır." ifadelerini kullandı.

  Gül, Tunus halkı ve onun hakiki temsilcisi olan bu Meclis'in son derece şerefli, bir o kadar da mesuliyeti yüksek bir misyon üstlendiğini belirtti. Abdullah Gül, "Arap ve İslam dünyası başta olmak üzere, tüm dünyada özgürlük, adalet, hak ve onur mücadelesi veren pek çok toplum, akıllarını ve kalplerini size çevirmişlerdir. Tunus'un önemli merhale kat ettiği demokratikleşme sürecini başarıyla neticelendirmesi, Mısır'da, Libya'da, Yemen'de ve Suriye'de sizi izleyenlere ilham ve umut verecek, onlara rehberlik edecektir. Bu nedenle, sadece Tunus için değil, tüm Araplar, tüm Müslümanlar ve nihayet tüm insanlık için başarılı olmak mecburiyetindesiniz. İşte tarih yapmaktan kastım budur." diye devam etti.

  "SOSYAL MÜHENDİSLİK PROJELERİNE GİRİŞMEYİN"

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu tarihi geçiş sürecinde, Tunus halkının tüm kesimlerini kucaklayarak, eski ideolojik bölünmelerin arkada bırakılmasını tavsiye etti. Gül, "Rövanşist duygulara prim vermeden, geçmişte olduğu gibi "sosyal mühendislik projeleri"ne girişmeden, tüm enerjinizi ekonomik kalkınma ve demokratik reformlara yoğunlaştırmanız başarının anahtarı olacaktır. Bu sürecin "demokratik meşruiyet" ve "toplumsal mutabakat" çerçevesinde yönetilmesi halinde, barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması ve refahın yayılması yönünde büyük kazanımlar elde edilecektir."

  Abdullah Gül, böylece İslam ile demokrasinin, bölgenin "sosyo-kültürel dokusu" ile "modernite"nin bağdaşmaz olduğu yolundaki oryantalist hurafenin de tamamen çürütülmüş olacağına dikkat çekti.

  EKONOMİK ALTYAPI KONUSUNDA TÜRKİYE'Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, demokratik kazanımların konsolide edilmesi ve daha da ilerletilmesi için en önemli faktör başarılı bir ekonomik altyapı olduğuna dikkat çekti.


  Görüş Bildir