Petrol
85.6
0.86%
Euro
17.8582
0.95%
Dolar
18.5157
0.36%
Altın
979.73
1.43%
Borsa
3208
-1.75%
Bitcoin
358.749
-4.39%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  Gültan Kışanak: Başbakan'la aynı düşüncedeyiz

  Gültan Kışanak: Başbakan'la aynı düşüncedeyiz

  BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında Suriye ile yaşanan uçak krizine değindi.
  • 26.06.2012 - 15:19

  Gültan Kışanak: Başbakan la aynı düşüncedeyiz #1

  Partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Kışanak, KCK soruşturması kapsamında KESK'e yönelik düzenlenen operasyonları eleştirdi.

  BUNUN ADI KÜRT DÜŞMANLIĞIDIR

  Uygulamanın faşizan uygulama olduğunu dile getiren Kışanak, operasyon kapsamında gözaltına alınanlara yöneltilen soruları okudu. KESK en güçlü muhalefet gücü olduğu için, barışa duyarlı olduğu için susturulmak istendiğini belirten Kışanak, buna izin vermeyeceklerini ifade etti. Bu operasyonlar karşısında herkesin durmasını isteyen Kışanak, güçlü bir direnişle bu faşizmi yenmek gerektiğini kaydetti. Gözaltına alınanların tamamının Kürt sendikacılar olduğuna dikkat çeken Kışanak, AK Parti tarafından Kürtlere karşı özel, ırkçı, ayrıımcı operasyon yapıldığını söyledi. Bunun bir Kürt düşmanlığı olduğunu dile getiren Kışanak, baskı altına alınmak istendiğini belirtti.

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

  PİLOTLARDAN HABER ALINAMAMASI ÜZÜCÜ

  Örgütlenmenin 21. yüzyılda en demokratik hak olduğunu vurgulayan Kışanak, örgütlenmeyi bir suçmuş gibi gösterenlere karşı en büyük cevabın daha büyük örgütlenme olacağını ifade etti. Başbakanın tutumunu eleştiren Kışanak, kendi evindeki sorunları çözmeyenin başkalarının evindeki sorunları çözme kapasitesinin olmayacağını söyledi. Başbakandan Suriye, Ortadoğu ile ilgilendiği kadar Kürt sorunu ile de ilgilenmesini isteyen Kışanak, düşen uçaktaki iki pilottan haber alınamayışını üzüntüyle karşıladığını belirtti.

  "BAŞBAKANIN TAVRI BİZİM DÜŞÜNCEMİZ DOĞRULTUSUNDA"

  Başbakanın konuya ilişkin kendilerine sunulan teknik bilgilerin kamuoyu ile de paylaşıldığını dile getiren Kışanak, Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hakları ile diplomatik tüm girişimleri yapmasını ve kamuoyunu da zamanında bilgilendirme sorumluluğunun hükümete ait olduğunu söylediklerini, bugün de aynı görüşleri tekrarladıklarını kaydetti.

  Başbakanın bugüne kadar tavrının kendi düşünceleri doğrultusunda olmasından memnuniyet duyduklarını vurgulayan Kışanak, "Yaşanan bu elim olaydan dolayı, bu yaşanmaması gereken bu olaydan dolayı, herkesi üzen bu olaydan başka üzücü olayların yaşanmaması gerekiyor. Telafisi mümkün olmayan yollara girilmemesi gerekiyor." dedi.

  "TÜRKİYE'NİN SURİYE POLİTİKASINI TAM OLARAK BİLMİYORUZ"

  Türkiye'nin Suriye politikasının tam olarak bilmediklerini ifade eden Kışanak, herkesle tartışarak bir ortak politika belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Ortadoğu'da bütün taşların yerinden oynadığını belirten Kışanak, sonucun nereye varacağını bilmediklerini, büyük riskler bulunduğunu ifade etti.

  Bu kadar yuvarlak konuşan bir iktidar ile Türkiye'nin bu süreci yönetemeyeceğini dile getiren Kışanak, sadece bilgilendirme değil, kendi bilgilerinin de kıymetli olduğunu göstermek istediklerini ifade etti.

  Silahlı muhalefet oluşturma, destekleme, hele Kürtleri bu silahlı muhalefetin bir parçası haline getirmenin asla kabul edilecek bir durum olmadığını vurgulayan Kışanak, tüm Türkiye kamuoyunun dikkatli olması, diken üstünde olması, çok yakından takip edilmesi, askeri bir müdahaleye karşı her zaman harekete geçecek şekilde hazır tutması gerektiğini kaydetti.


  Görüş Bildir