Dolar
7.2002
-0.3928%
Euro
8.5192
-1.0821%
Altın
2060.2
-0.1468%
Borsa
1034.49
0.0087%
G. Altın
476.327
-0.6468%
Bitcoin
84781.44
-0.9122%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C
  Gültan Kışanak: Bayrak ortak değerimiz

  Gültan Kışanak: Bayrak ortak değerimiz

  Gültan Kışanak, bayrağın bu ülkenin ortak değeri olduğunu belirtti.
  • 28.01.2013 - 08:17
  Gültan Kışanak: Bayrak ortak değerimiz

  Gültan Kışanak: Bayrak ortak değerimiz #1

  BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "Resmi toplantılarımızda Türk bayrağını her zaman asıyoruz. Bizim bayrakla hiçbir zaman sorunumuz olmamıştır" dedi.

  "BAYRAK ORTAK DEĞERİMİZ"

  BDP Diyarbakır İl örgütünün 2. Olağan Kongresinde Türk bayrağı ve BDP flaması yan yana asıldı. Türk bayrağıyla hiçbir zaman sorunları olmadığını ve bayrağın ortak değerleri olduğunu söyleyen Kışanak: "Kongrelerimizde ve resmi toplantılarda bunu yapıyoruz. Arada bir asmadığımız olmuş mudur bilmiyorum. Ama bizim bayrakla hiçbir zaman sorunumuz olmamıştır. Bu ülkenin ortak değeridir. Aslında böyle bir sorun varmış gibi davrananlar Kürtleri bu ülkenin ortak değeri görmüyorlar. Sorun buradan kaynaklanıyordu. Birkaç gün önce Meclis'te bir milletvekili çıkıp 'Kürtlerle Türkler eşitlenemez' dedi. Bu sorunun kaynağı bu zihniyettir. Bayrak bu ülkenin ortak değeridir. Bu konuda Kürtlerin de emeği vardır. Bu ülkenin önemli bir halkı olan ve eşit yurttaşlık temelinde hakları inkar edilmiş olan Kürtler kendilerini her zaman bu ülkenin bir parçası olarak gördüler. Gündemimizde böyle bir tartışma olmadı" dedi. 

  KIŞKIRTICI POLİTİKAYA GEREK YOK

  Kürtlerin bayrağa karşı saygısız bir tutum içinde olmadığını belirten Kışanak sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye biraz siyasi atmosfere göre simgelere anlam biçiyor. Şimdiki siyasi atmosfer herhalde böyle görmelerini gerektirdi. Başka bir siyasi atmosferde olsa başka şeyler ön plana çıkacaktı. Partimizin bu konuda politikaları net ve açıktır. Böyle bir kışkırtıcı politikaya gerek yok. Bu ülkede eşit yurttaşlık hakları temelinde mücadelesini yürüten Kürtler bayrağa karşı saygısız bir yaklaşım içerisinde olmadılar."

  DAHA ÖNCE BAYRAK İNDİRMİŞLERDİ

  Bu görüntüler akıllara 90'lı yıllardaki görüntüleri getirdi. HADEP'in 2. Olağan Kongresi'nde Türk bayrağı indirilmişti. Faysal Akcan ve Akcan'a bu talimatı verdiği iddiasıyla da Gıyasettin Mordeniz bayrak indirmekten yargılanmıştı.

  Gültan Kışanak: Bayrak ortak değerimiz #2

  Görüş Bildir