Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
391.625
-8.39%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Gültan Kışanak: Enerji burada üretilip ceza olarak dönüyor

  Gültan Kışanak: Enerji burada üretilip ceza olarak dönüyor

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, " Biz elektriği ürettik, batıya götürüp sanayileşme ve kalkınma yaptılar, Doğu'ya ceza olarak geri döndü." diyerek sitem etti.
  • 12.04.2014 - 15:01

  BDP eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra çalışmalarına başladı.

  "YERELDEKİ ENERJİ KAYNAKLARINDAN PAY İSTİYORUZ"

  Gültan Kışanak, Al Jazeera Türk'e yaptığı açıklamada, "Yereldeki tüm enerji kaynaklarından, yeraltı, yerüstü zenginliklerinden, ekonomik varlıklardan yerelin pay alması lazım" dedi.

  Gültan Kışanak: Enerji burada üretilip ceza olarak dönüyor #1

  "ELEKTRİK BİZDE ÜRETİLİYOR, CEZA OLARAK GERİ DÖNÜYOR"

  Kışanak, bölgedeki enerji üretimi konusunda da fizibilite çalışması yaptıklarını belirterek, "Barajlar yapıldı, sulama kısmı geri plana bırakıldı, asıl enerji üretimi için çalıştırıldı ve enerji batıya yatırım ve sanayileşme olarak gitti. Bize de icra olarak geldi. Biz elektrik ürettiğimiz için suçlu hale geldik. Bütün köyler elektrik borcunu ödeyemedi diye icralık."1 Burada barajlar yapıp, elektriği batıya götürüp, buraya ceza olarak dönmesi ciddi bir sorun. Artık doğrudan belediyeyi de ilgilendiriyor çünkü köylerdeki içme suyuyla ilgili bütün yapı borçlarıyla birlikte bize devredilecek. Buna köklü bir çözüm bulunması gerekir." ifadelerini kullandı. 

  "PETROL GİDİYOR SULARIMIZ KİRLENİYOR"

  Diyarbakır'daki petrol kuyularının sayısı, ne kadar üretim yapıldığı gibi konularda çalışmaya başladıklarını anlatan Kışanak,  "Petrol ekonominin ana dinamosudur ama oraya enerji gidiyor, bize kirliliği kalıyor. Elektrik gidiyor borç kalıyor; petrol gidiyor, sularımız kirleniyor. Bunu ne Allah kabul eder, ne kul kabul eder, ne demokrasi kabul eder. Kaynaklarını ver, ben götüreyim, ne kadar ağır faturası varsa kalsın, bunu kimse kabul etmez." dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir