Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Gültan Kışanak'ın BDP grup toplantısı konuşması

  Gültan Kışanak'ın BDP grup toplantısı konuşması

  BDP'nin bu haftaki grup toplantısını Öcalan da seyrediyor.
  • 15.01.2013 - 12:37
  Gültan Kışanak'ın BDP grup toplantısı konuşması

  Gültan Kışanak ın BDP grup toplantısı konuşması #1

  BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, BDP'nin haftalık olağan grup toplantısında konuştu. Kışanak'ın konuşmasındaki sakin ses tonu dikkat çekti. Kışanak'ın sert çıkışlar yapmadığı da görüldü.

  ÖCALAN DA İZLİYOR

  İmralı görüşmelerinde Abdullah Öcalan ilk isteğini aldı. Öcalan'a TV verildi. Öcalan'a cumartesi günü verilen TV'nin ardından BDP grubu ilk kez toplandı. BDP Eş başkanı Gültan Kışanak BDP grup toplantısında konuştu. Öcalan ilk kez BDP grubunu canlı takip edecek.

  "3 KADINI SAYGIYLA ANIYORUZ"

  Gültan Kışanak söze Paris'te hayatını kaybeden Sakine Cansız ve arkadaşlarını hatırlatarak başladı. Kışanak ailelere başsağlığı diledi. 'Bir halkın sesini dilini katlederek Kürt halkının dünyadaki sesini keseceklerini düşünenler yanılıyorlar. Fidan Doğan'ı katlederek Kürt halkının özgürlük anlayışını susturamazsınız. Leyla ömrünün baharında hayat doluydu, heyecanlıydı. Ülke sevgisiyle, halkının özlemiyle kendini geliştirmeye çalışan bir arkadaşımızdı. Bu 3 kadını saygı ve minnetle anıyoruz. Halkımıza başsağlığı diliyoruz.' dedi.

  "KATİLLERE DERS VERMELİYİZ"

  Konuşmasında İmralı'da başlatılan görüşmelere de değinen Kışanak "Başlatılan bu görüşmelerin arkasında olanların cenaze törenine katılmaları gerekiyor. Kadınların özgürlüğüne inanan herkes bu 3 kadınla beraber o gün orda olmalıdır. Bu saldırı Kürt halkına yönelik bir saldırıdır, Öcalan'la yapılan görüşmelere darbe vurmak amacıyla yapılan bir saldırıdır. En görkemli uğurlama törenini yaparak bu katillere ders vermeliyiz" dedi.

  HÜKÜMETE ÇAĞRI

  Başbakan'a ve hükümete seslenen Kışanak, "Buradan hükümete seslenmek istiyorum. Her zaman bu süreçlerde en çok konuşulan samimiyettir. Paris'te bu cinayetler önlenebilirdi. Ama önlenemedi. Samimiyet testinden geçmek için cenaze töreni iyi bir imtihan. Sağduyulu olun. Perşembe günü tüm Türkiye tek yürek olmalı. Hükümet tarafından yapılan provokasyon uyarılarını doğru bulmuyoruz. Bu kadınlar siyaset yapıyorlardı. Buna yakışır şekilde halkımız bu kadınları son yolculuğuna uğurlayacaktır. Kürt halkının duygularını da mı vesayet altına alacaksınız? Bunu yapamazsınız. Sizin yapacağız bu acıya saygı duymak." dedi.

  "SORUNU ÇÖZEN KAHRAMAN OLUR"

  Sorunu çözenin kahraman olacağını belirten Kışanak, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: "Bu sorunu çözen kahraman olur. Kim çözerse, çözümden yana olursa bu halklar onun arkasında olur. Oy kaybeder diyenler bu sorunun çözümünden yana olmayanlardır."

  Görüş Bildir