Euro
15.1928
-0.33%
Dolar
13.3850
-0.30%
Altın
790.8140
-0.62%
Borsa
2,048.14
0.30%
Bitcoin
570.007
-1.04%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C

  Gültan Kışanak'tan tehlikeli söylem

  Türkiye'nin bir yol ayrımında olduğunu belirten Gültan Kışanak, ya savaş ya da barış şeklinde bir söylemde bulundu.
  • 14.10.2012 - 13:05
  Gültan Kışanak'tan tehlikeli söylem

  Gültan Kışanak tan tehlikeli söylem #1

  BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP 2. Olağanüstü Kongresi'nde, hiç kimsenin gücünün Kürt halkının dinamizmini tutsak edemeyeceğini, otoriter rejimlerin ömrünü tamamladığını, zamanın demokratik değişimleri getirdiğini söyledi.

  "YA SAVAŞ YA DA BARIŞ"

  Kışanak, Suriye'deki özerk Kürt bölgesine destek çağrısında bulundu.

  ''Türkiye bir yol ayrımında; ya barışı, özgürlüğü seçecek ya da savaş yolunda rotasını kaybedecek'' diyen Kışanak, 2013'te barış talebi olmayanların Türkiye'yi 2023'e taşıyamayacağını ileri sürdü.

  Kürt halkının barış konusunda güçlü bir irade ortaya koyduğunu savunan Kışanak, yıllardır mücadele ederek, direnerek tarihe yön verdiklerini ve asimilasyon politikalarını yerle bir ettiklerini kaydetti.

  "BİNLERCE KÜRT'Ü CEZAEVİNE KOYDULAR"

  ''Son 3 yıldır binlerce Kürt'ü tutuklayarak cezaevine koydular'' diyen Kışanak, demokratik siyasetin kapısına kilit vurulmak istendiğini iddia etti.

  Kışanak, ana dil talebinden vazgeçmediklerini, sessiz kalmayacaklarını ve her yerde direnişe devam edeceklerini ifade etti.

  Kürtlerin demokrasi mücadelesi için ağır bedeller ödediğini belirten Kışanak, ''faşizme, özel savaşa, Ergenekon'a, JİTEM'e boyun eğmediklerini'' söyledi.

  "ÖCALAN BARIŞ İÇİN BİR ŞANSTIR"

  Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın 13 yıldan beri tek kişilik bir hücrede tutulduğunu, 15 aydan beri katı bir tecrit yapıldığını ifade eden Kışanak, ''Sayın Öcalan Kürt sorununun en büyük realitesidir. Kürt halkı için önder, PKK için liderdir. Barış için bir şanstır'' dedi.

  PKK'nın Öcalan'ı lider olarak gördüğünü ve onun izleyeceği yolu açıkça takip edeceklerini açıkladığını söylediğini Kışanak, Öcalan'ın görüşlerinin demokratik cumhuriyet ve ''Özerk Kürdistan'' projelerinin olduğunu belirtti.

  Kışanak, vakit geçmeden daha fazla bedel ödenmeden bir an önce müzakere ve diyalog sürecinin başlatılmasını istedi.

  Kürt halkını ulusal birliğini sağlamaya davet eden Kışanak, konuşmasında Alevi vatandaşlara da seslenerek, ''tekçi zihniyete karşı'' birlikte mücadele çağrısında bulundu.


  Görüş Bildir