Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
323.422
-2.08%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  GYV Başkanı Mustafa Yeşil'den 17 Aralık açıklaması

  GYV Başkanı Mustafa Yeşil'den 17 Aralık açıklaması

  Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) Başkanı Mustafa Yeşil, 17 Aralık operasyonuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
  • 28.05.2014 - 14:28

  GYV Başkanı Mustafa Yeşil den 17 Aralık açıklaması #1

  Cemaat'in kurumsal yapılarından biri olan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) başkanı Mustafa Yeşil, Cemaat-Hükümet savaşını El-Cezire'den İrfan Bozan'a değerlendirdi.

  CEMAAT- HÜKÜMET KAVGASININ NEDENİ

  Hükümet ile Cemaat arasındaki kavganın Cemaat'in biat isteğini reddetmesi olduğunu iddia eden Yeşil, 17 Aralık operasyonu ile ilgili de ilginç tespitlerde bulundu.

  "17 ARALIK ACABA İRADİ BİR HAMLE MİYDİ Kİ?"

  17 Aralık ile ilgili "Bu hamle cemaatin, hükümete karşı bir hamlesi değil miydi?" sorusuna Yeşil şöyle yanıt verdi;

  "Dershanecilikle ilgili bir hamle yapıldı. Belirli bir makul sürece gelmişti olay. Ben şimdi bakıyorum da 17 Aralık acaba bundan sonra yapılan ve takip edilen takvime, bugün gelinen noktaya baktığınız zaman yani insanın aklına bazen şu bile geliyor, acaba bu iradi bir hamle miydi ki, bunun arkasından bu kadar büyük ve köklü değişimler ve operasyonlar yaşandı?"

  "BUNDAN KİMİN FAYDA SAĞLADIĞINA BAKALIM"

  Mustafa Yeşil'in röportajından satır başları; 

  -17 Aralık operasyonunu hükümetin yaptırdığını mı kastediyorsunuz?

  Hayır. Şunu diyorum arkadan yapılanlara baktığımda insanın aklına böyle bile gelebiliyor.

  -Bir olayın failini anlamak için “Bundan kimin fayda sağladığına bakalım” önermesini mi savunuyorsunuz?

  Tabii ki onu diyorum.

  "BU ÇOK DÜZ BİR MANTIK A EŞİTTİR B, B EŞİTTİR C"

  -GYV Başkanı Mustafa Yeşil'in açıklamalarını "zorlama" bulan El Cezire Muhabirinin "Burada bu mantık biraz zorlama değil mi?" sorusuna Yeşil'in verdiği yanıt şöyle;

  "Dershanelerle alakalı süreçte biliyorsunuz yedi saat süren bir bakanlar kurulu toplantısında ‘’Bir yıl sonrasındaki süreçte değerlendirelim’’ kararı çıkmıştı. Normal süresi içinde tekrar müzakereler olur, makul dönem olabilir anlayışı düşünüldü. Şimdi bu süreçle bunun birbiriyle bağlantılı tutulmasının bir kere Hizmet'in bu manadaki beklentisi açısından ters. Neden diyeceksiniz? Hâlâ daha yargıdaki, emniyetteki birilerinin dediği gibi ispatlanamamış otonom yapı üzerinden iş tanımlanmaya çalışılırsa bu dediğiniz mantık çok doğal. Zaten emniyette ekip var, yargıda ekip var. Eee dolayısıyla burada dershanelerle alakalı bu adamların canı sıkıldı, bu ekip niye boş dursun, bunlar da atak yaptı. Bu çok düz bir mantık. 2010 yılından bu yana hazırlanan zihni hazırlığın çok tabii vardığı bir neticedir bu: A eşittir B, B eşittir C ise üçüncü önerme çok tabii çıkar, o da A eşittir C."

  "BU BİR YILLIK SÜRE UZATILABİLDİYSE, TEKRAR GÖRÜŞÜLÜR"

  -"Yani sizin “hamle” yapmanızı gerektirecek bir durum yoktu, öyle mi?

  Bu bir yıllık süre uzatılabildiyse, tekrar görüşülür, konuşulurdu. Çünkü Bülent Arınç ile ikili görüştüğümüz zaman da “Ya arkadaşlar yani bu süreç daha genişletilebilir, bakın bu adım oldu, bu süre içerisinde bu adımı iyi değerlendirelim” demişti. Yani bu bir noktada kesin çıkan ani kapatma kararı karşısında en azından diyaloglarla da farklı bir sürece çevrilebilirdi.

  "BİZİM NİYE İŞİMİZE GELSİN Kİ"

  Yani 17 Aralık operasyonu sizin işinize gelen bir gelişme değildi. Onu mu demek istiyorsunuz?

  Onu diyorum. Bizim niye işimize gelsin ki."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir