Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.412
0.08%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  'Hain kurşun BDP'den' iddiasına cevap geldi

  Hasip Kaplan: O zaman buyurun, Cizre'deki MOBESE kameralarının bütün kayıtlarını kamuoyuna açın.
  • 22.03.2012 - 16:38
  'Hain kurşun BDP'den' iddiasına cevap geldi

   Hain kurşun BDP den iddiasına cevap geldi #1

  Cizre'de önceki gün yapılan korsan Nevruz gösterisinde polis memuru Ahmet Toprakoğlu'nun şehit olduğu, Cihangir Ata'nın da yaralandığı silahlı saldırının BDP binasından yapıldığı iddiasına BDP'den cevap geldi.

  BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Cizre'de parti binasının dışındaki bir sokaktan açılan ateş sonucu polisin vurulduğunu ifade ederek, "O zaman buyurun, Cizre'deki MOBESE kameralarının bütün kayıtlarını kamuoyuna açın" dedi.

  ÖLÜMLERİN SORUMLUSU HÜKÜMET

  Kaplan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Nevruz'un, devletin değil, halkın bayramı olduğuna dikkat çekti. Kutlamalarda hayatını yitiren parti yöneticileri ve polislere Allah'tan rahmet dileyen Kaplan, bu ölümlerin tek sorumlusunun yasak kararını veren hükümet olduğunu söyledi.

  MORARAN DEMOKRASİDİR

  Batman'da Mardin Milletvekili Ahmet Türk'e atılan yumruğun, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan'a ve milletin iradesine vurulduğunu savunan Kaplan, "Burada moraran TBMM ve demokrasidir" diyerek siyasi parti liderlerinin olayı kınamamasını ise "Utanıyorlar, susuyorlarsa, o yumruğun, o saldırganın ortağıdırlar, atanlarla aynı saftadırlar" diyerek eleştirdi.

  MOBESE KAYITLARINI AÇIN

  Cizre'de, parti binasının önünde yaşananlara ilişkin çeşitli fotoğraflar gösteren Kaplan, olaylardan sonra parti binasının dışındaki bir sokaktan açılan ateş sonrası, bir polisin vurulduğunu söyleyerek şöyle devam etti: "Sanki parti binasından ateş edilmiş gibi haberler veriliyor. Partiyi hedef haline getiren bir yaklaşımla provokatif haberler yayınlanıyor. O zaman buyurun, Cizre'deki MOBESE kameralarının bütün kayıtlarını kamuoyuna açın. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu Cizre'ye davet ediyoruz, olayı yerinde görsünler. Hiç kimse, orası bu ülkenin parçası değilmiş gibi susma hakkına sahiptir. 4 parti grubu da gelsin, halkla konuşsunlar. Burası Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bir toprak, orada yaşayan halkımız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıdır."

  YENİ KONSEPT TARTIŞMASI

  Kürt sorunun çözümü için hükümetin yeni bir konsept yürüteceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Kaplan, "Demokrasilerde yetkililer, Başbakan, hükümet vardır. Açıklama yapılırsa, onun üzerinden yapılır. Bu konuda yarın eşbaşkanlarımız, Diyarbakır'da bir basın toplantısıyla, bu konuyu kapsamlı değerlendirecekler" dedi. Partisinin her zaman müzakerelere açık olduğuna dikkat çeken Kaplan, "5 yıldır parlamentodayız. Liderler düzeyinde sadece tek görüşme yapıldı. Alt düzeydeki görüşmeler de istenilen düzeyde gerçekleşmedi" diye konuştu. (ANKA)


  Görüş Bildir