Dolar
6.9665
0.1984%
Euro
8.2032
0.1379%
Altın
1974.38
-0.1234%
Borsa
1126.9
-0.7617%
G. Altın
442.456
0.1591%
Bitcoin
78460.28
-1.0036%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Halil Berktay: Kılıçdaroğlu sığ bir lider

  Ünlü tarihçi Halil Berktay, CHP'de yaşanan sancılı süreci değerlendirdi
  • 25.01.2013 - 13:48
  Halil Berktay: Kılıçdaroğlu sığ bir lider

  Halil Berktay: Kılıçdaroğlu sığ bir lider #1

  Veyis Ateş'in hazırlayıp sunduğu Tvnet'in ilgiyle takip edilen programlarından Habere Bakış'a, ünlü tarihçi Halil Berktay konuk oldu.

  Geçen yılki 1 Mayıs çıkışıyla da sol cephede çok ses getiren Berktay programda, CHP'de yaşanan sancılı süreci değerlendirdi ve Kılıçdaroğlu için "Düşünsel olarak çok sığ bir insan" dedi.

  Berktay Türk solu için de "Demokratik sol inşa etmek yerine başka bir çağın kalıntısı olan Kürt Milliyetçiliğinin şemsiyesi altına girmiştir" ifadelerini kullandı.

  İşte Berktay'ın açıklamalarından önemli noktalar

  KILIÇDAROĞLU DÜŞÜNSEL ANLAMDA ÇOK SIĞ

  Hüseyin Aygün'ün temsil ettiği CHP mi CHP'dir, yoksa Birgül Güler'in temsil ettiği CHP mi?
  Kurulu felsefesi itibariyle Deniz Baykal'ın, Kılıçdaroğlu'nun, Birgül Güler'in temsil ettiği CHP asıl CHP'dir ve bu o kadar güçlü bir gelenektir ki kolay kolay değişeceği kanaatinde değilim. Kemal Kılıçdaroğlu sonuç olarak pragmatik bir insan, ama düşünsel anlamda çok sığ biri gibi geliyor. Entelektüel anlamda CHP'yi değiştirmek çok ciddi bir entelektüel müktesebat meselesi ve ben Kılıçdaroğlu'nun özünde bunu göremiyorum.

  Halil Berktay CHP'yi değerlendirdi

  Halil Berktay: Kılıçdaroğlu sığ bir lider #2

  TÜRK SOLU, KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİNİN ŞEMSİYESİ ALTINDA

  BDP ve sol ilişkisi için Halil Berktay ne der?
  Türk solu açısından bakarsak bu solun öyle bir kalıntısı ki belirli bir tür solculuk aslında. Öyle bir kalıntı ki hala 21. Yüzyılın başında devrimci şiddet kavramlarına bir geçerlilik payı tanıyor. Hala kendi yapamadıklarını yapıyor gözüken bir hareketi adeta fetişleştirmek peşinde bu sol. Kendi kendini yenilemek ve demokratik sol inşa etmek yerine aslında başka bir çağın kalıntısı olan bir Kürt milliyetçiliğinden etkilenme örgüt inşa etmeye çalışıyor. Yani gidip Kürt Milliyetçiliğinin şemsiyesi altına girmiştir Türk Solu. Çağa aykırı bir tercih yapmıştır.

  Görüş Bildir