Euro
10.1453
0.28%
Dolar
8.633
0.07%
Altın
495.66
0.69%
Borsa
1.407
1.58%
Bitcoin
380.190
3.61%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C

  Hamzaçebi: Başörtülü vekiller demokratik bir kazanımdır

  CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, milletvekillerinin başörtülü olarak Genel Kurul'a girmelerini değerlendirdi.
  • 02.11.2013 - 08:45
  Hamzaçebi: Başörtülü vekiller demokratik bir kazanımdır

  Hamzaçebi: Başörtülü vekiller demokratik bir kazanımdır #1

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, milletvekillerinin başörtülü olarak Genel Kurul'a girmelerinin bir özgürlük meselesi olduğunu belirterek, "Farklı yaklaşımlar yanlıştır. Türkiye bu sorunu bir uzlaşıyla aşmıştır. Bu, demokrasi adına çok büyük bir kazanımdır" dedi.

  Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, kadınların pantolonla TBMM Genel Kurulu'na girmelerinin, partisinin Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey ile gündeme geldiğini, ancak bunun bütün kadın milletvekillerini ve Genel Kurul'da bulunacak olan kamu görevlilerinden kadın olanları da kapsayacağını ifade etti.

  CEMİL ÇİÇEK'İN SÖZLERİNİ ELEŞTİRDİ

  Bu konuda hiçbir sıkıntının olmayacağını kaydeden Hamzaçebi, şunları söyledi:

  'Sayın Cemil Çiçek, kadın milletvekillerinin pantolon giyebilimesi konusunda 'Bugüne kadar gelebilirdi' şeklinde bir değerlendirme yapıyorsa, bu doğru değil. O zaman komisyonda bekleyen, 2011 yılı Ekim ayında Genel Kurul'da görüşülecek iken tekrar komisyona geri çekilen, görüşülmeyen ve yasalaştırılmayan bu düzenleme nedir, neden bekliyor? İçtüzük değişikliği olmadan mümkün değil.

  Ben burada, özgürlük çerçevesinde konuya yaklaşmamak gibi bir yanlışı görüyorum. Sorun buradan doğuyor. Özgürlükçü bir yaklaşımla bu konuya yaklaşılabilseydi, değişime siyaset kurumunun ayak uydurabilmesi, Meclis'te kadınların pantolon giymesi şeklindeki bir sorun bugüne kadar gündemde kalmazdı.

  ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR YAKLAŞIMLA KONUYA BAKALIM

  Bunu, başörtülü milletvekillerimizin Genel Kurul'a girmeleri uygulamasının arkasına getirmek şık olmadı ama elbette yapılması gereken budur. Kadın milletvekillerimizin başörtülü olarak Genel Kurul'a girmeleri, bir özgürlük meselesidir. Özgürlükçü bir yaklaşımla bu konuya bakmak gerekir. Farklı yaklaşımlar yanlıştır. Neyse, o sorun geride kalmıştır. Onun üzerinde durmamak gerekir. Türkiye bu sorunu bir uzlaşıyla aşmıştır. Bu, demokrasi adına çok büyük bir kazanımdır.'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir