Petrol
96.75
0.22%
Euro
18.239
-0.12%
Dolar
18.0796
0.00%
Altın
1.02
-0.10%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
418.003
-1.79%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Has Parti'den Davutoğlu'na İsrail tepkisi

  Davutoğlu'nun 'İsrail'e diz çöktürdük' sözlerine Has Parti'den sert çıkış: Ortada diz çöken bir İsrail yok..
  • 17.12.2011 - 11:23
  Has Parti'den Davutoğlu'na İsrail tepkisi

  Has Parti den Davutoğlu na İsrail tepkisi #1

  HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Erdoğan, Ahmet Davutoğlu'nun, "İsrail önümüzde diz çöktü" şeklindeki sözlerini şaşkınlıkla karşıladığını belirterek "Abluka sürüyor, İsrail yeni yerleşim alanları açıyor, camileri işgal ediyor, ortada diz çöken bir İsrail yok" dedi.

  DAVUTOĞLU GERÇEKLERLE YÜZLEŞMELİDİR

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İsrail'le ilgili sözlerine tepki gösteren Erol Erdoğan, Dışişleri'nin İsrail konusunda sadece konuştuğunu, diplomatik adımlar atmadığını ifade ederek, "Ahmet Davutoğlu, sürekli en üst perdeden konuşuyor sonra da tüm inisiyatifi İsrail'e bırakıyor. Davutoğlu kurguladığı dünyasında yaşamayı bırakarak gerçeklerle yüzleşmelidir" dedi.

  HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Erdoğan'ın açıklaması ve Davutoğlu'na yönelik soruları ise şöyle;

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, TBMM'de bakanlığının 2012 bütçesi üzerine yönelik eleştirilere kürsüden cevap verirken "İsrail önümüzde diz çöktü" demesini şaşkınlıkla izledik. TBMM'de olsaydık Meclis kürsüsünden kendisine ve hükümete sormak istediğimiz aşağıdaki soruları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na soruyor ve cevaplarını istiyoruz. Sayın Davutoğlu, bu soruların cevabını ister yazılı olarak verir isterse de bir televizyon programına birlikte çıkar orada hem bize hem de kamuoyuna anında verir.

  İŞTE 10 SORU

  "İsrail önümüzde diz çöktü" diyen Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na sorular;

  1- Akdeniz'in uluslararası sularında İsrail saldırganlığıyla karşı karşıya kalmış Mavi Marmara gemisi 5-6 saat boyunca yardım çağrısı yaptığı saatlerde iki cümle bile söylemeyerek mi İsrail'e diz çöktürdünüz?

  2- Yeterli şartlara haiz olmadığı için her defasında üyeliği diğer ülkeler tarafından reddedilen İsrail'in OECD'ye girmesini sağlayarak mı İsrail'e diz çöktürdünüz?

  3- Muadili yerli insansız uçaklara nazaran kalitesi düşük ve daha pahalı HERONLARI İsrail'den almaya devam ederek mi İsrail'e diz çöktürdünüz?

  4- Terör başta olmak üzere birçok konuda hala Amerika ve İsrail'le istihbarat paylaşımı yaparak mı İsrail'e diz çöktürdünüz?

  5- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunda İsrail'in nükleer silahlarla ilgili diplomatik anlamda köşeye sıkıştırılmasını engelleyici şekilde oy kullanarak İsrail'e diz çöktürdünüz?

  6- En haklı olduğumuz Mavi Marmara baskınıyla ilgili BM raporunun Türkiye aleyhine çıkmasının önüne geçemeyerek mi İsrail'e diz çöktürdünüz?

  7- "Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı olan sahildar devlet olarak Türkiye seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacak" dedikten kısa bir süre sonra Gazze'ye giden gemilere refakat edilmeyeceğinin garantisini ABD'ye vererek mi İsrail'e diz çöktürdünüz?

  8- "İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı tanımıyoruz, ablukayı Uluslararası Adalet Divanı'na götüreceğiz" dedikten sonra ciddi hiçbir diplomatik adım atmayarak mı İsrail'e diz çöktürdünüz?

  9- "Mavi Marmara mağdurlarının mahkemelerdeki her türlü hak arama çabalarına her türlü yardımı yapacağız deyip" her türlü zorluğu çıkararak mı İsrail'e diz çöktürdünüz? Hiçbir mağdur henüz dava açamadı, açtırılmadı! Kırtasiye engelleriyle dava açılması hala engelleniyor.

  10- İsrail ile istihbarat paylaşımı yapacağı ve İsrail'i korumak için de kullanılacağı partner ülkelerce defalarca açıklanan Füze Sistemini Malatya'ya kurarak mı İsrail'e diz çöktürdünüz?

  İsrail'e diz mi çöktürdünüz yoksa dizleri üzerindeki İsrail'i ayağa mı kaldırdınız?

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu'dan açık seçik sorulmuş bu 10 soruya cevap bekliyoruz. Türk Dışişleri, İsrail konusunda sadece konuşuyor; diplomatik adımlar atmıyor, stratejik yol izlemiyor. Sürekli en üst perdeden konuşup Ortadoğu halklarını ve Türkiye'yi rahatlatmayı amaçlıyor, sonrasında da tüm inisiyatifi İsrail'e bırakıyor. Sayın Davutoğlu "kurguladığı dünyasında" yaşamayı bırakarak gerçeklerle yüzleşmelidir. Dışişlerinin yapması gereken İsrail'e karşı diplomatik başarı kazanmaktır; münazara kazanmak değil. Abluka sürüyor, İsrail yeni yerleşim alanları açıyor, Kudüs'te camileri işgal ediyor, ortada diz çöken bir İsrail yok!


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir