Petrol
83.48
-1.64%
Euro
17.6553
-0.20%
Dolar
18.4497
0.01%
Altın
964.95
-0.10%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
349.750
-6.74%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  HDP heyeti Kandil'den döndü

  HDP heyeti, Kandil Dağı'na giderek KCK yöneticileriyle çözüm sürecinin yol haritası hakkında yaptıkları görüşmeyle ilgili açıklamada bulundu.
  • 19.10.2014 - 15:18
  HDP heyeti Kandil'den döndü

  hdp-heyeti

  Kandil Dağı'nda KCK yöneticilerine çözüm sürecinin yol haritasını götüren, HDP Grup Başkan vekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder'den oluşan HDP heyeti, dönüş yaptı. KCK'nın müzakereye geçilmesi için somut adımlar atılması beklentisini aktaran heyet, Kandil'deki toplantıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

  "SOMUT ADIM OLMADIKÇA HALKIMIZ KABUL ETMEYECEK"

  Açıklamada, KCK yöneticilerinin "somut adımın şekillenmediği hiçbir tavrı hareketimiz ve halkımız kabul etmeyecektir" dediği vurgulandı. KCK'nın çözüm süreciyle ilgili tavrında müzakere aşamasına ilişkin adımların belirleyici olacağı ifade edildi. Kandil'in güvenlik reformu hazırlığına tepkisini de içeren açıklamada, "hükümet tarafından devreye konacağı söylenen güvenlik yasasının asla kabul edilemeyeceğini ifade ettiler" denildi.

  HDP heyetinin yaptığı yazılı açıklama şu şekilde;

  "Heyetimiz, Ankara'da yaptığı temaslar sonucu kendisine ulaştırılan yol haritası taslağını KCK yetkilerine iletmiştir. Toplantıda KCK yetkilileri, AKP'nin süreçle ilgili oyalama tavrının devam ettiğini, müzakereye geçiş mekanizmalarının halen kurulmadığını, bu konuda kendilerinin ve demokratik çevrelerin tüm çağrılarına rağmen bu politikalarda bir değişiklik olmadığını ifade ettiler. Müzakereye geçiş açısından sözün bittiğine dikkat çeken KCK'li yetkililer, atılacak pratik adımlara karşı pratik tutumların gelişeceğini belirterek, 'Somut adımın şekillenmediği hiçbir tavrı hareketimiz ve halkımız kabul etmeyecektir' uyarısında bulundular. KCK'li yetkililer, 'Müzakereye geçilmesi durumunda önderliğimizin başlatmış olduğu ve büyük bir özveriyle bugüne getirdiği süreçle ilgili bugüne kadar göstermiş olduğumuz duyarlı tutumun devam edeceğinin kamuoyu tarafından bilinmesi gerekir' dediler.

  "KÜRT PARTİ VE ÖRGÜTLERİNE DUYARLILIK ÇAĞRISINDA BULUNDULAR"

  Rojava devrimi üzerinden Kürt halkının tüm kazanımlarını tasfiye etmeyi amaçlayan konseptin devam ettiğine dikkat çektiler. Böylesi bir süreçte Kürt halkı açısından Ulusal Kongre'nin öneminin tekrardan ortaya çıktığını vurgulayan KCK yetilileri, Ulusal Kongre zemininin güçlendiği bu dönemde tüm Kürt parti ve örgütlerine de bu temelde duyarlılık çağrısında bulundular. AKP'nin Kobani kuşatması başladığı günden itibaren IŞİD çetelerine destek verdiğinin uluslararası camia tarafından da tespit edildiğini ifade ederek, kendilerinin ve duyarlı tüm çevrelerin uyarılarına rağmen AKP'nin bu tutumunun değişmediğini söylediler."

  "GÜVENLİK YASASI ASLA KABUL EDİLEMEYECEK"

  KCK yetkililerinin, AK Partinin Kobani'de halk katliam tehdidi altındayken oradaki katliamı önleyecek bir koridorun oluşmasına dahi izin vermediğini, tam tersine PKK ile IŞİD'i bir tutarak, 'Kobani düştü düşecek' açıklamaları yaparak halkın öfkesini patlama noktasına getirdiğini belirtilen HDP açıklamasında, "Bu söylem ve politikalarla çözümün gelişmesini de AKP'nin önlediğini, halkın ortaya koyduğu direniş tutumuyla AKP'nin bu politikalarının tüm dünyaya teşhir edildiğini ifade ettiler. Kobani protestoları sırasında güvenlik güçlerinin müdahalelerinin can kayıplarına neden olduğunu, sonrasında gelişen tüm olaylarda da sorumluğun AKP hükümetinin çözüme hizmet etmeyen politikaları ve baskıcı uygulamalarından kaynaklandığı tespitinde bulundular. Kobani protestoları sonrasında yoğun bir şekilde devreye konulan gözaltı ve tutuklama furyasının AKP'nin tutumu hakkında fikir verdiğini belirten KCK'li yetkililer, hükümet tarafından devreye konacağı söylenen güvenlik yasasının ise asla kabul edilemeyeceğini ifade ettiler" denildi.


  Görüş Bildir