HDP kongresi önünde Apocu Marşı - izle

  HDP kongresi önünde Apocu Marşı - izle

  HDP'nin ilk kongresi öncesinde toplanan kalabalık, PKK'nın Apocular Marşı adlı marşı söyleyip halay çekti.
  • 27.10.2013 - 12:12

  HDP kongresi önünde Apocu Marşı - izle #1

  BDP'den ayrılanların kurduğu ve aralarında Sırrı Süreyya Önder ile Ertuğrul Kürkçü gibi Sosyalist kimliği öne çıkanların kurduğu HDP'nin ilk kongresi yapıldı. 

  HDP kongresi önünde Apocu Marşı - izle

  BÖYLE ÇATI PARTİSİ Mİ OLUR

  Kongre öncesinde yapılan gösteriler ve atılan sloganlarla HDP'nin nasıl bir çizgide yer alacağı sorusu da yanıt bulmuş oldu.

  BDP'liler, HDP'nin BDP aksine Kürtçü bir parti olmayacağı tüm Türkiye'yi kucaklayacağını söylüyordu. Ancak ortaya çıkan görüntüler bunun tam aksini kanıtlar nitelikte. Çatı partisi olacağı iddiasıyla kurulan HDP'nin ilk kongresinde, BDP'nin kongrelerinden hatırladığımız görüntüler yine ortaya çıktı. Sloganlar, zılgıtlar ve hatta BDP kongresine katılan insanlar bile aynı kişiler. Tüm bu görüntüler HDP'nin çatı partisi olma özelliğinden uzak, BDP'nin bir aynası olacağı nitelikte görüntüler oldu. 

  HDP kongresi önünde Apocu Marşı - izle #2

  Öte yandan HDP kongresinde İmralı'da tutuklu bulunan PKK lideri Öcalan'ın mesajı da okundu. Öcalan mesajında şunları söyledi:

  "1971 devrimciliği devlete isyan devrimciliğidir. 40 yıldan sonra artık devletle müzakere önemlidir. Zira devrimci mücadele ancak nitelikli bir müzakere süreciyle kalıcı bir insanlık kazanımına dönüşebilir. Bu itibarla hep omuzlarımda hissettiğim bu tarihsel emaneti yeni bir anlayışla sizlerin üstlenmesi ve yükseklere taşıması dileğiyle kongremizi kutluyor devrimci selamlarımı iletiyorum”

  APOCU MARŞI'NI SÖYLEDİLER

  Kongreye katılanların attığı sloganlar ve zılgıtlarla BDP'ye paralel olarak PKK çizgisinde bir parti olacağı izlenimi verdi. Kongre önünde toplanan kalabalık halaylar eşliğinde PKK bayrakları da taşıyarak terör örgütü lehine sloganlar attı. Kalabalık, Apocu Marşı olarak bilinen marşı seslendirdi:

  "Ellerinde kanaslar, doçkalar; vuruyor gerillalar. Siz dağda biz şehirde, yürüyor gerillalar.."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir