Euro
15.3377
0.13%
Dolar
13.5362
0.05%
Altın
788.6200
-0.11%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
579.265
0.67%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C
  HDP'li Doğan: Kürt siyasetinin bir kanadı Kandil'dir

  HDP'li Doğan: Kürt siyasetinin bir kanadı Kandil'dir

  HDP'li vekil Celal Doğan, HDP, PKK'ya karşı tavır almalı çağrılarını gerçekçi bulmadığını belirtti.
  • Ajanslar
  • 17.08.2015 - 18:34

  HDP li Doğan: Kürt siyasetinin bir kanadı Kandil dir #1

  CHP'den HDP'ye transfer olan Gaziantep'in eski Belediye Başkanı Celal Doğan, PKK'ya ve sıcak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. HDP Milletvekili Celal Doğan, HDP, PKK'ya karşı tavır almalı çağrılarını gerçekçi bulmadığını ise şu sözlerle dile getirdi: "Bunlar reel politiğe uygun değil. Kürt siyasetinin bir kanadı Kandil'dir."

  "ŞİDDETE NASIL BAKIYORSUNUZ"

  Al Jazeera'den Gonca Şenay'a konuşan Celal Doğan, "Şiddete nasıl bakıyorsunuz?" sorusuna "İnsanların şiddete başvuracak noktaya getirilmemesi gerekir" yanıtını verdi.

  ''KÜRT SİYASETİNİN BİR AYAĞI KANDİL'DİR''

  "Yüzde 13 oranında oy alınması sizce HDP'ye bu dönemde farklı bir misyon yüklüyor mu? PKK'ya ilişkin duruşunda örneğin bir farklılık gerektirir mi?" sorusu yöneltilen Doğan'ın röportajındaki ilgili bölüm şöyle:

  "Bunların hiç birisi reel politikaya uygun değil. Gerçekle uyuşmuyor. Kürt hareketinin gerçekleri var. Birisi Kandil, birisi Avrupa diasporası, şimdi bir de Suriye'de PYD eklendi. Bizim devleti yönetenler dün Kuzey Irak'ı bile gerçek kabul etmiyorlardı. Zamanında dedik ki "Bunlarla bir ilişki kurun. Yarın başkası gelir, geri kalırsınız." Zamanında bu devlet Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde orada kurulacak bir devleti savaş sebebi saydılar. Sonra sordum onlara neden savaşmıyorsunuz diye, "Biz ABD'nin geleceğini bilmiyorduk" dediler. Öngörüsü olmayan devlet adamlarının getirdiği noktadır bu. Kobani meselesi olduğunda ben doğrudan Muharrem Yılmaz'ın yanına gittim, "Burada oluşan durum Kuzey Irak'tan farklı değil. Bu adamlar vatandaş değil, nüfus kağıdı yok, mülkiyet sahibi olamıyorlar. İlk defa burada bunların eline toprak sahibi olma imkanı geçti ellerine. Bunlarla ilişki kurun" dedim. Sayın Cumhurbaşkanı'na da söyledim. PYD'yi yanlış değerlendiriyorsunuz dedim, PKK ile ilişkisi olabilir. Ama O'nu "Kendi toprağını savunan bir mücahitler ordusu, bir kurtuluş örgütü gibi görün" dedim. Teşhis yanlış olduğu için tedavi de yanlış. Şimdi ne oldu ABD, "PYD bizim müttefikimiz, ona dokunmayın" dedi. Hadi dokunun bakalım dokunabiliyorsanız."

  HDP li Doğan: Kürt siyasetinin bir kanadı Kandil dir #2


  Görüş Bildir