Petrol
109.51
-1.15%
Euro
17.0672
0.18%
Dolar
15.9852
0.37%
Altın
953.1
0.45%
Borsa
2381
0.00%
Bitcoin
474.741
-2.68%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C
  HDP'nin aday göstermeyeceği isimler netleşti

  HDP'nin aday göstermeyeceği isimler netleşti

  HDP, genel seçimlerde Altan Tan, Aysel Tuğluk, Emine Ayna ve Sabahat Tuncel gibi isimleri yeniden aday göstermeyecek.
  • Ajanslar
  • 03.04.2015 - 16:33

  HDP nin aday göstermeyeceği isimler netleşti #1

  HDP, 7 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilecek aday listelerinin belirlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Parlamentoda iki dönem görev yapan vekilleri yeniden aday göstermeme kuralı bulunan HDP, bu tanıma girmeyen bir grup milletvekilini de aday göstermeme kararı aldı.

  ALTAN TAN YENİDEN ADAY GÖSTERİLMEYECEK

  HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, sabah saatlerinde bu milletvekilleri ile Genel Merkez’deki makamında tek tek görüştü. Daha önce hem seçim sonuçları hem de 6-8 Ekim Kobani eylemleri nedeniyle partisini eleştiren açıklamalar yapan Altan Tan’a yeniden aday gösterilmeyeceğini bildirdi.

  İKİ DÖNEM VEKİLLİK YAPANLAR YENİDEN ADAY GÖSTERİLMEYECEK

  Demirtaş, ayrıca Hakkari Milletvekilleri Esat Canan ve Adil Zozani, Kars milletvekili Mülkiye Birtane, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Van Milletvekili Nazmi Gür ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ile de görüştü ve parti yönetiminin aldığı kararı bildirdi. HDP'de iki dönem milletvekilliği yapan isimlerin yeniden aday gösterilmeme kuralı bulunuyor.

  TUNCEL, TUĞLUK VE EMİNE AYNA ADAY OLMAYACAK

  Buna göre Aysel Tuğluk, Emine Ayna, Ayla Akat, Bengi Yıldız, Sabahat Tuncel, İbrahim Binici, Hasip Kaplan ve Özdal Üçer de aday olmayacak.

  HDP nin aday göstermeyeceği isimler netleşti #2

  TEK İSTİSNA DEMİRTAŞ VE BULDAN

  Bu kuralın uygulanmasında tek istisna Eş Başkan Selahattin Demirtaş ve HDP’nin İmralı Heyeti Üyesi Pervin Buldan olacak. Bazı vekillerin aday gösterilmemesi ve iki dönem kuralı ile birlikte TBMM’de 29 milletvekili ile temsil edilen HDP, 15 vekili yeniden aday göstermemiş olacak.

  HDP nin aday göstermeyeceği isimler netleşti #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir