Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
0
0.00%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Hollanda'da iki Türk vekil partilerinden ihraç edildi

  İşçi Partisi PvdA’da Türk kökenli milletvekillerinden Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk, yabancılara yönelik deklarasyonuna imza atmadıkları için partilerinden ihraç edildi.
  • 14.11.2014 - 04:28
  Hollanda'da iki Türk vekil partilerinden ihraç edildi

  Hollanda da iki Türk vekil partilerinden ihraç edildi #1

  Tunahan Kuzu, basına yaptığı açıklamada, "Hollanda demokrasi tarihinde acı bir gün yaşıyoruz. Seçilmiş olan milletvekilleri susturulmaya çalışıldı. Biz bunu kabul etmedik ve asla kabul etmeyeceğiz." dedi.

  Hollanda içerisinde son yıllarda katılaşan ve sağcılaşan politikalara karşı mücadele edeceklerini belirten Kuzu, "Yüksek sesle bunu mecliste seslendirmeye çalışacağız." şeklinde konuştu.

  "BİZ TÜRK MİLLETVEKİLLERİ DEĞİLİZ"

  Hollanda medyasında kendilerinin sürekli olarak Türk milletvekilleri olarak lanse edilmesinin yanlış bulduğunu söyleyen Tunahan Kuzu, "Türk milletvekilleri Ankara’dadır. Biz Hollanda’da yaşayan milletvekilleriyiz. Hollanda’da yaşayan herkese sahip çıkıyoruz ve bu bizim vazifemizdir." dedi.

  18 yıldır siyasetin içerisinde olduğunu anltan Selçuk Öztürk ise konuyla ilgili şunları söyledi:

  "Son 2 yıldır milletvekili olarak Tunahan Bey ile toplumu birleştirmeye çalıştık. Hollanda’da milyonlarca insan, Hollanda Parlemontosu'nda kendinin temsil edilmediğini düşünüyor. Milletvekillerinin kendilerinin sesi olmadığını hissediyor. O duygu ve hissiyatlara cevap verilmediğini söylüyor. Buna parti içerisinde cevap vermek istedik ama partimiz buna izin vermedi. Daha doğrusu susmamızı istediler. Susmadık, susmayacağız. Ve önümüzdeki günlerde o insanların meclisteki sesi olacağız."

  Tüm Hollandalıların sesi olmaya çalışacaklarını kaydeden Öztürk, "Hollanda’nın ihtiyacını bundan sonra Tunahan ile birlikte gerçekleştirmeye çalışacağız." diye konuştu.

  İhraç gerekçesi olarak mensup oldukları parti tarafından ülkede yaşayan yabancılara yönelik deklarasyonuna imza atmadıkları gerekçesine belirttikleri kaydedildi.


  Görüş Bildir