Petrol
96.58
0.15%
Euro
18.2987
0.00%
Dolar
17.9392
-0.06%
Altın
1.031
0.04%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
428.758
2.99%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Hükümetten ilk Başbuğ açıklaması

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İlker Başbuğ'un tutuklanması ile ilgili hükümet kanadından ilk açıklama yapan isim old
  • 06.01.2012 - 10:16
  Hükümetten ilk Başbuğ açıklaması

  Hükümetten ilk Başbuğ açıklaması #1

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İlker Başbuğ'un tutuklanması, yeni demokratikleşme adımları v Uludere olayı hakkında açıklamalarda bulundu. Atalay, İlker Başbuğ'un tutuklanmasını önemli bir olay olarak nitelendirirken, yargının da adaletli ve çabuk olması gerektiğini ekledi. Başbakan Yardımcısı Atalay, Uludere olayı hakkında da kesinlikle soruşturmanın bitmesinin beklenmesini söyledi.

  CNN Türk'ten Hande Fırat'ın sorularını yanıtlayan Beşir Atalay'ın cevaplarından satır başları şu şekilde;

  BAŞBUĞ'UN TUTUKLANMASI

  Önemli bir olay. Yargıdaki gelişmeleri görmek lazım. Bizim beklentimiz adaletin adaletli ve hızlı olması.
  Bu durumun asker sivil ilişkilerini etkilememesi lazım.

  Bizim değerli bir arakadaşımızdı, beraber çalıştık. Bizim dönemimizin genelkurmay başkanıdır.
  Türkiye'de çok büyük bir normalleşme var. Türkiye'de algılar çok değişti artık. Bir yerde yanlış varsa herkes ona yanlış diyor.

  YARGIDAKİ SORUNLAR

  Adalet adaletli olmalı, hızlı yürümeli. Şu anda yargı ile ilgili bir problem var, bu da yargılamanın geçikmesi. Bunu sadece bizler değil, hem yargı içindeki savcılar hakimler avukatlar hem de vatandaşlar diyor. Biliyorsunuz geçiken yargı adaleti iyi yapamaz.

  DEMOKRATİKLEŞME 'PAKETİ'

  Hükümetin de bu konuda bir çalışması var. Demokratikleşme yönünde bir çalışma var. Yargı ile ilgili zaten Adalet Bakanlığımızın uzun süredir yaptığı bir çalışma var. Son bakanlar kururulumuzda adalet bakanımız bir sunum yaptı. Amaç yargılamayı hızlandırmak. İçinde çek ve icra da var, yargılamanın hzılandırılması da var. Yargının yükünü hafifletmemiz lazım. Ama ben paket kelimesini kullanmak istemiyorum.

  ULUDERE OLAYI

  Bu konuda açıklanabilecekleri şeffaf bir şekilde açıkladık. Vatandaşlarımızın başına gelen bu olay hepimizi çok üzdü. Sivil vatandaşlara bu kadar itina gösterirken bu olayın olması hem hükümetimizi hem genelkurmayı çok üzdü.

  Bu olayın iyi aydınlatılması için iyi soruşturulması gerekir. Bizim hem yargıdan hem genelkurmaydan beklentilerimiz soruşturmanın detaylı şekilde yönetilmesidir.

  35 vatandaşımız için biz gittik oraya; acıyı paylaştık ama soruşturmayı da beklemek lazım. Bu olay çok önemli ve soruşturmayı beklemek zorundayız.

  BDP'YE ELEŞTİRİLER

  Biz milleti çok önemsiyoruz. Milletin iradesi Meclis'e gelsin istiyoruz. Ama herkes de terörle arasına mesafe koysun. Düşünceyi açıklamak ile şiddettin yanında olmak arasında fark var.

  Biz BDP'ye çok önem verdik. BDP siyasetle terör arasına mesafe koymadı.

  KILIÇDAROĞLU'NA HELİKOPTER VERİLMEMESİ

  Helikopter meselesinde mevzuatı bilmiyorum. Neticede siyaset çalışmalarında devletin helikopteri kullanılmaz. Siyasi partilerin kendi bütçeleri var. Bu yüzden bu uygulamayı doğru buluyorum.

  "DEMOKRATİKLEŞMEDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

  Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik; şiddetten arındırılmış düşünceyi özgürleştiren bir çalışma yürütüyoruz. Demokratikleşme adımlarımız sürekli olarak gelecek. Terörle mücadele devletin görevi ve onu yapıyoruz. Ama sadece güvenlikle bu sorunu çözemeyiz. Başından beri bunun farkındayız ve bunu uyguluyoruz. Tabii konjektörel olarak inişler çıkışlar olabilir ama demokratikleşmeden taviz vermeyiz.

  PKK İLE GÖRÜŞME

  Şu anda kimseyle görüşmüyoruz.

  "REFORMCU MİSYONUMUZU KAYBETMEYİZ"

  AK Parti'nin baskıcı bir parti haline geldiği asla doğru değildir. Bizim temel niteliğimiz Türkiye'yi normalleştirmek. Bu biraz durağanlaşmış gibi görünüyorsa bunun sebebi yeni anayasa çalışmalarının öne çekilmiş olmasıdır. AK Parti reformcu misyonunu kaybetmez.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir