Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.211
-1.37%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C
  İbrahim Uslu: Erdoğan Güneydoğu'da çoşacak

  İbrahim Uslu: Erdoğan Güneydoğu'da çoşacak

  ANAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü İbrahim Uslu, Köşk seçimlerinin ilk turunda Erdoğan'ın kazanacağını, Doğu ve Güneydoğu'da oy patlaması yaşayacağını söyledi.
  • 06.07.2014 - 11:37

  ibrahimuslu

  İbrahim Uslu, 10 Ağustos’ta ilk turu gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi.

  "KESİN İLK TURDA SEÇİLİR"

  Star'ın haberine göre; AK Parti adayı Başbakan Erdoğan’ın ilk turda seçilmesinin kesin olduğunu belirten Uslu, bunda Çözüm Süreci’nin Türkiye genelinde oy artışı sağlamasının etkili olacağını söyledi. Anar, 30 Mart Yerel Seçimleri öncesindeki Paralel Yapı saldırılarının AK Parti’nin oyunu arttırdığını hatırlatarak, "Böyle bir şey olursa Erdoğan kesin kez ilk turda seçilir" dedi.

  "SANDIĞA KATILMA ORANI YÜZDE 90'A ÇIKABİLİR"

  Seçimin tatile gelmesinin katılımı etkileyebileceğini ama Türkiye’de seçimlere katılımı asıl belirleyenin seçim sürecinin atmosferi olduğuna dikkat çekti. Uslu, atmosferin şimdilik yumuşak geçtiğini söyleyerek, "Böyle geçerse, Türkiye ortalamaları seçime katılmada yüzde 75-80. O oranda gerçekleşebilir. Bana soracak olursanız, bu bile yüksek. Avrupa ve ABD’de seçime katılma oranı yüzde 50’lere düştü. Biz, hala çok politik bir toplumuz. Fakat seçim sürecinde gerilim olursa, tıpkı 30 Mart öncesi gibi, insanlar bunu bir siyasal tercihten çok savaş olarak gördükleri için o zaman sandığa katılma oranı çılgın rakamlara yüzde 90’lara çıkabilir." diye konuştu.

  GÜNEYDOĞU VE DOĞU ANADOLU'DA OY PATLAMASI YAPACAK

  Çözüm sürecinin ülke çapında Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak bu süreci yürütmesi için önemli bir oy kaynağı olacağından da söz eden Uslu, "Araştırmalardan hareketle söylüyorum. Erdoğan’ın en yüksek oy alacağı bölge Güneydoğu olacak. Şu anda da öyle. Referandumda da öyle oldu. Ben Türkiye rekoru bekliyorum. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da Erdoğan, oy patlaması yapacak. Sadece orada değil tüm Türkiye’de yapacak" dedi.

  "İKİNCİ TURA KALMASI ÇOK SÜRPRİZ OLUR"

  Erdoğan’ın ilk turda kazanmasına kesin gözüyle baktığını, bu oranın yüzde 52 mi 56 mı olduğu konusunda araştırma yaptıklarını anlatan Uslu, "Başbakan Erdoğan, ilk turda kazanacak. Katılım yüzde 90 olsa bile bu değişmeyecek. CHP, MHP seçmeni sandığa gitmeyince aradaki makas açılacak. İkinci tura kalması çok sürpriz olur" dedi.

  "PARALEL YAPI SALDIRIRSA AK PARTİ MÜTEŞEKKİR OLUR "

  Adayların profili nedeniyle kampanya sürecinde tansiyon yükselmesi beklemediğini belirten Uslu, 30 Mart öncesindeki Paralel Yapı’nın saldırılarını hatırlatarak şöyle konuştu:

  "Paralel saldırının, paralelciler açısından bir etkisi olmaz. Zaten 30 Mart seçimlerinde bunu gördüler. Bazı köşe yazarları, ‘Paralel yapı yeni bir kampanya başlatacak’ diye yazdılar. AK Parti’ye böyle bir saldırı olduğu zaman, tabanını kontrol ediyor ve AK Parti seçmeni sandığa gidiyor ve avantajlı duruma gidiyor. Bunu yaparsa paralel yapı, AK Parti seçmeninin sandığa gitme oranını yükseltir. Paralel yapı saldırırsa, müteşekkir olur AK Parti. Oyları patlar."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir