Euro
9.364
0.3%
Dolar
7.8287
0.04%
Altın
449.1
0.47%
Borsa
1.284
0%
Bitcoin
151.115
3.68%
10ºC
İstanbul
Yağmur 10 C
  İki eski elçinin Türkiye raporu: Erdoğan Köşk'e çıkmaz

  İki eski elçinin Türkiye raporu: Erdoğan Köşk'e çıkmaz

  Abramowitz ve Edelman'ın hazırladığı raporda Türk politikasının geleceğine ilişkin tahminler yer aldı.
  • 28.10.2013 - 10:09

  İki eski elçinin Türkiye raporu: Erdoğan Köşk e çıkmaz #1

  Cumhuriyet Gazetesi'nden Utku Çakırözer, Ankara'da görev yapmış ve Başbakan'ı yakından tanıyan iki eski büyükelçinin oluşturduğu raporu köşesine taşıdı. Söz konusu rapora göre Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olarak Köşk'e çıkmak yerine Başbakan kalabileceğine dair tahminler yer alıyor. 

  İşte Çakırözer'in yazısındaki o bölümler;

  BAŞKANLIK PLANINA GEZİ DARBESİ

  Raporun bize göre en çarpıcı bölümü 'Erdoğan’ın Siyasi Geleceği' ara başlıklı bölüm... Erdoğan’ı, ikisi de iyi tanıyan Amerikalı eski büyükelçiler, şu tespit ve tahminlere yer veriyorlar:

  - Taksim protestoları sonrasında AKP yenilmez ve vazgeçilmez değil. Erdoğan’ın siyasette belirleyici olma özelliğinin süreceği kesin değil. Güçlü başkan olarak Çankaya’ya çıkma şansı ortadan kayboldu.

  - Erdoğan’ın Türk siyasi hayatında bundan sonra ne rol oynayacağı konusunda, 'kişiliği' ve 'hangi görev için yarışacağı' belirleyici olacak.

  EN OLASI SENARYO: BAŞBAKAN KALIR

  Abramowitz ve Edelman’a göre Erdoğan, Gül ile olası bir güç gösterisini önlemek için son noktada Başbakan kalmayı tercih edebilir. Bu durumda önüne çıkacak engel ise AKP’ye kendi koyduğu 'üç dönem görev' kuralı. Kamuoyu önünde kendisine prestij kaybettirecek bu tüzük değişikliği için ise Erdoğan’ın 'İç ve dış komplolara karşı istikrarı koruma' gerekçesini öne sürebileceğini düşünen büyükelçiler, 'Şu anda en olası senaryo bu. Ama bir seçim zaferi kesinlikle garanti değil' diye noktalıyor, Erdoğan’ın geleceğine ilişkin analizlerini.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir