Euro
10.2832
0.13%
Dolar
8.5056
0.04%
Altın
498.85
-0.09%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
428.893
-1.91%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C
  Kemal Derviş: Öcalan'a hain denilmesin

  Kemal Derviş: Öcalan'a hain denilmesin

  Ekonomden sorumlu eski Bakanı Kemal Derviş çözüm sürecine ilişkin konuştu.
  • 11.05.2013 - 11:01

  Kemal Derviş: Öcalan a hain denilmesin #1

  Devlet eski Bakanı-Ekonomist Kemal Derviş, CNN TÜRK'te Taha Akyol'un konuğu oldu. Çözüm süreci hakkında düşüncelerini paylaşan Derviş çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  'VATAN HAİNİ DENMEMELİ'

  Çözüm sürecinde iki temel noktanın olduğunu belirten Derviş 'Biri şiddetin olmaması ikincisi ise herkesin özgürce fikrini söyleyebilmesi ve öneri getirebilmesidir. Bu öneriyi getirene vatan hanini denmemeli. Her türlü öneri demokratik bir çerçevede tartışılmalı. Herkesin amacı aynı bu ülkede barış içinde yaşamak'dedi.

  'ÖCALAN DEĞİŞMİŞ OLABİLİR'

  Barışın her neticede düşmanla yapıldığını kaydeden Derviş, 'Hep geriye gidersek işin içinden çıkamayız. Ben insanların değişebileceği kanısındayım. Bugünkü Öcalan, 20 yıl önceki Öcalan değildir belki de. Her insan deneyimlerinden öğrenebilir. Kendisi şiddete karşıysa ve şiddetin sona ermesinde yardımcı olabilecekse yardımcı olsun' ifadelerini kullandı.

  'ŞU ANDAKİ GÖRÜNTÜ SEVİNDİRİCİ'

  Türkiye'nin artık güçlendiğini ve her şeyi tartışa bileceğini söyleyerek devam eden Derviş, PKK'nın silah bırakması konusunda ise 'PKK'nın ne zaman silah bırakacağı konusundaki belirsizlik rahatsız edici. Bu konuda ayrıntılara girmek benim için zor. Silah oldukça tehlike devam ediyor ama şu andaki görüntü bile sevindirici. Çünkü son haftalarda olay yok çekilme var.' şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir