Petrol
84.55
0.21%
Euro
17.6889
-0.01%
Dolar
18.4391
-0.05%
Altın
965.21
-0.07%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
355.029
-0.38%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  Kemal Kılıçdaroğlu 1'inci Dünya Savaşı Sempozyumu'nda

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı 1. Dünya Savaşı Sempozyumu'nda Ortadoğu'da hakimiyet gösteren savaşların kaynağını 1. Dünya Savaşı'na dayandığını savundu.
  • 14.11.2014 - 12:25
  Kemal Kılıçdaroğlu 1'inci Dünya Savaşı Sempozyumu'nda

  Kemal Kılıçdaroğlu 1 inci Dünya Savaşı Sempozyumu nda #1

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 100’üncü Yılında 1. Dünya Savaşı Sempozyumu’na katıldı. Sempozyumda bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Ortadoğu’da hakimiyet gösteren savaşların kaynağını 1. Dünya Savaşı’na dayandırarak,şunları söyledi;

   

  1.DÜNYA SAVAŞI'NDA YAŞANAN TECRÜBELERDEN DERSLER ÇIKARTILDI

  “1. Dünya Savaşı sonunda Ortadoğu coğrafyasında kurulan devletler bölgenin temel hassasiyetlerini hiçe sayan bir anlayışın ürünü olduğu için bu gün bölgede savaşlar devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu önderleri 1. Dünya Savaşı’nda yaşanan acı tecrübelerden önemli dersler çıkarmıştır. Atatürk’ün de ifade ettiği gibi ülkemiz uluslararası herhangi bir sorunu barış yolu ile halletmeye çalışan bir ülke olmuştur. Atatürk’ün ‘Yurtta barış dünyada barış’ ilkesi doğrultusunda Türkiye güvenlik prensibine yalnızca barış dışında bir seçeneğe mecbur kalmamak için önem vermiştir.

  DÜNYA OTORİTER ZİHNİYETLER ÇOK ÇEKTİ

  Bugün özellikle Ortadoğu’ya göz dikerek kişisel ihtirasları uğruna içinde bulunduğumuz coğrafyayı ülkemizi de içine alabilecek bir savaşın eşiğine getirenler, tarih bilgisinden ve geçmişten ders çıkartmaktan yoksundurlar. İçinde bulunduğumuz koşullarda belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz siyasi önerim, cumhuriyet tarihimizin barış eksenli dış politika anlayışına sadık kalmaktır. Biz CHP olarak kalıcı bir barış sağlanması için dünyadaki tüm insanların durumunu iyileştirecek uluslararası tedbirler alınması gerektiğine inanıyoruz. Her ülke yurttaşlarını haset, aç gözlülük ve kinden uzak tutacak şekilde eğitmelidir. Dünya otoriter zihniyetlerden çok çekti. Çocuklarımıza barış ve sevgi dolu bir dünya bırakmak için çalışıyoruz."

  TARİH SİYASETÇİLERİN İSTİSMAR EDECEĞİ BİR ALAN DEĞİLDİR

  "Geçmişi doğru öğreneceğiz ki geleceğe sağlıklı kalalım" diyen Kılıçdaroğlu, "Tarih siyasetçilerin istismar edeceği bir alan değildir. Tarih siyasetçilerin ders çıkartacağı bir alandır" ifadesini kullandı.


  Görüş Bildir