Dolar
7.665
0.5193%
Euro
8.915
0.1325%
Altın
1863.52
-0.2323%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
459.092
0.2478%
Bitcoin
82199.79
0.9264%
22ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 22 C

  Kemal Kılıçdaroğlu A Haber'de

  Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın Afyon'daki patlamayla ilgili açıklamalarını eleştirdi.
  • 14.09.2012 - 14:21
  Kemal Kılıçdaroğlu A Haber'de

  Kemal Kılıçdaroğlu A Haber de #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, A Haber'de Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. CHP lideri Başbakan Erdoğan'ın Afyon'daki patlamayla ilgili açıklamalarını "Sabotaj olasılığı çok yüksek. Kimse kusura bakmasın; kaza bilgisini veren uzmanlar Başbakan'ı aptal yerine koyuyor." sözleriyle eleştirdi.

  Kılıçdaroğlu sözlerinden satır başları..

  BÜTÜN AÇIKLAMALAR YALAN

  Önce Veysel Eroğlu, 'Patlama her yerde oluyor' dedi. Sonra Ertuğrul Günay 'Bu işin soruşturmasını askerlere vermeyin. Askerler bunu kapatabilirler' dedi. Evet, bu olayda sabotaj kuşkusu çok ağır basıyor. Yetkililer derken eskiler, emekliler.

  El bombası yere düşünce patlama olur mu? Bütün bilgileri topladığınızda verilen bilgilerin doğru olmadığını gördük. Yapılan bütün açıklamalar yalandı.

  SABOTAJ İHTİMALİ YÜKSEK

  El bombası yere düşünce mühimmat deposu patlamaz. El bombasını askerlerin sürekli yanında taşıdığını bilinir. Ama bütün kuşkulara bakınca verilen bilgiler yanlış. Sabotaj ihtimali yüksek...

  Şimdi Sayın Başbakan 'meraktan bir asker eline aldı' diyor. Bir asker mühimmat deposunda meraktan pimini çekmez. Başbakan'ın açıklamasını benim açıklamamı doğruluyor. O pimi çekmek mühimmat deposunda ancak kasıtla çekilebilir eğer doğruysa bu haber.

  Sayın Genelkurmay açıklama yaptı, 'Acemi askerler depoda yoktu' dedi. Demek ki orada alanında iyi yetişmiş uzmanlar vardı. Bir uzman pimi çekecek sonra bekleyecek patlama olacak mı diye?

  Sabotaj da ciddi bir iddia... Kim üstelenecek bu iddiayı. Patlama meraktan mı olmuştur, sabotajdan mı? Meraktan olmuşsa diyecek bir şey yok.

  105 mm'lik top yere düşmüş ve ondan patlama olduğu bilgisi de doğru değil.

  Sabotaj ciddi bir iddiadır ama kaza olması bunu hafifletmez. O daha vahimdir...

  KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

  BAŞBAKAN'I APTAL YERİNE KOYUYORLAR

  Biz neden halka doğru bilgiler verilmiyor diyoruz. Patlamayla ilgili bilgiler, verileri uzmanlar değerlendirecek.

  Kimse kusura bakmasın; Başbakan'a meraktan meydana geldiği bilgisini veren uzmanlar Başbakan'ı aptal yerine koyuyor.

  Bir asker merak saikiyle alıp el bombasının pimini çekmez. Bu filmlerde bile olmaz.

  Beni nasıl mahkemeye vereceklerini bekliyorum ben de.

  Eğer ben Sayın Başbakan'ın yaptığı açıklamayı yapsaydım ben adım gibi eminim bütün Ak Parti medyası benim üzerime müthiş bir antipropagandayla saldırmıştı.

  ÖFKEYLE KALKAN ZARARLA OTURUR

  Kılıçdaroğlu, dokunulmazlıklarla ilgili soruları da yanıtladı:

  ''Dokunulmazlıkları kaldırsınlar. Herkes gidip vicdani kanaatine göre oyunu verecektir."

  BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının gündeme gelmesiyle ilgili de şunları söyledi:

  "Öfkeyle kalkan zararla oturur. Olaylara karşı soğukkanlı olmak lazım. Ülkede bir iktidar boşluğu vardır. İç ve dış politikada. Olaylardan yola çıkıp yasal düzenleme yapmak doğru değildir.''

  GELDİĞİMİZ NOKTA TERÖR BATAĞI

  AKP, 2002'de iktidara geldiğinde terör sıfırdı. Şimdi geldiğimiz nokta terör batağıdır. Niye bu hale geldik biz? Kim bu hale getirdi? Başbakan her fırsatta CHP'ye çatıyor. Biz iktidar değiliz. Biz terör batağına sürüklemedik.

  OSLO MEKTUPLARINI AŞAMA AŞAMA AÇIKLAYACAĞIZ

  Bakan ambülansla silah taşınıyor der mi? Suriye'ye silah gönderildiğini bilmeyen mi var. Biz sorulan soruların yanıtlarını bekliyoruz. Misakı Milli sınırlarını terör örgütüyle görüşen bir iktidar olabilr mi? Bir soru soruldu sesleri çıkıyor mu? Mektupları aşama aşama açıklayacağız.

  HEM İSRAİL HEM SURİYE DÜŞMAN

  Dış politika konusunda içine düştüğümüz durum çok vahim. Dünyada müthiş bir itibar kaybı var. Suriye politikasına baktığınız zaman ''Esad 3-5 günde gidecek'' diyorlardı. Hatta Başbakan namaz kılacağı camiyi bile açıkladı. Ne oldu? Türkiye AKP iktidara gelmeden önce Ortadoğu'da sözü dinlenen bir ülkeydi. Düşman olanların ortak düşmanı Türkiye oldu. Şimdi hem Suriye hem İsrail Türkiye'ye düşman. Bu noktaya AKP getirdi.''

  HÜSEYİN AYGÜN'LE BİR SORUNUMUZ YOK

  Hüseyin Aygün'le herhangi bir sorun yok. Aygün'ün açıklamaları bazı milletvekillerimizde rahatsızlık yarattı. Bunu kendisine de söyledim. O da duyarlılıkları anladığını söyledi.

  YEREL SEÇİMLERDE ANKARA VE İSTANBUL'DA İDDİALIYIZ

  Türkiye’nin bir iktidar değişimine ihtiyacı var sorunları aşmak için. Sayın Başbakan her konuşmada toplumu ayırıyor. Toplumu kucaklaması lazım Biz çalışacağız. Yerel seçimler için Mayıs 2012’de çalışmalara başladık. İlk toplantımızı yaptık. Bu hafta içinde İstanbul’da da bir çalışma yaptık Yerel seçimlere yönelik hedefimiz daha fazla belediye başkanı çıkarmak. Herhangi bir limitimiz yok. Ankara ve İstanbul için iddialıyız. İstanbullulara sorarım: Trafik sorununuz kaç yıl geçti ve çözülmedi? Bir İstanbullu 5 saatini arabada geçiriyorsa ve hala AKP’ye oy veriyorsa kusura bakmasın 10 saatini trafikte geçirecek demektir Büyükşehirlerde şimdikinden daha iyi bir duruma geleceğiz.

  AFYON VALİSİ’NİN ORG. ÖZEL’E HEDİYE VERMESİ

  Siyasal parti eğer bürokrasiyi siyasallaştırmışsa benim adamım diyerek herhangi bir müeyyide uygulanmaz. ÖSYM Başkanı ne oldu? Yerinde duruyor. Vali 'kaza' dedi, Veysel Eroğlu 'kaza' dedi. Bunlar istifa mı etti? 25 asker şehit olacak, sorumlu bir binbaşı olacak. Sorumluların istifa etmesi lazım... Konunun bizatihi kendisi istifa etmeli.

  O MADDENİN ALTINDA İMZAM YOK

  Medyada bizim Sosyalist Enternasyonale katılmamızdan sonra bazı haberler çıktı. ‘Orada Kürtlerle ilgili paragraf var, onun altına neden Kılıçdaroğlu imza attı’ diye. Hiçbir kararın altında imzam yok. O maddeye muhalefet şerhim var. Onun altında imzam var. Yardımcılarım görüşülürken karşı çıktı. Bunlar da tutanaklarda var. Bir gazeteci kafasına göre yazarsa gelip böyle duvara çarpar. Ahlaklı olan önce araştırır. CHP orada gereken her şeyi yaptı.

  GAZETECİLERE DAVA AÇMAK İSTEMİYORUM

  Dava açacağım da gazetecilere çok fazla dava açmak istiyorum. Açacağım davayı, gelsinler bir göreyim nerede o imza… Yalan söylemek doğru değil, kabul edilmez. Afyon olayında üzerine üzerine gitmemizin temel nedeni hükümetin ve yetkililerin yalan söylemesidir.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir