Petrol
112.66
1.51%
Euro
17.6206
0.54%
Dolar
16.6406
0.69%
Altın
977.52
0.89%
Borsa
2554
0.98%
Bitcoin
354.133
-2.05%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Kemal Kılıçdaroğlu: Biz başkanlık sistemine karşıyız

  CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Biz başkanlık sistemine karşıyız, Erdoğan'a değil" dedi.
  • İHA
  • 07.01.2016 - 16:22
  Kemal Kılıçdaroğlu: Biz başkanlık sistemine karşıyız

  Kemal Kılıçdaroğlu: Biz başkanlık sistemine karşıyız #1

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, NTV'de katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

  Yeni anayasa çalışmaları ve başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, CHP’nin itirazının başkanlık sistemine mi yoksa Erdoğan ismine mi olduğu sorusuna, şöyle yanıt verdi:

  ANAYASA O DARBE HUKUKUNUN BİR PARÇASI

  “Biz 12 Eylül darbe hukuku dolayısıyla ilgili bir komisyon kuruyoruz. Anayasa o darbe hukukunun bir parçası. Dolayısıyla bu komisyonu biz anayasa komisyonu olarak değil darbe hukukunu değiştirme komisyonu olarak düşünüyoruz biz. Aynı komisyon anayasayı görüşürken darbe hukukunu da görüşecek ve değiştirecek. Bu anayasanın izdüşümü olan yasaların değişmesi lazım. Eş zamanlı bunlar değişecek. 12 Eylül artığı olan ve 12 Eylül’den sonra o yasaları tahkime den yasalar var. Bunların değişmesi lazım. Yoksa anayasa olsa ne olur olmasa ne olur? İngiltere’nin anayasası yok diye demokrasi mi yok.

  BİZ BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞIYIZ, ERDOĞAN'A DEĞİL

  Biz başkanlık sistemine karşıyız, Sayın Erdoğan’ın şahsına, bu bir kişisel olay olarak biz görmüyoruz. Ama o kişisel olay olarak görüyor. Zaten sorunumuz da orada. Biz cumhurbaşkanı anayasal sınırlar içerisinde kaldığı sürece, ettiği yemine sadık kaldığı sürece bizim bir sorunumuz yok. Sayın Erdoğan’ı vatandaşımız seçmiştir. Hiçbir eleştiri de getirmedik. Ne zamanki anayasal sınırların dışına çıktı, en sert şekilde onun anlayacağı dilden eleştirdim. Hala aynı tutumunuzu takınırsanız eleştirideki dozu artırarak devam edeceğim dedim”

  Kemal Kılıçdaroğlu: Biz başkanlık sistemine karşıyız #2

  "KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI HARİÇ, DİĞERLERİNİN KALDIRILMASINI İSTERİZ"

  Kılıçdaroğlu, "CHP'nin dokunulmazlıklar konusundaki tavrının ne olacağı" sorusu üzerine, "Dokunulmazlıkların konjonktürel olarak kullanılması asla doğru değil. Objektif bir kural getirirsiniz o kurala göre hareket edersiniz. Biz, kürsü dokunulmazlığı hariç, diğer dokunulmazlıkların kaldırılmasını isteriz" yanıtını verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir