Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.282
0.33%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C
  Kemal Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın Esad'dan bir farkı yok

  Kemal Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın Esad'dan bir farkı yok

  Brüksel'de bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a yüklendi.
  • 15.05.2013 - 13:23

  Kemal Kılıçdaroğlu: Erdoğan ın Esad dan bir farkı yok #1

  Kılıçdaroğlu, "Reyhanlı'da ölen 51 kişinin katili Recep Tayyip Erdoğan'dır. O masum insanların ne günahı vardı?" şeklinde konuşurken, Başbakan Erdoğan'ın Suriye lideri Esed'le arasında sadece ton farkının olduğunu öne sürdü

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu (AP)'de katıldığı AP Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu (S&D) grup toplantısında katılmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

  'ESAD'LA BEN TATİL YAPMADIM'

  Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın CHP'nin Esad rejimini desteklediği yönündeki iddiasının hatırlatılması üzerine, "Herhalde Amerika'ya giderken Aziz Nesin'in bir öyküsünü okumuş olmalı. Benim Esed rejimini desteklediğimi nereden çıkartıyor? Hayal dünyası sapmış bir insan hiç bu kadar görmedim. Esed rejimini desteklemedim. Esed'le tatil yapmadım. Esad'e 'kardeşim' demedim. Diyen kendisi. Tatil yapan kendisi. Esad'le tokalaşıp, bir araya gelmedim." dedi.

  '51 KİŞİNİN KATİLİ ERDOĞAN'DIR'

  Suriye'de barış istediklerini kaydeden ana muhalefet lideri "Kendisine yol yöntem önerdim. Uluslar arası konferansı Türkiye'de toplayın dedim. Suriye'nin iki tarafını da bu toplantıya davet edin dedim. Reddetti. Şimdi Amerika ile Rusya anlaştı. Türkiye zemin kaybediyor. Silahlı radikal unsurları besleyip, cebine para koyup eline silah verip Suriye'ye göndermek ne zamandan beri başbakanın işi oldu. Reyhanlı'da ölen 51 kişinin katili Recep Tayyip Erdoğan'dır. Onun sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır. İstiyorsa gitsin Reyhanlı'da yurttaşlara sorsun. Hatay'da, Kırıkhan'da, İskenderun'da sorsun. O masum insanların ne günahı vardı?" şeklinde konuştu.

  'BAŞBAKAN'IN ESAD'DAN BİR FARKI YOK'

  Kılıçdaroğlu, ''Kalkmış CHP'yi suçluyor. CHP hiçbir zaman baskıcı hiçbir rejimi desteklemedi. Tıpkı AKP Hükümetini desteklemediğimiz gibi. Esad'le Erdoğan arasında ton farkı var. İkisi de baskıcı. İkisi de medya üzerinde baskı kuruyor. İkisinin de özel mahkemeleri var. İkisinin de özel savcıları var. İkisinin de özel hapishaneleri var. İkisi de medya patronlarına 'şunu at şunu atma' diye talimat verebiliyor. Demokrasi açısından ne farkı var aralarında?" dedi. Kılıçdaroğlu, Reyhanlı'da patlayan bombalar konusunda istihbarat zafiyeti yerine koordinasyon eksikliği savunmasının sorulması üzerine ise "Zafiyet sözcüğünün anlamını öğrensin o zaman. Bu bir itiraftır. Bu itirafı yapan da ülkenin başbakanıdır. Siz olayı önceden öğreneceksiniz, önlemini almayacaksınız. 51 insan hayatını kaybedecek ondan sonra çıkıp diyeceksiniz ki 'efendim bir koordinasyon eksikliği var'. Senin görevin ne o zaman? Sen başbakan değil misin?" açıklamasında bulundu.

  KILIÇDAROĞLU: ERDOĞAN'IN ESAD'DAN BİR FARKI YOK

  Kemal Kılıçdaroğlu: Erdoğan ın Esad dan bir farkı yok #2


  Görüş Bildir