Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
363.264
-0.14%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Kemal Kılıçdaroğlu'ndan İslam coğrafyası çıkışı

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu neden kanın hep İslam coğrafyasında aktığını sordu.
  • 24.05.2013 - 17:04
  Kemal Kılıçdaroğlu'ndan İslam coğrafyası çıkışı

  Kemal Kılıçdaroğlu ndan İslam coğrafyası çıkışı #1

  İstanbul'da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önce Barış İçin Özgürlükçü Demokrasi Bildirisi'nin çağrıcıları tarafından Swiss Otel'de basına kapalı olarak düzenlenen "Kürt Sorununun Çözümü İçin Atılması Gereken Adımlar; Siyasi, Sosyal ve Hukuki Perspektifler" başlıklı toplantıya, ardından da Feshane'de düzenlenen "Ordu Günleri" etkinliğine katıldı.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Demokrasinin olduğu yerde barış var ama İslam coğrafyasında neden hep kan akıyor bunu düşünmemiz lazım." dedi.

  İşte Kılıçdaroğlu'nun o açıklaması:

  "İNSANLARIN DÜŞÜNCELERİNİ ÖZGÜRCE DİLE GETİRDİĞİ BİR ORTAMDA BARIŞ OLUR"

  Burada stantları gezen Kılıçdaroğlu, daha sonra katılımcılara hitap etti. İlkokulda Van'ın Erciş ilçesindeyken öğrendiği ilk türkünün Ordu'nun Dereleri türküsü olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, kız kardeşinin de bir Ordulu ile evlendiğini ve böylece Ordulularla hemşehri olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: Ülkemizi, insanımızı, Türkiyemizi, bayrağımızı, vatanımızı seviyoruz. Ama hiçbir zaman her türlü milliyetçiliği ayaklarımızın altına alıyoruz, demeyeceğiz. Ülkemizi seviyoruz, hiç kimsenin burnu kanasın istemiyoruz, herkes barış ve huzur içinde yaşasın istiyoruz . Bu da en büyük arzumuzdur. Kişinin inancı, kimliği ne olursa olsun, insan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve bizim başımızın üstünde yeri vardır. Bu topraklarda hepimiz barış, huzur içinde yaşayacağız. Özgürlüğün, demokrasinin olduğu, insanların düşüncelerini özgürce dile getirdiği bir ortamda barış olur. Bunun çabası içindeyiz. Barış olsun, huzur olsun, herkes birbirini kucaklasın, anneler, sabahleyin çocuklarını okula güleryüzle, huzur içinde göndersinler. Hiç kimsenin kaygısı, tasası olmasın. Barışı bu coğrafyada egemen kılalım."

  "NEDEN İSLAM COĞRAFYASINDA KAN AKIYOR?"

  Atatürk'ün "Yurtta barış dünyada barış" sözünü tüm dünyanın kabul ettiğini kaydederek, "Yurtta da barış, dünyada da barış istiyoruz. Bütün komşularımızla barış ve huzur içinde yaşamak istiyoruz. İslam coğrafyası dışında kan akan bir yer yok. Neden? Düşünmemiz gerekiyor. Neden İslam coğrafyasında kan akıyor, insanlar birbirini öldürüyor, masum çocuklar ölüyor? Hep İslam coğrafyasında. Sormamız gereken soru şu; neden İslam coğrafyasında bu oluyor? Eğer bu sorunun yanıtını verirsek, düğümü çözmüş oluruz. Bu sorunun yanıtı; başkalarına biat etmeden, başkalarının çıkarlarını savunmadan, kendi insanımızın, halkımızın çıkarlarını savunacağız ve talimatı ancak ve ancak kendi milletimizden, Türk milletinden alacağız" diye konuştu.


  Görüş Bildir