Kemal Kılıçdaroğlu'nun son grup konuşması

Kemal Kılıçdaroğlu'nun son grup konuşması

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

Uludere annelerine söz veriyorum. Bunun sonunu bırakmayacağız. Onlar da bizim çocuklarımız. 35 yurttaşın katlinden sorumlu olan kişi Recep Tayyip Erdoğan'dır.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Sınır ötesi yetkisini Meclis hükümete vermiştir. Hükümet te yetkisini katlederek kullanmıştır. Bunun hesabını soracağız. Açlığa mahkum ettiğiniz öğretmenler çocuklara bir şey vermez.

Öğretmenin para sorunu olmamalı, geleceğe hazırlamalı. 24 Kasım öğretmenler günü hep beraber öğretmenlerin sorunlarını tanrtışıyoruz. Öğretmenler için ağlama duvarı. CHP iktidarında atama bekleyen öğretmen kavramı olmayacak.

BUNU KİMSE BAŞBAKAN'A SORMUYOR

Ekonomiyi sağlam bir zemine oturtmazsak Türkiye'nin geleceği karanlıktır. Bu ülkenin aydınlarının, köşe yazarlarının, bilinçli vatandaşların ülke nereye gidiyor sorusunu sorması lazım. Yeni bir teşvik politikasına ihtiyacımız var.

1987'de 14. büyük ekonomiydik şimdi ise 17. sıraya geriledik. Bunu kimse Başbakana sormuyor. Elin parasını harcıyoruz, hiç üretmiyoruz. Bir çılgınlıktır gidiyor. Ama sanmayın fatura onlara çıkacak, bu fatura çalışana ve üreticiye çıkacak. Yeni bir ekonomi politikası izlememiz gerekiyor. Çiftçi haline baksın, çalışan da haline baksın, üretici de haline baksın ve eğer memnunsalar adres belli gidip AK Parti'ye oy versinler ama memnun değilseler o zaman o adres ise CHP'dir.

DİZİ FİLM İLE BELGESELİ KARIŞTIRIYOR

Vatandaş gırtlağına kadar borca batmış biz neden bahsediyoruz, Muhteşem Yüzyıl'dan. Vatandaşın gündemi ile ilgilenen yok. Televizyon dizisi ile bir belgeseli karıştıran bir kişinin Başbakan oluyor.

Ekonomide çarkların rahat dönebilmesi için gerekli olan miktar 202 milyar dolardır. Bunu nasıl bulacaksınız. Bol bol faizli borçlar alarak sağlayacaksınız. Bütün tasaruflarımızı ölü yatırımlara yapıyoruz. Ülkenin aydınları bu ülke nereye gidiyor diye düşünmesi lazım. TÜBA diye bir kuruluş vardı. Oraya seçilecek bilim insanlarını bilim adamları seçecekti bunlar geldi hayır ben seçeceğim dedi. Kimsin sen, sen mi seçeceksin. Sen daha dizi filmle belgeseli ayıramıyorsun, bir fizikçiyi, tarihçiyi mi belirleyeceksin.

CERN çok önemli bir kuruluş ama şimdi burdan çıkmanın hesapları yapılıyor. Neymiş efendim 70 milyon lirayı bulamıyorlarmış. Ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığının geçtiğimiz günlerde açıkladığı yolsuzluk rakamı 60 milyon TL. Oraya gelince parayı buluyorsunda buraya gelince niye bulamıyorsun.

HANİ BAŞBAKAN'IN HABERİ YOKTU

Patriot füzeleri Türkiye'ye gelecek mi, gelmeyecek mi konusu tartışılıyor. Patriotlar için Başbakan aynen şunları söylüyordu: 'NATO'dan füze talebimiz olmadı iddialar asılsız.' Libya için de aynı şeyi söylüyordu. Vah bu ülkenin haline. Patriot için talepte bulunuyoruz. Başbakan benim haberim yok diyor. Kendi halkına yalan söylüyor. Patriot istemedik diyor. Milli Savunma Bakanlığı'nı haberi yok diyor. 22 Kasım'da AKP sözcüsü açıklama yapıyor. Diyor ki tetiği bizde olacak diyor. Hani Başbakanın haberi yoktu. 2 saat sonra düzeltme yapıyor. NATO ve Türkiye ortaklaşa yürütecek diyor.

FINDIK KADAR BEYNİ OLAN BİLİR

Suriye'nin işi başından aşkın. Onu bırakacak Türkiye'ye saldıracak. Fındık kadar beyni olan gayet iyi bilir. İran'ın israil'e saldırısı olduğunda Kürecik'i korumak için mi? Kürecik konusunda da yalan söylüyorlar. Nato üssü diyorlar. 2014 yılına kadar NATO'nun tesisi olmadığı gayet iyi biliyorlar. Orası Amerikan tesisi. Radar istasyonundan gelen her bilgi israil'le paylaşılır. ABD-israil ortak tatbikat yaparken Kürecik'i kullanmadı mı? Bu milletin doğruları bilemye hakkı vardır. Füzelerin yerleştirilmesi konusunda hiçbir mantıklı gerekçe konulmuş değil.

Halka doğruyu söylemek zorundalar. O füzeler buraya niye geliyor. Halka bunu açıklamaları lazım. Neden İran rahatsız, neden Rusya rahatsız.

Türkiye NATO üyesi ama hiçbir belgede NATO toprağı ifadesi yoktur.

Gazze'ye gidecek gemilere donanma eşlik edecek dediler bu uluslararası bir yalandır.

ŞEHİT ANALARINA SARIL AĞLA

Ortadoğu'da bir olay olsaydı ilk Türkiye'nin kapısı çalarlardı. Şimdi öyle bir şey yok. Mursi gitti sorunları çözdü. Bizimkisi ne yaptı. Gitti Gazze'de birini tutup ağladı. Bu olay şovdur. Ağlayacaksan bu ülkede binlerce şehit anası var. Git onlara sarıl ağla. Bak Uludere'den analar gelmiş. Gel onlara sarıl ağla.

Obama, Mursi'yle ilgili önemli şeyler söyledi. Şöyle söylüyor; Mursi keskin bir nişancı ne söz versiyse yerine getirdi. Bizimkiler dünyanın sözünü verdiler hiçbirini yerine getirmediler.

Bizimkiler Mursi'nin başarısından rol kapıyorlar.

DAVUTOĞLU'NU GÖREVDEN AL

Meclis'te kendilerini sahte pusulalarla var gösterip hacca gitmişler. Gidip bizim il başkanımızı kendilerine üye olarak göstermişler. Hesabını soracağız. Türkiye'yi bu hale getiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'dur. Sen Davutoğlu'nu görevden al başka bir vekili getir. Göreceksin ki Davutoğlu'ndan daha çaplı çıkacaktır.