Dolar
7.2635
0.4828%
Euro
8.631
0.2159%
Altın
2066.63
0.1647%
Borsa
1034.4
0%
G. Altın
481.903
0.5162%
Bitcoin
85829.08
0.3121%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Kemal Kılıçdaroğlu'nun son grup konuşması

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun son grup konuşması

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, haftalık grup toplantısında partililere seslendi.
  • 29.01.2013 - 13:22
  Kemal Kılıçdaroğlu'nun son grup konuşması

  Kemal Kılıçdaroğlu nun son grup konuşması #1

  Bugün gözler CHP'nin parti grubu toplantısındaydı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Birgül Ayman Güler'in açıklamalarına ilişkin söyleyeceği sözler merakla bekleniyordu. Önce medyaya yüklenen Kemal Kılıçdaroğlu, ardından "Meclis'te yapılan konuşmalara dikkat edin" uyarısında bulunarak, "Orası bir üniversite anfisi değil. Sözleriniz bu medya tarafından farklı noktalara çekilebilir" diye konuştu. 

  Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında Başbakan Erdoğan'a farklı bir hitapla seslendi. Bugüne kadar "Sayın Başbakan, Recep Bey" diye hitap eden Kılıçdaroğlu, bu defa Erdoğan'a "Bir Türk büyüğü" şeklinde seslendi.

  İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları

  Demokratik bir ülkede muhalefetten beklenen siyasi partilerin açıklarını eleştirmek ve kamuoyuna duyurmaktır. Biz ülkemizde sağlık bir demokrasi olabilmesi için, üzerimize düşeni yapacağız.

  DEVLETİ ELE GEÇİRMEK İÇİN GELMİŞLER

  İktidara doğru yolu göstereceğiz. Bunu herkesin bilmesi lazım. Bizim demokrasimizde ön görülen bir iktidar yok. Buradaki iktidar farklı bir iktidar, devlete ele geçirmek için gelmişler.

  BÜYÜKERŞEN ESKİŞEHİR'İ DÜNYA MARKASI YAPTI

  Demokrasiyi bu ülkeye getiren biziz. Demokrasi dışı bir söylemin arkasından gitmemiştir. Devlet anayasaya göre yönetilir, baskıyla yönetilmez. AKP Eskişehir'de seçim kampanyasını başlattı. Sabahın 6'sında operasyon yaptılar. Yılmaz Büyükerşen Eskişehir'i dünya markası yapan kişidir. Sen o operasyonu yaparak bizim gözümüzü korkutacağını mı sanıyorsun? Büyükerşen'e ve çalışanlara sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz.

  KILIÇDAROĞLU'NDAN ATATÜRK FIKRASI

  Meşhur bir fıkramız vardı, adamın biri ölmüş öbür dünyaya gitmiş, bir duvar ve milyonlarca saat var. Sormuş saatler kime ait, herkesin bir saati var, yalan söylediği zaman saat hareket ediyor. Merak edip soruyor, bizim ülkemizde Recep Tayyip Erdoğan diye birisi vardı, onun saati de burada mı, onun saatini zebani cehennemde kullanıyor, üstelik vantilatör olarak.

  O SAVCI AKP MEMURUDUR

  O operasyonu başlatan savcı savcı değil. AKP'nin memurudur. Orada adalet bitmiştir. Çalışmasını engelleyecekler. Büyükerşen dünya markası yaratmıştır derken, dünyadaki önemli kaynakların söylediklerine göre aktarıyorum. İzmir'de yaptıklarının aynısını Eskişehir'de de yapmak istiyorlar. İzmir'de geri tepti Eskişehir'de de tepecek.

  Soruşturma yapılabilir, ama sabahın köründe neden baskın yapıyorsun? Öyle bir çalışma içindeler ki sabahın köründe basıyorlar önceden de medyaya haber veriyorlar. Bunların adalet anlayışı bu. İktidar olmak devleti ele geçirmek mi?

  Eğer bir ülkede özel yetkili mahkemeler, sıkı yönetim mahkemeleri adı ne olursa olsun bir ülkede özel mahkeme varsa orada adalet yoktur. Siyasi iktidar emir verir onlar da yerine getirir. Özel yetkili mahkemeleri kaldırdılar, ama davaları kaldırmadılar. Bu davalara bakılmaya devam ediyor. Bunlara mahkeme, savcılara da savcı denmez. Ben bunlar söylediğimde bir grup medya bizi darbeci olarak gösterdi.

  GÜNAYDIN SAYIN BAŞBAKAN

  "Askerlerle ilgili elinde kesin delil varsa hükmü ver gitsin. Ama yoksa bu askerler terörle nasıl mücadele edecek" diyor. Günaydın beyefendi. Moral çok önemlidir. Gözünüz aydın artık bir darbecimiz daha var. Bu mahkemeler olduğu sürece bu yargıçlar olduğu sürece bu suçlamaların arkası kesilmeyecek. O noktaya geldik ki mahkemeye talimat veren milletvekili şikayet eder hale geldi.

  JETONUN YENİ Mİ DÜŞTÜ

  Bir komutan Başbakan geliyordu ayağa kalkmadı. Gerekeni yaptık dedi. O komutan şimdi Silivri'de. Sayın Başbakan'ın jetonu yeni mi düştü bilmiyorum, ama geldiği nokta çok iyi. Güney Doğu Akdeniz'e savaş gemisi gönderemiyoruz. Rumlar Akdeniz'de doğalgaz aradı donanma gönderemedik. Göndere göndere bir taka gönderdik. 

  TUTUKLAMA YAPAN HAKİMLER TERFİ ETTİ

  HSYK'yı eleştirdim bana karşı bildiri yayınladılar. Az önce defalarca örnek verdim uzun tutukluluk süresiyle ilgili. Anlayış değişecekmiş de yargıç ona göre karar verecekmiş. Tutukluluk kararına imza atanların tamamı terfi etmiştir karşı oy kullananların tamamı geri çektirilmiştir. Yine onlara sesleniyorum; Kayseri'de rüşvet defterini görmeyen savcıya siz ne yaptınız acaba? Eleştirmemin sebebi sayın Saygı Öztürk'ün bir yazısıydı. HSYK o yargıcı çağırıp 'Arkadaş seni Ankara'dan kim aradı' diye sordu mu? Siyasi iktidarın çömezliğini yapma.

  ŞANGAY DİYORSUNUZ NATO NE OLACAK

  Bir ülkenin liderine seslenirken siyaseti çok iyi bileceksiniz. Şangay Beşlisi dedi. Bir Türk büyüğü ben başbakanlık maaşıyla geçinemiyorum sen kaç para maaş alıyorsun diye sormuştu. AB'yi neden dışlıyoruz; 1071'den beri bizim yönümüz batıya çevrilmiştir. Jöntürk hareketi de orada başladı. Siz o çağdaş dünyadan kendinizi kopartmak istiyorsunuz. Davutoğlu ile kafa kafaya verip karar verdiniz. Eğer Şangay İşbirliği Örgütü'ne girecekseniz, güvenlik örgütü NATO'yu ne yapacaksınız? Bir ülkenin Dışişleri Bakanı son derece dikkatli olmalıdır. Eğer altına imza attığınız AB düzenlemesinden çıkacaksanız bunun hesabını vereceksiniz. İnsan hakları ihlalleri var, gazeteciler hapiste doğru mu? Hepsi doğru. Ama Şangay'a giderse bunların hesabı sorulmayacak. Şangay işbirliği örgütüyle ilişki kurmak bizim için sakıncalı bir alan değil. Bu batı uygarlığından kopmak anlamında değildir. 

  HİÇBİR ZAMAN 3-3 DİYE İDAMA TEMPO TUTMADIK

  Biz 90 yıl önce bu Cumhuriyeti kurduk. Mirasımız bir imparatorluktandı. Osmanlı'nın etnik kimliği yoktu. Her etnik kimlikten insanlar Osmanlı çatısı altındaydı ve biz Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarken mücadelemizi ortak verdik, üzüntülerimizi ortak kurduk. Sevr'i yırtıp attık Lozan'ı bu ülkenin tapusu yaptık. Kolay olmadı. 90 yıllık mücadelede ekonomik olarak güçlenmek istedik. Sosyal olarak güçlenmek istedik. Her alanda bağımsız ve özgür Türkiye'yi kurmak istedik. Tek partiden çok partiye geçtik. Milli egemenlik dedik. Halkın seçtiği vekillerle ülkenin yönetilmesine karar verdik. Hiçbir zaman kimseyi etnik kimlik ve inanç anlamında ötekileştirmedik. Evrensel ilkelerde buluştuk. Her aşamada özgürlüklerin alanını genişlettik. CHP'nin programlarını değişen dünyaya paralel olarak yeniledik. Her dönem darbelere, siyasi idamlara karşı çıktık. Hiçbir idam oylamasında CHP'li vekilin eli kalkmamıştır havaya. Hiçbir zaman 3-3 diye bağırmamıştır. Biz bu ülkede barışı ve huzuru korumak istiyoruz. Bizim temel görevimiz bu. Ana dilde savunma yasa tasarısı geldi: Adı yanlıştı. Savunma Yasası'ydı. Asla ve asla bunu etnik kimlik bağlamında bir hak olarak görmek doğru değil. AİHM'de ne diyorsa öyle baktık. Önergemiz var dar alana sıkışıp politika yapmak doğru değil. Hiçbir zaman etnik kimlik siyaseti yapmadık, yapanları aşağıladık kötüledik. Size İnönü'den bir anı anlatmak isterim. İsmet İnönü Konya'ya gidiyor. Burada dini hassasiyetler var ne olur Allah'tan da bahsedin. 'Din siyasete alet edilemez' der. Partililer ısrar ediyorlar. Paşa diyor ki söz. Konuşmasının sonunda Allahaısmarladık Konyalılar deyip kasketini alıp gidiyor. 

  HOŞGELDİN HİTLER

  Başbakan Erdoğan daha önce bana şöyle demişti, 'Önemli olan soydur soy' ben de ona 'Hoşgeldin Hitler' dedim. 72 millet aynıdır diyen bir felsefeden geliyoruz biz. Avrupa etnik kimlik siyasetini yasaklamıştır. Etnik kimlik yüzünden milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Hepimizin bayrağı tek. Hepimiz ülkemizi savunacağız. Ortak paydamız bayraktır İstiklal Marşı'dır. Ama bireyin hak ve özgürlüklerine önem vermek zorundayız. 

  BAŞBAKAN SİZE KÖPEK DEDİ AMA..

  Koro halinde bizi eleştiren medya mensuplarına şunu söylemek isterim; kullandığım en ağır ifade yalaka medya olmuştur. Ama o değerli Türk büyüğü sizin boynunuzda tasmalar vardı o tasmaları ben çıkardım dedi. Hala boynunuzda tasma olduğuna mı inanıyorsunuz. Eğer demokrasinin olduğu bir yerde bu lafı etmiş olsaydı Başbakan o koltukta oturamazdı. Bu görevi medyaya verenleri de iyi biliyoruz. Onun için her arkadaşım söyleyeceği sözün nereye gideceğini iyi düşünmeli. Boynunuzda tasma var dediğinizde sessiz kalan yalaka medya deyince de ayağa kalkan insanlar var. Ancak medyada hala çok saygın ve işini çok iyi yapan arkadaşlar da var.. Parlamento kürsüsünde konuşurken okulda ders vermiyoruz, dikkatli bir üslup kullanacaksınız. Kapıkule'den Türkiye'ye kar gelecek haberiyle ilgili konu bile dönüp dolaşıp yine CHP'ye gelecek. Biz sosyal demokrat bir partiyiz. Sosyal demokrasiyi getiren bir partiyiz. 

  BİZ ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİ SAVUNUYORUZ

  Biz milliyetçiyiz, hem de ulusalcıyız. 6 okumuzda da tanımlandı. CHP programında bu konu açık bir şekilde anlatılıyor duymayan kulaklara da söyleyelim. Biz Atatürk milliyetçiliğine inanan bir partiyiz.

  Türkiye hiçbir zaman ırk ve kafatası esasına göre yönetilen bir ülke olmamıştır ve olmayacaktır. Ülkenin sorunlarının çözümüne yurttaş temelinde yaklaşmaktayız. CHP sosyal demokrat anlayışın gereği olarak güçlü sınıfın güce sahip olmayan sınıflar üzerinden egemenlik kurmasını reddeder. Bizim milliyetçiliğimiz çoğunluluk esasına dayalıdır.

  Evet bizim milliyetçilik anlayışımız bu. Çağdaş bir anlayış ve bütün yurttaşları kucaklamayı amaçlayan bir anlayıştır, evrensel hukuka uygundur. Bu anlayış bölünmeye değil birliğe dayalı bir anlayıştır. Bu anlayış Çağdaş Uygarlığa taşıyan bir anlayıştır. Herkesle beraber olacağız her düşünceye saygı göstereceğiz. Bizim önergemiz reddedildi. Bunu görmeyen köşe yazarlarına sesleniyorum, getirdiğimiz önergeyi görmüyorsunuz. Biz bu ülkede barış içinde kardeşçe yaşamak istiyoruz.

  Görüş Bildir