Euro
10.9685
-1.51%
Dolar
9.4286
-1.63%
Altın
546.55
-1.87%
Borsa
1.51
1.13%
Bitcoin
592.357
-2.96%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C
  Kıbrıs'ta dostluk maçı krizi

  Kıbrıs'ta dostluk maçı krizi

  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dünyaca ünlü futbolcu Didier Drogba'nın da yer alacağı dostluk karşılaşmasına gitmeme kararı aldı.
  • AA
  • 19.03.2019 - 06:22
  • Güncelleme : 19.03.2019 - 06:22

  Rum Stelios vakfı tarafından finanse edilen Barış ve Spor örgütünün düzenlediği Mağusa Türk Gücü ve Nea Salamina takımları arasında yapılacak dostluk maçı, saha seçimi ve KKTC bayrağı yüzünden diplomatik krize dönüştü.

  MAÇ, TARAFSIZ SAHADA OYNANACAKTI

  Türklerle Rumların Birleşmiş Milletler kontrolünde birarada yaşadığı Pile köyünde düzenlenen karşılaşmanın köyün Rum topraklarında olan stadına alınması kararlaştırıldı. Gerekçe olarak stadın zemin kalitesi gösterildi. Oysa daha önce Rum ve Türk takımları arasındaki karşılaşmanın iki kesimi birbirinden ayıran yeşil hatta tarafsız bir sahada oynanması kararlaştırılmıştı.

  Kıbrıs ta dostluk maçı krizi #1

  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Lider Nikos Anastasiadis’le birlikte  bu etkinliğe katılacağını 2 ay önce Barış ve Spor organizasyonuna bildirmişti.

  SAATLER KALA RUM TARAFINI SEÇTİLER

  Salı günü yapılacak dostluk maçına saatler kala, stadın ara bölge yerine Rum topraklarındaki stada alınmasıyla kriz patlak verdi.

  Kıbrıs ta dostluk maçı krizi #2

  AKINCI'DAN REST

  Akıncı’nın makam arabasındaki KKTC Cumhurbaşkanlığı forsuyla Rum topraklarındaki stada gidemeyeceği ortaya çıktı. Bunun üzerine Akıncı karşılaşmaya gitmeme kararı aldı.

  Akıncı’nın karşılaşmanın yapılacağı stadın değiştirilmesini ve BM kontrolündeki yeşil hatta bir sahaya alınmasını istediği ancak bu talebin gerek organizasyon komitesi gerekse Türk ve Rum futbol kulüpleri tarafından benimsenmediği öne sürülüyor.

  Kıbrıs ta dostluk maçı krizi #3

  DROGBA DA DAVET EDİLMİŞTİ

  İki toplumlu etkinlikleri finanse eden Rum Stelios vakfının ünlü futbolcu Drogba’yı da Kıbrıs’a davet ettiği dostluk maçı henüz başlamadan siyasi krizle neticelendi.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, maçın daha önce belirlendiği gibi ara bölgedeki bir sahaya alınmaması halinde Akıncı’nın bu dostluk karşılaşmasına gitmeyeceğini açıkladı.

  BM KIBRIS'TA HEP RUMLARA OYNUYOR

  Rumları ara bölgede serbest bırakan BM barış Gücü, Türklerin ara bölgede Cuma namazı kılmasını bile yasaklamıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir