Euro
9.6771
0.74%
Dolar
8.0659
0.73%
Altın
461.02
1.48%
Borsa
1.406
-0.11%
Bitcoin
498.000
-2.32%
13ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 13 C
  Kılıçdaroğlu 11 yıllık resepsiyon boykotunu bitiriyor

  Kılıçdaroğlu 11 yıllık resepsiyon boykotunu bitiriyor

  CHP lideri, TBMM'deki eşli resepsiyon boykotunu, 11 yıl aradan sonra sona erdirecek..
  • 23.04.2013 - 08:19

  Kılıçdaroğlu 11 yıllık resepsiyon boykotunu bitiriyor #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 2003 yılında başlattığı ‘eşli resepsiyon boykotu’nu 11 yıl aradan sonra bitiriyor. Geçtiğimiz yılki resepsiyona, “23 Nisan’ı çocuklarla geçirmek istiyorum.” diyerek katılmayan anamuhalefet lideri, bu akşamki resepsiyona herhangi bir sorun çıkmaması halinde katılacağını açıkladı.

  KILIÇDAROĞLU RESEPSİYONA KATILACAK

  Zaman gazetesinden Habibi Güler'in haberine göre CHP, 2003 yılında dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın eşi Münevver Arınç’ın başörtüsünü gerekçe göstererek başlattığı ‘eşli resepsiyon boykotu’nu 11 yıl aradan sonra bitirdi. 2003 yılındaki kriz nedeniyle 9 yıl boyunca 23 Nisan resepsiyonları eşsiz yapılmıştı. Geçen yılki resepsiyona katılmayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu yıl ise resepsiyona katılacağını açıkladı. AK Parti iktidarı dönemindeki ilk büyük ‘laiklik krizi’ olarak bilinen 2003 yılındaki 23 Nisan resepsiyonundan bugüne 11 yıl geçti.

  SEZER-BAYKAL VE KOMUTANLAR RESEPSİYONA KATILMAMIŞTI

  TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın resepsiyona başörtülü eşi Münevver Arınç’la birlikte ev sahibi yapacak olması dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başta olmak üzere bazı kesimlerin ‘laiklik elden gidiyor’ kampanyası yapmasına neden olmuştu. Sezer’le birlikte dönemin anamuhalefet lideri Deniz Baykal ve kuvvet komutanları da bu gerekçeyle resepsiyona katılmadı. AK Partili Meclis başkanları, sonraki yıllarda davetleri eşsiz yaptı. Ancak Baykal, bu olayı gerekçe göstererek genel başkan olduğu 2010 yılına kadar hiçbir resepsiyona iştirak etmedi. 2011 yılındaki eşsiz resepsiyona CHP genel başkanı sıfatıyla katılan Kılıçdaroğlu, geçen yıl yeniden başlayan ‘eşli resepsiyon’ uygulamasını ise yine boykot etmişti.

  BİR SORUN ÇIKMAZSA KATILACAĞIM

  Kılıçdaroğlu, dün TBMM’de bu yılki 23 Nisan resepsiyonuna katılıp katılmayacağı yönündeki sorulara “Bir sorun çıkmaması halinde katılacağım.” şeklinde cevap verdi.

  Sohbet sırasında terör örgütü PKK’nın sınır dışına çekilmesinde TSK’ya yazılı emir verileceğine ilişkin tartışmayı değerlendiren Kılıçdaroğlu, şu yorumu yaptı: “Kimse yasalara aykırı talimat veremez. Yasaların öngördüğü kurallar var, ilkeler vardır. O Parlamento’nun iradesidir, yani milli iradedir bir anlamda. Dolayısıyla yasaların öngördüğü kuralların dışında kimsenin talimat verme yetkisi de yoktur, hakkı da yoktur.”

  Komutanlarla BDP’li vekiller de ilk kez bir arada olacak

  Bu yılki 23 Nisan törenlerinin bir başka yeniliği BDP’liler ile kuvvet komutanlarının ilk kez bir arada bulunması olacak. Önceki yıllarda ‘eşli resepsiyon boykotu’na destek vermek için resepsiyonlara gelmeyen askerler, 2007 yılından bu yana ise BDP’li vekillerle bir araya gelmemek için programa katılmıyorlardı. Askerler, BDP’lilerin katılmadığı geçen yılki resepsiyona ise iştirak etmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir